Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý premiér Robert Fico, policajný exprezident Tibor Gašpar a advokát Marek Para na tlačovej konferencii strany Smer-SD informovali o pokračujúcej trestnej činnosti, ktorú na Slovensku pácha úzka skupina príslušníkov v rámci NAKA, policajnej inšpekcie (ÚIS) a Úradu špeciálnej prokuratúry.

Robert Fico, Marek Para a Tibor Gašpar dnes na tlačovej besede poukázali na dôsledky zločineckého režimu, ktorý nastolili predstavitelia odstupujúcej vlády, no dali tiež aj niekoľko podnetov, čo by sa malo diať v právnej úprave v budúcnosti. Treba rovnako vyvodiť závery, s ktorými Smer-SD príde v prípade, ak bude súčasťou vládnej koalície. Fico pripomenul správu SIS z roku 2021, ktorá bola čítaná aj v Národnej rade SR (NR SR) a ktorá ako keby odštartovala neuveriteľné koleso rôznych udalostí, ktoré potvrdzujú, čo všetko je koalícia schopná spraviť, aby sa zbavila opozície.

Okrem iného sa v správe píše, že spravodajsko-operatívnou činnosťou boli získané poznatky k spôsobu fungovania členov pracovnej skupiny, ktorá rieši mediálne známe kauzy, najmä pod názvami Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik. Pre ich konanie je charakteristické, že vyhľadávajú kajúcnikov v prebiehajúcich trestných konaniach za účelom ich oslovenia na ďalšiu spoluprácu. Táto spočíva v podávaní účelových univerzálnych výpovedí proti vopred vytipovaným osobám v úmysle privodiť ich trestné konanie. Táto správa teda už pred dvomi rokmi pomenovala, ako je to celé nastavené.

Pred niekoľkými dňami sa riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko vyjadril, že nemôžeme od vyšetrovateľa chcieť, aby nevzniesol obvinenie len za to, že sa mu zdá, že má málo dôkazov. A dorazil to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) slovami, že keď je jasné, že skutok spáchal obvinený, je aj jasné, že dôkazy sa predsa nájdu v procese.

„Toto je systém zločinecký , ktorý pomenovala správa v roku 2021 a spočíva v tom, ukáže sa prstom na Tibora Gašpara, ukáže sa prstom na Roberta Kaliňáka, ukáže sa prstom na Petra Kažimíra, ukáže sa prstom na Mareka Paru, ukáže sa prstom na Jozefa Brhela, ukáže sa prstom na Kajetána Kičuru. Najprv sa ukázalo prstom, neboli žiadne dôkazy, nebolo nič. Vznieslo sa obvinenie tak, ako to presne hovorí riaditeľ NAKA Daňko, predsa nemôžeme od neho chcieť, aby nevzniesol to obvinenie, aj keď nemá dôkazy. Vznesie sa obvinenie a na to prokurátor ešte dodáva, nevadí, však to sú vopred určené osoby a potom už voči nim niečo v procese ponachádzame,“ priblížil Robert Fico.

„Prepáčte, ja sa musím pri tom smiať, lebo to je úplný idiot,“ takto komentoval Fico pred novinármi vyhlásenie šéfa NAKA Daňka.

Toto všetko má ale vážne dôsledky, niekoho obvinia bez dôkazov, celé je to kryté Úradom špeciálnej prokuratúry, potom prichádzajú udavači a potom prichádza návrh na vzatie do väzby.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prdseda Smeru-SD spomenul tragickú smrť advokáta Ľubomíra Krivočenka. Ten sa dostal do výkonu väzby, lebo si robil svoju prácu v rámci medializovaných káuz. Za zvláštnych okolností dostal covid a udusil sa vo väzbe, nakoľko mu bola odopretá pomoc. Jeho manželke nechceli dávať informácie o jeho zdravotnom stave, lebo vraj nemal splnomocnenie. No on sám žiadal opakovane o návštevu notára, no nebolo mu to umožnené. Vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (dnes SaS) sucho uviedla, že zomrel, lebo nebo dostatok pľúcnych ventilácií, čo sa ukázalo ako totálna lož. 
 
Verejná ochrankyňa práv, profesorka Patakyová nechala situáciu prešetriť a konštatuje, že preskúmaním podnetu bolo preukázané, že v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti došlo k porušeniu základného práva na ochranu zdravia pána Krivočenka. A nič. Môžeme teda hovoriť o justičnej vražde.

