Keďže ceny energie v celej Európe naďalej stúpajú, pričom ceny plynu v pondelok vzrástli o 26 % po tom, čo Rusko prestalo čerpať cez Nord Stream 1, na kontinente sa teraz znovu objavuje veľmi sporná diskusia o fosílnych palivách a o frakovaní, ktorú vedie nová britská premiérka. Európska únia – ktorá už nezahŕňa Spojené kráľovstvo – plánuje do konca roka nahradiť dve tretiny dovozu ruského plynu, hoci analytici varujú, že pokus bloku nahradiť dovoz ruského plynu výrazne zaostane za cieľmi.
V roku 2021 EÚ doviezla 155 miliárd kubických metrov (bcm) zemného plynu z Ruska. Nanešťastie, blokom navrhované výmeny plynu do konca roku 2022 – medzi ktoré patrí diverzifikácia LNG (skvapalnený zemný plyn), obnoviteľné zdroje, účinnosť vykurovania, diverzifikácia potrubí, biometán, solárne strechy a tepelné čerpadlá – podľa údajov REPowerEU Európskej komisie dosahujú len približne 102 miliárd m3 ročne.
Zástancovia frakovania zastávajú názor, že potenciál Európy bridlicového plynu je teraz potrebný viac ako kedykoľvek predtým využiť, hoci Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Škótsko a Bulharsko už frakovanie zakázali. Teraz diskusiu oživujú nedávne kroky v Spojenom kráľovstve.
Nová britská premiérka Liz Trussová oznámila , že Spojené kráľovstvo ruší moratórium na frakovanie bridlicového plynu v roku 2019, keďže sa krajina snaží zvýšiť domáce energetické zdroje a pomôcť domácnostiam a podnikom, ktoré sa snažia platiť prudko rastúce účty za energiu.
Zrušenie zákazu frakovania prichádza len tri roky po tom, čo vláda ukončila podporu frakovania po tom, čo orgán dohliadajúci na ropný a plynárenský priemysel rozhodol, že
so súčasnou technológiou nie je možné presne predpovedať pravdepodobnosť otrasov spojených s frakovaním
Británia vlastní len dva vrty na bridlicový plyn v Lancashire, ktoré prevádzkuje Cuadrilla Resources. Generálny riaditeľ Cuadrilla Francis Egan privítal zrušenie zákazu a povedal:
„Je to úplne rozumné rozhodnutie a uznáva, že maximalizácia domácich dodávok energie v Spojenom kráľovstve je životne dôležitá, ak chceme prekonať prebiehajúcu energetickú krízu a znížiť riziko jej opakovania v budúcnosti.
Bez prísnych opatrení, ktoré boli dnes stanovené, bolo Spojené kráľovstvo nastavené do konca dekády dovážať viac ako dve tretiny svojho plynu, čo vystavilo britskú verejnosť a podniky ďalšiemu riziku nedostatku dodávok a zvyšovaniu cien.Napriek svojmu zúfalstvu je nepravdepodobné, že by ho zvyšok Európy nasledoval – aj keď oživenie diskusie znovu podnietilo reči o tom, aký veľký potenciál v oblasti bridlice má Európa a prečo sa ho nevyužíva.
Bridlicový plyn v Európe
Európa má podľa odhadov viac vyťažiteľného bridlicového plynu ako USA . Jediná väčšia frakčná aktivita je však na Ukrajine, ktorá sa pred rokmi dokázala odstaviť od ruského plynu.
obr.: mapka ukazujúca potenciálne zásoby bridlicového plynu. Ako vidieť, nachádza sa aj na území Slovenskej republiky
Frakovanie v Európe je už dlho spornou otázkou z veľkej časti z dôvodu hustoty obyvateľstva. Toto nie je Severná Amerika.
V roku 2016 získala spoločnosť Cuadrilla Resources povolenie na frakovanie až štyroch vrtov v Spojenom kráľovstve, čím ukončila roky trvajúce boje s miestnymi úradmi.
Päť rokov predtým bola spoločnosť nútená zastaviť vŕtanie po tom, čo vláda uvalila jednoročné moratórium na frakovanie v dôsledku otrasov spôsobených prieskumnou súpravou Cuadrilla v severozápadnom Anglicku. V roku 2013 bola vrtná činnosť spoločnosti opäť prerušená po tom, čo sa stovky demonštrantov utáborili v malej dedinke južne od Londýna a prinútili ju opustiť svoje vrty.
Medzitým v roku 2012 demonštranti v Zurawlowe, meste vo východnom Poľsku, úspešne zablokovali miesto na frakovanie, zatiaľ čo aktivisti Greenpeace obsadili plošinu na bridlicový plyn v Dánsku.
