Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Europoslanci okrem iného upozornili, že posudok súdnych znalcov, podľa ktorého Chovanec zomrel na zranenia, ktoré si spôsobil sám, bol spochybnený ďalším súdnym znalcom, ako aj príbuznými obete.

Jedenásti slovenskí europoslanci vo štvrtok zaslali list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a komisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi a vyzvali ich, aby sa zaoberali prípadom úmrtia Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku. Rozhodnutie tamojšej prokuratúry, že v prípade nebude nikoho stíhať, označujú europoslanci za neprijateľné. Informuje spravodajca TASR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

List iniciovala poslankyňa Miriam Lexmann (KDH) a podpísali sa podeň aj poslanci Monika Beňová (Smer-SD), Vladimír Bilčík (SPOLU), Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Robert Hajšel (Smer-SD), Martin Hojsík (Progresívne Slovensko), Eugen Jurzyca (SaS), Peter Pollák (OĽANO), Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), Ivan Štefanec (KDH) a Michal Wiezik (Progresívne Slovensko).

„Vyšetrovanie sprevádzajú rozporuplné kroky. Tým najnovším je nestíhať za jeho smrť nikoho. Znovu sa obraciame na predsedníčku Európskej komisie a komisára pre spravodlivosť, aby sa eurokomisia týmto prípadom zaoberala tak, ako to prisľúbila. Opätovne žiadame, aby tento prípad zahrnula do pravidelného monitorovania stavu právneho štátu v Belgicku,“ vysvetlila Lexmann.

Slovenskí europoslanci okrem iného upozornili, že posudok súdnych znalcov, podľa ktorého Chovanec zomrel na zranenia, ktoré si spôsobil sám, bol spochybnený ďalším súdnym znalcom, ako aj príbuznými obete. Upozornili aj na sporné procesné rozhodnutia vrátane ignorovania svedka zatýkania Chovanca v lietadle.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH) minulý týždeň požiadal Európsky parlament (EP), aby sa týmto prípadom osobitne zaoberal.

„Je neuveriteľné, že belgická prokuratúra nechce nikoho stíhať. V minulosti som so znepokojením sledoval pomalý priebeh vyšetrovania a vyvíjal iniciatívu na jeho urýchlenie, teraz so znepokojením sledujem ďalší vývoj a chcem, aby sa tým zaoberal europarlament. Neprístojné správanie sa belgickej polície, vrátane dvíhania ruky v podobe nacistického pozdravu, nemôže ostať nepotrestané,“ odkázal.

Desiatky europoslancov z rôznych členských krajín EÚ a politických skupín oficiálne vyzvali eurokomisiu na monitorovanie vyšetrovania tohto prípadu ešte v roku 2020. Správanie sa policajtov voči Chovancovi v cele predbežného zadržania označili za šokujúce a neľudské.

Lexmann na tento prípad upozornila stovky ďalších europoslancov v stredu (1. februára) v pléne EP v Bruseli. „Ako je možné, že v centre EÚ, kde úzkostlivo sledujeme čo i len náznaky porušenia právneho štátu, sa prijme rozhodnutie, ktoré sa javí byť v príkrom rozpore so spravodlivým zaobchádzaním a právom na spravodlivý proces?“ uviedla vo svojom vystúpení.

Jozef Chovanec zomrel 23. februára 2018 po zatknutí belgickou federálnou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

teraz.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.