Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD) sa dlhodobo zaoberá pôdohospodárstvom. K tomu patrí aj potravinová bezpečnosť jednotlivých krajín. Keďže ona zastupuje Slovensko je len prirodzené, že dôraz kladie práve na túto krajinu.
Roth Neveďalová nás presviedča, že Európsky parlament sa snaží vyvíjať tlak na nie len ekologické, ale aj ekonomické zvýhodnenie potravín vyprodukovaných v EÚ. Potrebujeme ich však dostatok, práve z vlastnej produkcie a to, ktoré Ukrajina mala možnosť odoslať do Afriky, štátom, v ktorých je hladomor. Jej slová potvrdzuje aj česká europoslankyňa, podľa ktorej lacnejšie potraviny a obilie zvlášť nepotrebuje EÚ, ale Afrika.
„Musíme si dávať veľký pozor, lebo je klimatická kríza a nedarí sa nám vypestovať niektoré potraviny. Dovážajú sa nám niektoré lacné potraviny z mimo priestoru EÚ a my, ako Európsky parlament sa snažíme tlačiť na to, aby sme využívali potraviny a zdroje, ktoré máme na svojom území čo najviac,“ hovorí europoslankyňa.
Taktiež si myslí, že kvalite neprospieva dovoz potravín na veľké vzdialenosti. Takisto hovorí o tom, že pri niektorých rastlinách by sa nemali využívať pesticídy. Tiež upozorňuje na ochranu včiel a snahu o udržateľnosť tohto systému.
„Aby naše potraviny boli aj zdravé, ale aby ich bol aj dostatok a nebrali by sme ich na úkor iných. Príkladom sú koridory solidarity, ktorými pomáhame Ukrajine, aby svoje obilie mohla dostať ďalej do Afriky,“upozorňuje europooslankyňa a pripomína, že nechceme, aby bolo toto obilie predávané u nás, keďže naši poľnohospodári ho dopestovať vedia. Navyše podľa nej to obilie, ak má podporovať boj proti hladomoru v Afrike, tak nech do tej Afriky naozaj dorazí.
Česká europoslankyňa Michaela Šojdrová súhlasí s Katarínou Roth Neveďalovou.
„Európska komisia aj členské štáty musia zabezpečiť, aby ukrajinské obilie a potraviny nezostávali na vnútornom trhu, pretože to nie je cieľom týchto opatrení. EÚ nepotrebuje lacnejšie obilie a potraviny dovážané z Ukrajiny, potrebuje ich tretí svet,“ upozorňovala začiatkom mája Šojdrová.
Vzájomný obrat agrárneho zahraničného obchodu EÚ s Ukrajinou presiahol v roku 2021 desať miliárd eur. Vývoz poľnohospodárskych výrobkov z EÚ na Ukrajinu z tohto objemu predstavoval zhruba tretinu. V tom istom roku bola EÚ pre Ukrajinu najvýznamnejším obchodným partnerom.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…