Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Člen výkonnej rady, Fabio Panetta, navrhol časový plán, podľa ktorého bude zavedené digitálne euro. Proces implementácie by mal trvať 3 až 4 roky, ako sa uvádza v správe od Crypto News. V súčasnosti má na digitálnom eure pracovať až 50 ľudí, ktorí študujú jeho dizajn, distribúciu a vplyv.

Rada guvernérov má už v júni začať testovaciu fázu digitálnej menycentrálnej banky (CBDC) ihneď po dokončení legislatívneho návrhu, ktorý môže kľudne trvať aj ďalšie dva roky. Cieľom je aby Európska centrálna banka (ECB) dokázala efektívnejšie bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Po úspešnom ukončení vývoja digitálneho eura zo strany ECB bude nasledovať distribúcia prostredníctvom finančných inštitúcií. Zverejnenie odhadovaného časového plánu prišlo tesne po oficiálnom rozhodnutí, že legislatíva s názvom Markets in Crypto-Assets (MiCA) bola prijatá na zasadnutí ministrov financií členských štátov eurozóny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Výskum CBDC prebieha už niekoľko rokov v mnohých krajinách na svete, zatiaľ čo Čína je jednoznačným lídrom. Štatistiky Atlanticcouncil ukazujú, že v súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 114 krajín. Pre porovnanie, pred troma rokmi sa o to snažilo iba 35 krajín.

Podľa CNBC, viac ako 5,6 milióna obchodníkov akceptuje v Číne platbu vo forme digitálneho juanu. Na Slovensku a v eurozóne je vývoj digitálneho eura oproti Ázii pozadu, no vynakladá sa obrovské úsilie na to, aby bolo implementované čo najskôr.

Zatiaľ nie je v pláne, aby hotovosť úplne vymizla kvôli CBDC, no všetko tomu nasvedčuje. Hotovosť je čoraz raritnejšia a pomaly mizne z peňaženiek. Okrem toho vytváranie neexistujúcich peňazí komerčnými bankami v podobe úverov znamená, že hotovostné peniaze nie sú v pomere 1:1 ku digitálnym peniazom.

Ak by sme si chceli všetci naraz vybrať hotovosť z bánk bolo by to nereálne, pretože tieto peniaze neexistujú. Eliminácia hotovosti a prechod na úplnú digitálnu formu uľahčí centrálnym bankám kontrolu a flexibilnejšie reagovať na nečakané šoky. V histórii sme boli svedkami viacerých obmedzení vyberania hotovosti, ako napríklad v prípade Cypru alebo Grécka počas dlhovej krízy.

Vďaka CBDC bude môcť centrálna banka sledovať aj transakcie, ktoré dnes prebiehajú mimo bankový systém. Uľahčí sa kontrola, no na druhú stranu rastú obavy zo zneužívania v podobe mocenského nástroja. V prípade, že sa zaujímate o negatívnu stránku digitálnych peňazí, odporúčame vám prečítať článok Diskusie o digitálnych menách sa stupňujú – aké nebezpečenstvo predstavujú?

kryptomagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.