Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Návrh zákona EÚ o umelej inteligencii (AI), ktorý vypracovala Európska komisia, bol minulý týždeň po prvýkrát v centre pozornosti „politickej“ diskusie v Európskom parlamente (EP).

A správy hovoria, že táto diskusia sa rozprúdila kvôli otázkam, ako je biometrický dohľad vrátane rozpoznávania tváre a samotný rozsah návrhu v jeho súčasnej podobe.

Stratégiou spravodajcov tohto zákona – sociálneho demokrata a liberála –, ktorých úlohou je predložiť ho v mene Komisie, bolo zamerať sa najskôr na administratívne a technické stránky, aby bol pre poslancov EP príjemnejší.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

To sa osvedčilo, píše Euractiv , pričom sa našli kompromisné riešenia pre niektoré administratívne postupy, normy a certifikáty – ale politická časť diskusie, ktorá sa zaoberá skutočným účelom a povahou aktu, neprebieha tak hladko.

Zatiaľ čo Európska komisia (EK) chce za určitých okolností umožniť sledovanie biometrickej identifikácie v reálnom čase,

zástancovia súkromia sa obávajú, že sa to môže ukázať ako šmykľavý svah, ktorý nakoniec legitimizuje tento typ sledovania.

Otvorenie overtonovho okna

V súčasnosti by EK chcela vyňať zo zákazu biometrického sledovania v reálnom čase prípady únosov, pri ktorých je potrebné identifikovať obete, alebo činnosti na predchádzanie teroristickým útokom.

Ale tí, ktorí sa obávajú toho, čo môže priniesť budúcnosť, si myslia, že akonáhle sa začnú pridávať výnimky, neexistuje žiadny skutočný spôsob, ako zadržať skôr, ako to skončí presahom vlády.

V súčasnosti a súdiac podľa vyjadrení nemenovaných predstaviteľov EP sa uprednostňuje prísnejšia regulácia, pričom väčšina poslancov Európskeho parlamentu údajne v súčasnosti podporuje zákaz technológie rozpoznávania tváre na súkromnom vlastníctve.

Pokiaľ ide o rozsah zákona, bola na stole výnimka, ktorá by sa vzťahovala na krajiny mimo bloku a medzinárodné organizácie, kde sa AI používa na „medzinárodnú politickú spoluprácu“.

Ďalšou otázkou, ktorá sa objavila počas diskusie, bolo, ako pokryť rozsah pôsobnosti zákona o AI týkajúceho sa národnej bezpečnosti. V súčasnosti sa zvažujú dve možnosti a výber by sa mohol ukázať ako rozhodujúci v akte, ktorý akýmkoľvek spôsobom obmedzuje rozpoznávanie tváre, pokiaľ ide o národnú bezpečnosť.

Didi Rankovic

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.