Šéf Smeru-SD uviedol, že pokiaľ bude mať možnosť byť súčasťou vlády, bude navrhovať, aby takéto závery, ktoré príjme ombudsman musia mať právne dôsledky. A tiež by mal mať právo rozhodnúť o náprave, možno finančnej kompenzácii.

No je tu rozmer aj opakovaných obvinení. Peter Kažimír na základe udavača Imreczeho bol obvinený z trestného činu korupcie. Generálna prokuratúra SR zrušila toto obvinenie paragrafom 363 s odôvodnením, že sa v prípade kajúcnika Františka Imreczeho preukázalo, že klamal. Tak zopakovali to isté obvinenie bez akýchkoľvek ďalších nových dôkazov a okamžite podali obžalobu na súd. Ukážkové zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Advokát Marek Para upresnil, že skupina zločincov okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu si urobili stávkovú kanceláriu na smrť, zabávali sa na tom, písali, že majú dostatok lana, vypovedal o tom aj ich kolega, ktorého potom samozrejme kriminalizovali. No a existujú dôkazy o tom, ako sú chránení. Nie je náhoda, že prokurátor Rastislav Hruška nepustil Krivočenkovi počas väzby notára. Tento prokurátor postupoval cielene a cielene ho teda pripravil o život. Vedel, čo robí, odopieral návštevy, odopieral základnú zdravotnú starostlivosť. Zopakoval, že ide o justičnú vraždu.

Priblížil, nemôže byť pri zdravom rozume človek, ktorý povie, že bez dôkazov sa vyžaduje, aby sa vznieslo obvinenie. Tu je podľa jeho slov vidieť škodlivý systém. Lucidný vyšetrovateľ a policajt spätý s právom by sa bál vznášať obvinenie bez dôkazov, pretože by sa obával toho, že mu to nadriadený prokurátor zruší.

„Títo sa neboja, pretože sú pod jednou dekou. Úrad špeciálnej prokuratúry a vybraní prokurátori poverení Lipšicom ich kryjú. Tí ľudia vedia, že majú krytie vopred a vedia, že v prípade, ak by bolo na nich podané trestné oznámenia za zneužívanie právomoci, tak majú svojich ľudí na inšpekcii. Či je to Královič, Kulich Kotek, to sú všetko ľudia pomenovaní na zvukových nahrávkach, ktorí majú doslova pokyn zametať trestné oznámenia na čurillovcov pod koberec.“

Pripomenul, že títo ľudia sa neboja ani súdov, lebo ich veci vždy padnú sudcom Najvyššieho súdu SR Jurajovi Klimentovi (strýkovi prokurátora ÚŠP Ondreja Repu) alebo Petrovi Štiftovi.

Gašparove trestné oznámenie

S ďalšou nepríjemnou skúsenosťou sa na tlačovej besede verejnosti zdôveril bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Ten ostal v šoku, keď zistil, ako polícia a NAKA narábajú s trestnými oznámeniami pre údajnú účelovú kriminalizáciu opozície a jej nominantov. Tentokrát trojica Fico, Gašpar a Para pustila verejnosti nahrávku, na ktorej sa bývalý príslušník NAKA Peter Chudý rozpráva s vyšetrovateľkou NAKA Danou Rahjou práve o Gašparovom trestnom oznámení.

Nahrávky sú dôkazom toho, ako sa Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) vysporiadava s trestnými podaniami predstaviteľov SMERu. Tibor Gašpar priblížil, že 4. novembra 2020, deň pred jeho zadržaním podal trestné oznámenie v Pezinku, kde uviedol, že sa zrejme chystá účelová kriminalizácia. Jeho trestné oznámenie putovalo cestou prokurátora Repu alebo Šúreka na ÚIS, čo trvalo mesiac, osobe Peter Královič, čo je ďalší čurillovec.

Ten sa s trestným oznámením zaoberal tak, že ho rozdelil na drobné a jednu časť dostala vyšetrovateľka v Žiline. Táto prišla vybavovať spomínané trestné oznámenie Tibora Gašpara jeho dopočutím za ním do väzby do Prešova. Nahrávka hovorí o tom, že vyšetrovateľ hovorí, že je divné, že danú vyšetrovateľku zaťažujú s hlúposťami a že nemôže robiť reálnu robotu. Teda vyšetrovanie tohto oznámenia je zjavne nereálna robota. No a vyšetrovateľka reaguje tak, že sa musí takýmito somarinami zaoberať.