Silný odpor verejnosti
Silný odpor verejnosti – spolu s daňovými obavami, regulačnými oneskoreniami a slabým výstupom z hŕstky testovacích vrtov – vyhnali investorov. Exxon Mobil (NYSE: XOM), Chevron (NYSE: CVX) a TotalEnergies (NYSE: TTE) boli nútené opustiť projekty v Poľsku po tom, čo sa prieskum ukázal ako sklamanie. Slabé toky plynu tiež zastavili pokrok v Dánsku, pričom tam bola ťažba bridlicového plynu Total.
Veľkým problémom frakovania v Európe je to, že niektoré z podmienok, ktoré podnietili americký bridlicový boom, v Európe neexistujú. Vo väčšine krajín je to štát, a nie súkromní vlastníci pôdy, kto vlastní práva na ťažbu ropy a zemného plynu.
Porovnajte to s USA, kde môže škrt vlastníkov pôdy predstavovať až osminu tržieb z produkcie . To v skutočnosti znamená, že frakovanie neprináša európskym vlastníkom pôdy veľké finančné odmeny.
Na získanie väčšej podpory verejnosti pre túto technológiu britská vláda a niektoré spoločnosti už predtým navrhli priame platby ľuďom postihnutým frakovaním. Environmentálne skupiny sa však tomuto kroku ostro postavili a označili takéto platby za úplatky.
Situácii nenapomáha ani skutočnosť, že hustota obyvateľstva v Európe je viac ako trojnásobná v porovnaní s USA, čo podnecuje protesty , ktoré nie sú na mojom dvore .
Napríklad mnohé vidiecke projekty boli v minulosti zamietnuté, pretože by priviezli nákladné autá a zariadenia používané na frakovanie na malebné cesty z rímskych čias. Gazprom to už skôr povedal, že ťažkosti pri hľadaní neobývanej pôdy v Európe a dostatok vody na ťažbu bridlicových vrtov pomôžu ruskému plynu zostať konkurencieschopným. Ešte lepšie pre Rusko: môže produkovať plyn za približne šestinu nákladov na bridlicu v Spojenom kráľovstve.
Dokonca aj po desaťročiach frakovania v USA mnohí Európania stále považujú túto technológiu za nevyskúšanú.
Bude zaujímavé sledovať, či rekordne vysoké ceny energií konečne presvedčia Európanov, aby zmenili názor na frakovanie bridlicového plynu. Niekoľko európskych krajín už ustúpilo a vrátilo sa k spaľovaniu uhlia na rekordných úrovniach, aby udržali svoje energetické siete pri živote, čím porušili svoje klimatické ciele.
Ale tu je dôvod, prečo môžu ekológovia stále pokračovať: štúdie ukázali, že hoci zemný plyn spaľuje čistejšie ako uhlie a znižuje emisie skleníkových plynov, proces štiepenia môže tieto výhody negovať .
Frakovanie je špinavšie ako spaľovanie uhlia hlavne kvôli priamej emisii škodlivého oxidu uhličitého a metánu, oboch silných skleníkových plynov.
Alex Kimani
O autorovi: Alex Kimani je skúsený finančný spisovateľ, investor, inžinier a výskumník pre Safehaven.com.
skspravy
Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU
Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“
Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú
Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!
Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach
Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch
Rusi nasadili smrtiace drony
November 1989 bol kolosálny podvod
Spiknutí zvané „sametová revoluce“
SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov
VIDEO: Bývalý študentský vodca v roku 1989 Igor Chaun o Nežnej revolúcii a súčasnej spoločnosti 35 rokov po, ktorá si opäť žiada návrat k demokracii a k normálnemu & slobodnému svetu
“Pogrom” alebo provokácia Mossadu? Kto skutočne zinscenoval nepokoje v Amsterdame?
“Prečo rakety lietajú okolo hôr v oblasti Mukačeva?”: Ukrajinci komentujú masívne ruské útoky
Fínsko chce, aby vojna na Ukrajine pokračovala. Zabudli na svoju ťažkú porážku v druhej svetovej vojne?
Útokmi dronov na Moskvu mohli sondovať trasy pre rakety: Ako drony doleteli k hlavnému mestu a… zahynuli
Čistka v spravodajských službách USA bude zverená odporkyni kyjevského režimu
Ďalší mohutný raketový úder na bunker Zelenského v Kyjeve
Video: Estónci s Britmi varovali Putina … vyhodili do vzduchu vlastný most
Po Trumpovej nominácii Roberta F. Kennedyho juniora za nového amerického ministra zdravotníctva akcie farmaceutických firiem na európskych burzách poklesli
Ruská armáda podnikla masívny vzdušný útok na viacero cieľov na Ukrajine. V Kyjeve museli odstaviť elektrinu. Poľsko aktivovalo svoje vojenské letectvo
zo sekcie
Európa má obrovské zásoby vlastného plynu! Prečo ich nebude využívať?
Európa má obrovské zásoby vlastného plynu! Prečo ich nebude využívať?
Európa má obrovské zásoby vlastného plynu! Prečo ich nebude využívať?