Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Komisár Európskej únie pre vnútorný trh Thierry Breton bol zjavne znepokojený tým, že Elon Musk stiahol Twitter z „dobrovoľného kódexu EÚ proti dezinformáciám“.

Odstúpenie Twitteru od „dobrovoľného kódexu“ ho dostatočne vyviedlo z miery, že cítil potrebu verejne pokarhať Twitter za to, že sa vďačne nepodriadil odborným usmerneniam Európskej únie: „Môžeš utiecť, ale nemôžeš sa skrývať… Nad rámec dobrovoľných záväzkov, bojovať dezinformácie budú zákonnou povinnosťou podľa zákona o digitálnych službách od 25. augusta.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Deklarovaným cieľom nového zákona o digitálnych službách je „prispieť k riadnemu fungovaniu vnútorného trhu so sprostredkovateľskými službami stanovením harmonizovaných pravidiel pre bezpečné, predvídateľné a dôveryhodné online prostredie, ktoré uľahčuje inovácie a v ktorom sú základné práva zakotvené v charte, vrátane zásady ochrany spotrebiteľa, sú účinne chránené.“

Kto môže argumentovať proti „bezpečnému, predvídateľnému a dôveryhodnému online prostrediu?“ Kto by argumentoval proti „ochrane spotrebiteľa“? A kto by argumentoval proti záväzku pána Bretona bojovať proti „dezinformáciám“? Určite by som to urobil, pretože

keď osoba alebo inštitúcia v pozícii veľkej moci podporuje hodnoty ako „predvídateľnosť“, bráni sa „dezinformáciám“ a sľubuje, že nás všetkých udrží „v bezpečí“ na internete, môžete si byť istí, že to bude „bezpečnosť“, „predvídateľnosť“ a „dezinformácia“ z ich samoúčelnej ideologickej a politickej perspektívy.

Obávam sa rovnako ako pán Breton z „dezinformácií“, no najviac ma znepokojujú dezinformácie pochádzajúce z oficiálnych zdrojov, ktoré môžu spôsobiť mimoriadne veľa škody vzhľadom na mimoriadny dosah a prestíž oficiálnych organizácií.

Práve tie isté organizácie by chcel pán Breton poveriť kontrolou „dezinformácií“: organizácie ako národné vlády, ktoré patria medzi najčastejších páchateľov nepravdivých a zavádzajúcich informácií o záležitostiach nemalého okamihu, z účinnosti a bezpečnosť vakcín Covid, masiek a blokád pôvodu vírusu SARS-CoV-2, skutočného postavenia klimatickej „vedy“ a potenciálneho poškodenia ekonomiky a potravinového dodávateľského reťazca v dôsledku agresívnych klimatických zásahov, ako je vyvlastňovanie poľnohospodárskej pôdy .

Zákon o digitálnych službách je nekonečným bludiskom komplikovaných predpisov hodných tímu právnikov. Keďže nemám rozpočet na to, aby som si najal tím právnikov, rozhodol som sa, že si zákon prezriem sám.

Neprináša príjemné čítanie pred spaním, a to nielen preto, že ide o bahno komplikovanej právnej úpravy, ale aj preto, že sa za touto právnou formou skrýva pokus politikov EÚ dostať pod palec platformy sociálnych médií.

  • povinnosť spoločností pôsobiacich v oblasti sociálnych médií pravidelne predkladať byrokratom EÚ správy o moderovaní obsahu a „zmierňovaní rizika“
  • dohľad EÚ nad tým, ako platformy sociálnych médií sledujú „škodlivé“ informácie, ktoré by potenciálne mohli zahŕňať dezinformácie o zdraví, ako aj „nezákonné nenávistné prejavy“
  • vytvorenie nových núdzových právomocí v Európskej komisii, ktoré budú „vyžadovať“ od platforiem sociálnych médií, aby prijali opatrenia na „zabránenie, odstránenie alebo obmedzenie“ akéhokoľvek používania ich služieb, ktoré by mohlo „prispieť“ k „ohrozeniu“ verejnej bezpečnosti alebo verejného zdravia

…a to všetko podporené ochromujúcimi pokutami až do výšky 6 percent celosvetového obratu spoločnosti za nedodržiavanie pravidiel. Áno, počuli ste správne: až šesť percent celosvetového obratu spoločnosti si chce vybrať len Európska komisia.

V konečnom dôsledku je zákon o digitálnych službách pokusom o zvýšenie úrovne kontroly, ktorú majú byrokrati EÚ nad tokom informácií na platformách sociálnych médií.

Museli by ste mať veľmi krátku historickú pamäť, aby ste si mysleli, že široké právomoci cenzúry sa vo všeobecnosti použijú na presadzovanie veci pravdy a spravodlivosti.

Či sa pánovi Thierrymu Bretonovi a jeho kolegom podarí prinútiť spoločnosti sociálnych médií, aby splnili svoje ponuky, je jasné: Zákon o digitálnych službách vytvára európske právne prostredie, ktoré je voči slobode prejavu čoraz nepriateľskejšie. 

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.