„Chudý – Len sa chcem spýtať viac menej na ten predmet toho konania. Nech viem, čo mám Vám povedať.

Rahjou – Hneď vám to poviem. Kedysi dávno podal trestné oznámenie generál Gašpar, ja som ho bola, keď bol ešte v Prešove, vypočuť. Tak siahodlho vypovedal a doplnil to, že sa tam diali také podľa neho čudné veci. Že tí svedkovia tam chodili sami s poznámkami a podobne.

Chudý – Neviem, mne to príde strašne zlé, že Vás niekto zaťaží s niečím, čo by ste mohli robiť reálnu robotu.

Rahjou – Ako, okrem iných vecí, sa musím takýmito somarinami zapodievať. A nič iné ľudia nerobia len vypisujú,“ znela celá nahrávka.

Gašpar vyjadril znepokojenie nad tým, že sa takto v OČTK pracuje s jeho podnetmi a ďalšími právnymi krokmi. V tomto konkrétnom prípade mu dokonca nebolo ani len oznámené, ako jeho trestné oznámenie NAKA vyriešila: „Dodnes neviem, čo s tou vecou je a kladiem otázku, čo na to dozorový prokurátor.“

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar dodal, že treba spomenúť ďalšie tri subjekty, ktoré sa podieľajú na týchto aktivitách, Hamran, Mikulec a prezidentka Čaputová. Včera totiž zazneli z jej úst slová, že týchto zákonných a odvážnych vyšetrovateľov treba chrániť. Zároveň vyzval riaditeľa NAKA Daňka, aby si vzniesol obvinenie sám, lebo istý obvinený povedal, že prijal 200 tisíc. Keď teda dôkazy netreba, prečo si nevznesie obvinenie?

Spomenul tiež advokáta Krivočenka, ktorý zomrel z dôvodu konkrétneho konania konkrétnych osôb. Na nahrávke počuť vyšetrovateľov Čurillu a Vojtuša, ktorí rozoberajú aj väzbu Tibora Gašpara a spoluobvinených v kauze Očistec. Pre týchto dvoch vyšetrovateľov je Tibor Gašpar za chudáka, za osobu, ktorá je zrelá na psychiatrické vyšetrenie. To sú tí tzv. objektívni vyšetrovatelia. Bavia sa o tom, kedy a ako sa zlomí a čo by od neho chceli počuť. Je to priamy dôkaz o tom, na čo tú väzbu používajú.

„Čo je najhoršie, o všetkých týchto dôkazoch vie polícia. Má ich k dispozícii a stále nikto nekoná. A samozrejme prikrývate to vy tým, akým spôsobom o tom informujete. Vy sa nás snažíte v podstate ignorovať, najmä z toho mediálneho hľadiska, ale bojíte sa pravdepodobne. Šeliga sa mňa bál podľa všetkého a v RTVS sa dohodol, že tam neprídem. Čoho sa bál? Že poviem veci, ktoré nebudú sedieť do dnešného kontextu politického diania? Ak sa bojíme pravdy, tak nemôžeme hovoriť o právnom štáte. Ak sa bojíme povedať opačný názor, už nie sme dávno v právnom štáte, už sme v totalite. A my k tej totalite sa úspešne blížime,“ uzavrel Gašpar.

Chcú vypnúť Slavín?

V rámci novinárskych otázok prišlo aj na tému rusko-ukrajinskej vojny. Hlavným bodom pozornosti je v tomto čase pamätník na Slavíne. Ten by mal byť na výročie ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára „vypnutý“, alebo nasvietený do ukrajinských farieb.

„Je tam 7 tisíc mŕtvych vojakov sovietskej armády. Čo tí majú s tým spoločné? To ideme urážať ešte aj tých?,“ reaguje na podobné aktivity Fico.

Zároveň však tvrdí, že Smer, keby bol pri vláde, by Ukrajine rád pomáhal prostredníctvom humanitárnej pomoci. Potravín, liekov, či plynu. „Mne veľmi vadí, že je vojna, ale na rozdiel od vás ju nepodporujem,“ povedal novinárom. Tým zároveň pripomenul, že na Slovensku je stále demokracia a diskusia musí prebiehať aj o tom, aká pomoc je pre Ukrajinu vhodná.

„To fakt musím kvákať len to, čo vy chcete? Ja si v demokratickej spoločnosti vyhradzujem právo na iný názor, na kritický názor,“ rázne dodal trojnásobný expremiér.

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube / InfoVojna / ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.