Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

O pokrytectve miliardárov, ktorí financujú kampane proti uhľovodíkom. Pokrytectvo miliardárov, ktorí financujú kampane proti uhľovodíkom, vrátane zákazov plynových sporákov. Zákazy zemného plynu sú viac o triede ako o zmene klímy.

Climate Imperative Foundation je najnovšia a najbohatšia skupina proti uhľovodíkom a zemnému plynu, o ktorej ste nikdy nepočuli.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako bohatá je klíma imperatív? Podľa najnovšej správy od Guidestar skupina za prvý celý rok fungovania zarobila 221 miliónov dolárov. (Guidestar nazýva príjem „hrubé príjmy“.)

To znamená, že Climate Imperative, ktorý má menej ako tri roky, už berie viac peňazí ako Sierra Club, ktorý sa označuje za „ najväčšiu a najvplyvnejšiu národnú environmentálnu organizáciu “.

Podľa Guidestar klub Sierra vyzbieral v poslednom reportovanom roku 180 miliónov dolárov. Climate Imperative tiež vyberie viac peňazí ako Rocky Mountain Institute, ktorý v poslednom reportovanom roku vyzbieral asi 130 miliónov dolárov. Používam tieto skupiny na porovnanie, pretože presadzujú protiplynové iniciatívy po celej krajine.

Vznik Climate Imperative

Pri vzniku nezískal prakticky žiadnu pozornosť zo strany starších médií – je dôležitý z niekoľkých dôvodov.

PO PRVÉ, ukazuje, že snaha „všetko elektrifikovať“ a zakázať používanie zemného plynu v domácnostiach a podnikoch – vrátane plynových sporákov – je súčasťou roky trvajúcej, bohato financovanej kampane, ktorú financovali niektorí najbohatší ľudia sveta.

PO DRUHÉ, napriek mnohým tvrdeniam o tom, ako hanební aktéri blokujú toľko medializovanú „energetickú transformáciu“,

veľkosť rozpočtu Climate Imperative poskytuje viac dôkazov o tom, že mimovládne organizácie, korporátno-priemyselno-klimatické komplexy majú oveľa viac peňazí ako pro-uhľovodíkové a profi-jadrové skupiny.

Protiuhľovodíkové mimovládne organizácie (väčšina z nich je tiež výrazne protijadrových) majú skutočne veľa peňazí, mediálnu podporu a dynamiku.

Ako je možné vidieť na obrázku nižšie, päť najväčších mimovládnych organizácií proti uhľovodíkom v súčasnosti vyberá od svojich darcov približne 1,5 miliardy dolárov ročne. (Všetky údaje pochádzajú od spoločnosti Guidestar) . Táto suma je približne trikrát vyššia ako suma, ktorú vyzbieralo päť najlepších neziskových združení, ktoré sú buď pro-uhľovodíkové, alebo pre jadrové.

PO TRETIE, zákaz priameho používania zemného plynu v domácnostiach a podnikoch môže byť pre klímu horší.

Čítate správne. Spaľovanie plynu priamo umožňuje spotrebiteľom využiť približne 90 % energie obsiahnutej v palive. Nepriame používanie plynu – jeho premenou na elektrinu a následným použitím tejto šťavy na napájanie tepelného čerpadla, sporáka alebo ohrievača vody – stratí viac ako polovicu energie v palive.

Túto myšlienku uviedol Glenn Ducat vo svojej vynikajúcej novej knihe, Blue Oasis No More: Prečo „neporazíme“ globálne otepľovanie a čo s tým musíme urobiť . Dukat je Ph.D. jadrový inžinier, ktorý pracoval v Argonne National Lab, ako aj v dvoch elektrických zariadeniach, vysvetľuje:

„Spaľovanie zemného plynu rezidenčnými komerčnými a priemyselnými zákazníkmi je najmenej dvakrát efektívnejšie a produkuje približne o polovicu menej CO2 ako procesy, ktoré využívajú elektrinu vyrobenú z fosílnych palív. Konverzia aplikácií procesného tepla na elektrickú energiu predtým, ako bude elektrická sieť úplne bez uhlíka, zvýši emisie CO2.“ (Dôraz v origináli.)

Climate Imperative som začal sledovať koncom roka 2021, keď Axios zverejnil príbeh s titulkom „ Veteráni klimatického hnutia spúšťajú zásadnú novú nadáciu “.

Axios oznámil, že nová skupina má „ plánovaný rozpočet 180 miliónov dolárov ročne počas piatich rokov“. To číslo upútalo moju pozornosť. Bola tu nová skupina s plánovaným päťročným rozpočtom vo výške 1 miliardy dolárov, a napriek tomu bol Axios jediným médiom, ktoré o tom informovalo.

