Zatiaľ čo väčšina krajín opatrenia ruší, Slovensko ich sprísňuje! Uvoľnenie opatrení nám nehrozí, vláda o tom ani neuvažuje. Kedy by podľa odborníkov mal prísť zlom a budú sa môcť zhlboka nadýchnuť aj Slováci?
Niektoré európske krajiny upúšťajú od opatrení. Dánsko, Írsko, Španielsko aj Anglicko plánujú výrazne rozvoľniť. V susednom Česku je to už taktiež témou dňa, dokonca aj na vládnej úrovni. No slovenská vláda tak ďaleko dopredu nepozerá, píšu Hospodárske Noviny.
Anglicko od štvrtka 27. januára zrušilo väčšinu zostávajúcich koronavírusových obmedzení. Írsko zrušilo väčšinu reštrikcií už pred niekoľkými dňami, výrazné rozvoľnenie má v pláne aj Španielsko. Krajiny majú jedno spoločné: prekonali omikron a majú vysokú mieru zaočkovanosti.
Zaujímavý prípad je Dánsko, ktoré plánuje budúci týždeň zrušiť všetky opatrenia, ktoré sú v súčasnosti v platnosti, a to napriek tomu, že tam denne pribúda vysoký počet nových prípadov.
Slováci sú výrazne menej zaočkovaní ako ľudia v západných krajinách. Zaostávame aj za Českom. Na prelome novembra a decembra 2021 u nás kulminovala silná vlna poháňaná delta variantom a omikron nastupuje oproti spomínaným štátom s oneskorením.
Hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková upozorňuje, že v čase omikronu nebudú dostatočne fungovať postupy, ktoré sme používali v predchádzajúcich vlnách.
„Preto sme už aj pri návrhu opatrení počas omikronovej vlny pristúpili k ich modifikácii. Skrátením karantény osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s chorým, a izolácie chorých na COVID-19 sme sa snažili čo najviac zmierniť absenciu nielen detí v školách, ale aj ich rodičov na pracovisku pre karanténnu OČR alebo PN,“ približuje pre HN Hudečková.
„Dôležité je, i naďalej bude používanie respirátorov FFP2, dezinfekcia rúk a odstupy medzi ľuďmi, aby sa obmedzilo šírenie nákazy na minimum,“ zdôrazňuje.
Na úrovni štátu však zatiaľ konkrétne plány pre prípadné väčšie uvoľňovanie opatrení chýbajú. „Aktuálne platia súčasne nastavené pravidlá, ktoré sú cielené na aktuálnu epidemickú situáciu v súvislosti s vlnou omikronu, a v blízkom čase ich meniť neplánujeme,“ vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Na správnom mieste je preto otázka, kedy by mohol nastať zlom a omikronová vlna začne slabnúť.
Šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík vychádza zo skúseností iných krajín, ktoré hovoria, že nástup vlny trvá tri až päť týždňov. „Približne v polovici februára by sme mohli dosiahnuť vrchol s následným postupným opadávaním,“ priblížil pre HN.
Podobne to vníma aj Ivan Bošňák, analytik projektu Dáta bez pátosu, ktorý sleduje vývoj pandémie na Slovensku. Koncom druhého mesiaca v roku by sme podľa neho až na pár výnimiek mali vidieť pokles už vo väčšine regiónov Slovenska.
„Mnohé okresy budú mať ‚po omikrone’ a o dva mesiace príde prvý jarný deň a mal by byť aj u nás, podobne ako v západnej Európe, už pokoj, pandémia na ústupe a návrat do normálu,“ zhodnotil Bošňák.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…