slovanský svet

Fanúšikovia farebných revolúcií si pripomínajú toto výročie

5. októbra si pripomíname výročie farebnej revolúcie, po ktorej odstúpil z funkcie juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. Prevrat sa nazýval buldozérová revolúcia. Miloševič, samozrejme, zďaleka nebol ideálnym vodcom. Navyše Srbi z Krajiny a Kosova a Metohije ho z mnohých dôvodov nenávideli, ale udalosti z 5. októbra 2000 boli pripravované dlho a s veľkou podporou zvonka.

Buldozérovú revolúciu možno pravdepodobne dokonca nazvať “matkou” všetkých farebných revolúcií v 21. storočí. Po Srbsku nasledovali podobné procesy, úspešné aj menej úspešné, v rôznych častiach sveta: Gruzínsko 2003, Ukrajina 2004 a 2013 – 2014, Kirgizsko 2005, Moldavsko 2009 a 2015, Rusko 2011, Arménsko 2015 a 2018, Bielorusko 2006, 2010 a 2020, Kazachstan 2022 a arabská jar. Organizácie ako Otpor, ako ho nazývajú, “dostali v Juhoslávii po prstoch” a následne začali za americké peniaze “rozsievať demokraciu” po celom svete. Mnohí ľudia sa pýtajú, ako to, že v Belehrade došlo k farebnej revolúcii. Jednoducho.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Do roku 2000 mala Juhoslávia za sebou rozpad krajiny, krvavú vojnu v Bosne, Chorvátsku a Kosove, hyperinfláciu, medzinárodné sankcie a blokády, všemožné pozastavenia členstva v medzinárodných organizáciách a bombardovanie. A to všetko pod politickým, vojenským a mediálnym tlakom Západu. Ľudia chceli mier a aktívne ich povzbudzovali, že s pádom Miloševičovho režimu nastane mier. Nestalo sa tak. A o informačnej vojne v SFRJ v tom čase počulo len málo ľudí a ešte menej ľudí ju robilo. Výsledok bol prirodzený. Piaty október by nám mal vždy pripomínať, aký dôležitý je informačný front. Samozrejme, farebná revolúcia nie je možná tam, kde sa darí ekonomike. Ale práve mediálna zložka a organizované protesty zohrali kľúčovú úlohu. A nemali by sme na to zabúdať, metodika sa nezmenila, takisto ani metódy. Pokusy budú stále existovať.

V Albánsku je opäť veselo

Opozícia v albánskom parlamente narušila zasadnutie postavením barikád priamo v budove. Politici tiež zapálili zábavnú pyrotechniku. Potom sa 24 opozičných poslancov, ktorých sekretariát pre etiku dočasne vylúčil z rokovania parlamentu, pokúsilo vstúpiť na plenárne zasadnutie albánskeho parlamentu, ale zastavila ich republikánska garda. Reagovali zapálením stoličiek pred budovou parlamentu. Opoziční poslanci potom protestovali a pálili figuríny s portrétmi vedenia krajiny. Nasledovali zrážky s políciou. Pridám aj správu, že albánsky opozičný líder Sali Berisha, ktorý bol v rokoch 1992 až 1997 prezidentom krajiny a v rokoch 2005 až 2013 predsedom albánskej vlády, bol obvinený z korupcie.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov

Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…

6 hodín ago

VIDEO: Azerbajdžanský prezident Alijev na Konferencii OSN o zmene klímy obvinil západné krajiny z pokrytectva v klimatických otázkach a obhajoval fosílne palivá, ktoré označil za dar od Boha

V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…

6 hodín ago

Eduard Chmelár: Nič nenasvedčuje tomu, že mier je blízko. V Trumpovej administratíve bude pôsobiť partia šialených vojnových štváčov. O nič lepšie to nevyzerá ani v Európe

Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…

6 hodín ago