Posadnutosť elektrifikáciou všetkého

Na svojej webovej stránke skupina jasne uvádza, že hlavným zameraním jej práce je elektrifikácia všetkého, čo je potrebné, a uvádza, že medzi jej „imperatívy patrí rýchle rozširovanie obnoviteľnej energie, rozsiahla elektrifikácia budov a dopravy, zastavenie rozširovania infraštruktúry fosílnych palív, znižovanie znečistenia“ z veľkých priemyselných zdrojov a celohospodárske cesty na zníženie emisií z najväčších zdrojov.

Webová stránka obsahuje zoznam niektorých príjemcov grantov Climate Imperative, skupiny, ktorá zahŕňa koalíciu pre dekarbonizáciu budov a Americkú asociáciu pľúc.

Axios ďalej poznamenal, že nadácia so sídlom v San Franciscu „začala poskytovať granty na jar 2020“. Poznamenalo tiež, že na čele skupiny stoja dvaja bývalí funkcionári klubu Sierra: Bruce Nilles a Mary Anne Hitt. Nilles strávil viac ako desať rokov vedením kampane skupiny Beyond Coal. V poradnom výbore Climate Imperative sú Margo Oge, bývalá vrchná predstaviteľka EPA, a Bill Ritter, bývalý guvernér Colorada.

Miliardári v pozadí

Odkiaľ berie spoločnosť Climate Imperative peniaze?

Správna rada má pravdepodobne odpoveď. Najznámejšie mená v šesťčlennej rade sú rizikový kapitalista zo Silicon Valley John Doerr a Laurene Powell Jobsová, vdova po zosnulom generálnom riaditeľovi Apple Stevovi Jobsovi.

Ďalšími členmi predstavenstva sú Anita Bekenstein, Sanjeev Krishnan, Greg Nelson a George Pavlov. Zdroj so znalosťou financovania skupiny mi tento týždeň povedal, že väčšina peňazí pochádza od Doerra a Jobsovej. Časopis Forbes odhaduje, že Doerr má čistú hodnotu 12,7 miliardy dolárov. Forbes odhaduje Jobsovu čistú hodnotu na 17,7 miliardy dolárov. Žiadny z ostatných členov správnej rady sa neobjavuje na zozname najbohatších ľudí Ameriky podľa Forbes .

Snaha démonizovať plynové sporáky sa začala začiatkom roku 2020, približne v rovnakom čase, keď bol spustený Climate Imperative. V tom roku Sierra Club tvrdil, že plynové sporáky sú „spojené s respiračnými chorobami a deti, ktoré žijú v domoch s plynovými sporákmi, majú o 42 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať astmu “. Zdrojom tohto tvrdenia bol dokument Rocky Mountain Institute, neziskovej organizácie so sídlom v Colorade, ktorú založil propagátor obnoviteľnej energie Amory Lovins .

Jedným z prvých starších médií, ktoré publikovali článok propagujúci tvrdenia o zlej kvalite vzduchu z plynových sporákov, bol The Atlantic . V októbri 2020 zverejnila článok s titulkom „ Zabi svoj plynový sporák “.

Môže to byť náhoda, ale The Atlantic vlastní Laurene Powell Jobs. Je tiež zaujímavé poznamenať, že v roku 2018 The Atlantic publikoval článok s názvom „Ako plynová rúra zmenila vzťah ľudí s ohňom“ a poznamenal, že „schopnosť zapínať a vypínať plamene podľa vôle bola“ jedným z najväčších prispievateľov k ľudskému šťastiu v kuchyni .“

Od roku 2020 pokračuje Rocky Mountain Institute vo svojej krížovej výprave proti plynu. Začiatkom tohto mesiaca bolo uverejnených množstvo novinových článkov po tom, čo skupina vydala dokument, ktorý tvrdil, že 12,7 percenta detských astmí je spôsobených plynovými sporákmi.

Jeden z autorov tohto článku, Talor Gruenwald, pracuje v RMI. Gruenwald je tiež výskumným pracovníkom v Rewiring America , organizácii so sídlom v San Franciscu, ktorá sa nazýva „popredná elektrifikačná nezisková organizácia zameraná na elektrifikáciu našich domovov, firiem a komunít“. (Rewiring American nezverejňuje formulár 990. Sponzoruje ho fond Windward Fund, ktorý v roku 2021 získal 273 miliónov dolárov .)

Ale tvrdenia RMI o astme neobstoja pri skúmaní. Snáď najdefinitívnejšou analýzou problému bola štúdia z roku 2013 publikovaná v časopise Lancet Respiratory Medicine , ktorá skúmala pol milióna školákov v 47 krajinách počas viacročného obdobia. Spoliehala sa na dotazníky, ktoré vypĺňali matky detí. Čo to zistilo? „Nezistili sme žiadne dôkazy o súvislosti medzi používaním plynu ako paliva na varenie a príznakmi astmy alebo diagnózou astmy.“

Okrem toho, len deň alebo dva po vydaní dokumentu RMI skupina odstúpila od svojho tvrdenia o astme, pričom jeden úradník RMI povedal Washington Examiner, že štúdia „nepredpokladá ani neodhaľuje príčinnú súvislosť“ medzi detskou astmou a zemným plynom . kachle.

