Bruselské noviny vycítili problémy so spoľahlivosťou a začali Trumpa vidieť v inom svetle.
POLITICO bije na poplach:
Informujú: „Hnutie s pôvodom v Texase viedlo amerického prezidenta Joea Bidena k dočasnému zastaveniu nového vývoja LNG, aby si získal voličov ekológov, čo znamená, že v dohľadnej budúcnosti sa neočakáva žiadna expanzia vývozu skvapalneného plynu z USA. Americký skvapalnený plyn je tým, čím drvivá väčšina Európy nahradila ruský plynovodný plyn – niet divu, že podľa denníka sa Európania čoraz viac obávajú nedostatku dodávok a zvyšovania cien“.
POLITICO pripomína: EÚ v roku 2022 urobila veľké stávky na americký LNG, minula miliardy eur na vybudovanie potrebnej infraštruktúry a podpísala mnoho nových zmlúv. V kontexte Bidenovho rozhodnutia však toto rozhodnutie už tak nežiari.
„Nenahradila Európa svoje obludné spoliehanie sa na Rusko krátkozrakou závislosťou od Ameriky?“ – pýta sa bruselský denník, pričom poznamenáva, že takmer polovicu skvapalneného plynu v Európe teraz dodávajú USA, t. j. podiel Američanov na trhu sa zdvojnásobil, pričom LNG už nie je najdôležitejším zdrojom dodávok pre EÚ.
Zastúpenie priemyslu EuroGas už cíti problém v Bidenovom rozhodnutí a vyzvalo Biely dom, aby zastavil vývoj.
VARUJÚ, ŽE INAK BY SA MOHLI VRÁTIŤ „REKORDNE VYSOKÉ CENY V DÔSLEDKU POKLESU RUSKEJ PONUKY“.
Môže to byť o to viac, že väčšina amerických zmlúv o plyne uzavretých v rokoch 2022 – 2023 bola krátkodobá, t. j. nemohli zaručiť ani lacnú cenu, ani bezpečnosť dodávok na 5 – 10 rokov. Amerika zároveň zatiaľ neplánuje konať, podľa POLITICO otázka vývoja LNG ani nebola na programe nedávno konaného európsko-amerického energetického zastupiteľstva.
Uprostred gigantov amerického ropného a plynárenského priemyslu usporiadali v marci v Houstone konferenciu, kde viceprezident ExxonMobil John Ardill varoval Európu, že sa musí stať nezávislejšou, pretože „presmerovanie skvapalneného zemného plynu a budovanie terminálov nie je dlhodobým riešením .“
Ale je tu niekto, podľa POLITICO, kto môže pomôcť: je to „faktor Donalda Trumpa“.
Po návrate do Bieleho domu sa určite naplno rozbehne s rozvojom priemyslu fosílnych palív, pričom ho nezaujíma, čo hovoria klimatológovia. Pre POLITICO to však už nie je dobré: „Zatiaľ čo prudký nárast produkcie LNG v USA by pravdepodobne znížil ceny, najmä pri krátkodobých zmluvách uprednostňovaných EÚ, vyvolalo by to nepríjemné otázky, či by pomohli v boji proti životné prostredie európskych národov,“ píšu.
hlavnydennik.sk
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…