Odkiaľ berie RMI peniaze na presadzovanie svojej agendy elektrifikácie?

Časť z nich pochádza od miliardára Amazonu Jeffa Bezosa . V roku 2020 dal Bezos Earth Fund RMI 10 miliónov dolárov , ktoré sa podľa skupiny použijú na „zníženie emisií skleníkových plynov z domácností, komerčných budov a iných budov, čo umožní RMI zintenzívniť svoju súčasnú prácu s koalíciou partnerov v kľúčových štátoch. Projekt sa zameria na to, aby boli všetky budovy v USA do roku 2040 bez emisií uhlíka, a to obhajovaním úplne elektrickej novej výstavby…“

Bezos je tiež veľkým podporovateľom Natural Resources Defense Council, skupiny, ktorá sa nehanebne chválila svojou úlohou pri predčasnom uzavretí jadrovej elektrárne Indian Point v New Yorku.

V roku 2020 vydala NRDC tlačovú správu, v ktorej sa chválila grantom 100 miliónov dolárov, ktorý získala od Bezos Earth Fund . Uviedlo, že peniaze „budú použité na pomoc NRDC presadzovať klimatické riešenia a legislatívu na štátnej úrovni a [a] posúvať ručičku smerom k politikám a programom zameraným na znižovanie produkcie ropy a plynu …“ (Zdôraznenie pridané.)

Antiplynový lobing

Klub Sierra bol hlavným príjemcom Bloomberg Philanthropies bývalého starostu New Yorku Michaela Bloomberga, ktorý prisľúbil 500 miliónov dolárov na projekt Beyond Carbon. V roku 2019 bol prísľub považovaný za doteraz najväčší „filantropický dar na boj proti klimatickým zmenám.

Sierra Club bol hlavným príjemcom darov od Bloombergu. Asi pred dvoma rokmi mi zamestnanec Sierra Club povedal, že od Bloombergu dostáva približne 30 miliónov dolárov ročne. Na svojej webovej stránke skupina propaguje svoju úlohu v iniciatíve Beyond Carbon a nazýva ju „najväčšou klimatickou kampaňou v USA s cieľom zatvoriť všetky domáce uhoľné elektrárne do roku 2030 a zastaviť používanie plynu ako prechodného paliva “. (Zdôraznenie pridané.)

Vlani v auguste požiadal Sierra Club Agentúru na ochranu životného prostredia, aby na federálnej úrovni zakázala všetky zariadenia na zemný plyn. Skupina bola úspešná pri prijímaní zákazov v Kalifornii. Podľa jej webovej stránky teraz 69 komunít v štáte „ prijalo záväzky týkajúce sa budov bez plynu alebo elektrifikačné stavebné predpisy “.

V septembri Kalifornská rada pre vzduchové zdroje odhlasovala zákaz predaja všetkých ohrievačov priestoru na zemný plyn a zariadení na ohrev vody v štáte do roku 2030. Okrem toho New York a Seattle zakázali používanie plynu v novej výstavbe . Massachusetts tiež zavádza nové opatrenie, ktoré umožní až 10 komunitám zakázať plyn.

Peniaze pochádzajúce od Bezosa, Bloomberga, Doerra, Jobsa a ďalších darcov s hlbokými vreckami znamenajú, že komplex mimovládnych organizácií-podnikovo-priemyselno-klimatických môže ľahko míňať subjekty, ktoré podporujú jadrovú energiu.

Napríklad Inštitút jadrovej energie mal podľa najnovších čísel Guidestar v poslednom sledovanom období hrubé príjmy okolo 143 miliónov dolárov. Medzitým najvyššie združenia, ktoré podporujú výrobcov a distribútorov uhľovodíkov – vrátane American Petroleum Association, American Gas Association, Western States Petroleum Association a Society of Petroleum Engineers – mali kombinované hrubé príjmy menej ako 400 miliónov dolárov.

Dva posledné body. Prvým je pokrytectvo miliardárov, ktorí financujú snahy o zníženie spotreby uhľovodíkov, zatiaľ čo spotrebúvajú ohromujúce množstvá uhľovodíkov.

Podľa článku vo Vanity Fair z roku 2020 vlastní Michael Bloomberg osem domov len v štáte New York a „údajne vlastní aj niekoľko nehnuteľností v Londýne, na Floride, v Colorade a na Bermudách“.

Bloomberg teda môže vlastniť tucet domov. Koľko z týchto domov má plynové sporáky? Urobím divoký odhad a stavím sa, že je to viac ako jeden. Ach, a podľa Vanity Fair , keď bol Bloomberg starostom New Yorku, „bolo známe, že víkendy trávil“ vo svojom dome na Bermudách „cestovaním tam a späť súkromnými lietadlami“. A čo poháňa tieto súkromné ​​lietadlá? Tuším tuším, ale bio quinoa to asi nebude.

Pokrytectvo

Keď už hovoríme o lietadlách, Forbes nedávno uviedol, že Jobs vlastní Gulfstream G650 (katalógová cena približne 66 miliónov dolárov), ktorý spáli približne 500 galónov leteckého paliva za hodinu . Keď práve nepribližuje svoje lietadlo, trávi čas aj na jachte s názvom Venus za 120 miliónov dolárov .

Bezos údajne vlastní dva Gulfstream G-650ER . Po tom, čo Bezos odletel na stretnutie o klíme v roku 2021 v Glasgowe, zástupca Bezos Earth Fund pre Business Insider povedal , že všetko je v poriadku, pretože miliardár „používa udržateľné letecké palivo a kompenzuje všetky uhlíkové emisie zo svojich letov“.

Táto línia v skratke vyjadruje pokrytectvo miliardárov, ktorí financujú protiuhľovodíkové iniciatívy: Bezos, Bloomberg, Jobs a iní bohatí, hypermobilní elity si môžu kúpiť „offsety“ za svoje súkromné ​​lietadlá a megajachty, ale v barri nemôžeme mať dovolené používať plynový sporák na varenie večere, pretože slovami Talora Gruenwalda z RMI: „ Emisie plynových sporákov významne prispievajú ku klimatickej kríze .“ Nevadí, ako nedávno poznamenal Alex Trembath z Breakthrough Institute, že plynové sporáky predstavujú len 0,4 % celkovej spotreby plynu v USA .

Posledným kúskom pokrytectva, ktoré tu funguje, je regresívny charakter zákazov plynu. Je jasné, že zákaz zemného plynu bude znamenať pre spotrebiteľov vyššie náklady. Vlani v marci zverejnilo ministerstvo energetiky vo federálnom registri svoj ročný odhad nákladov na energiu v domácnostiach . Zistilo sa, že na báze BTU stojí elektrina asi 3,5-krát viac ako zemný plyn. Zistilo sa tiež, že plyn bol zďaleka najlacnejšou formou domácej energie, ktorá stojí menej ako polovicu ako palivá ako kerozín, propán a vykurovací olej.

To znamená, že snahy o zákaz zemného plynu sú v praxi energetickou daňou pre chudobných a strednú triedu.

Počas nedávneho rozhovoru mi Jennifer Hernandez, právnička so sídlom v Kalifornii, ktorá zastupuje The 200, koalíciu latinskoamerických skupín, ktorá zažalovala štát za jeho klimatickú politiku , povedala, že „zemný plyn je posledným zdrojom dostupnej energie v domácnostiach. A títo klimatickí extrémisti to nemôžu vydržať.“

Vlani v októbri poskytlo ministerstvo energetiky vo svojom programe Winter Fuels Outlook ďalšie dôkazy o tom, že zemný plyn je najlacnejšou formou energie pre majiteľov domov. DOE odhadla, že vykurovanie elektrickou energiou bude túto zimu stáť asi o 46 % viac ako vykurovanie zemným plynom.

Tieto čísla ukazujú, že nútená elektrifikácia bude znamenať pre spotrebiteľov vyššie účty za energiu. Američania s nízkymi a strednými príjmami budú niesť bremeno nútenej elektrifikácie, pretože budú musieť minúť väčšie percento svojho disponibilného príjmu na energiu ako bohatí spotrebitelia.

Pointa je zrejmá: snaha zakázať zemný plyn v domácnostiach a podnikoch je v podstate viac o triede ako o zmene klímy.

Za posledných niekoľko mesiacov som poslal niekoľko e-mailov vedúcim predstaviteľom organizácie Climate Imperative, Mary Anne Hittovej a Bruceovi Nillesovi, v ktorých som sa pýtal na sponzorov nadácie, ich príjemcov grantov, ich postoj k jadrovej energii a potenciálny vplyv kampaní na elektrifikáciu všetkého, spotrebitelľov s nízkym a stredným príjmom.

Nasledoval som tento týždeň e-mailom Hittovej. Neodpovedala.Podobné otázky som poslal aj riaditeľovi Paname Bartolomy, Koalície pre dekarbonizáciu budov. Jeho odpoveď: „Nebudem odpovedať na vaše otázky.

Robert Bryce

Pôvodným zdrojom tohto článku je Robert Bryce

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.