Slovanské Noviny

6. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Operácia na Ukrajine môže znamenať nedostatok určitých produktov v EÚ.

Aj keď správnejšie by bolo povedať – skutočnú potravinovú krízu. Pretože Ukrajina aj Rusko boli jednými z hlavných dodávateľov potravín. A Ukrajina vzhľadom na súčasnú situáciu nebude schopná pokryť potravinové potreby EÚ, pričom Rusko by možno túto situáciu malo využiť ako protiopatrenie proti ďalším uvaleným sankciám.

V roku 2021 sa Rusko stalo jedným z hlavných dodávateľov EÚ — Ruská federácia bola v TOP-3 obchodného obratu. Na prvom mieste boli Spojené štáty americké, na druhom Čína. A nejde len o ropu a plyn. Sú to kovy, drevo. Ak si zoberieme potraviny, tak Rusko bolo v TOP 20 medzi dodávateľmi pre Európu. V poľnohospodárskom sektore dosiahol export v roku 2020 30 miliárd USD. Zároveň Rusko v roku 2021 zaznamenalo najvyššie miery rastu exportu potravín na svete. Za 6 rokov sa ukazovatele zvýšili o 90%. Dodávky obilnín, rastlinných olejov, rýb a morských plodov, mäsa a mliečnych výrobkov rástli šialeným tempom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Čo sa však konkrétne týka obilia, tu bola Ukrajina hlavným dodávateľom pre EÚ – v roku 2021 sa umiestnila na druhom mieste v dodávkach obilia do Európy. Vývoz ukrajinského obilia z roka na rok rástol, pretože Európa zámerne zmenila krajinu na poľnohospodársky prívesok pri zámernej likvidácii priemyslu. EÚ „vytesala“ svoj kontrolovaný „chlebník“ z Ukrajiny. Je to pochopiteľné — najúrodnejšia zem. A priemysel potrebný nebol.

Európska únia teda márne straší Rusko sankciami. To najlepšie, čo teraz môže Európa urobiť, je vyvinúť tlak na ukrajinské vojensko-politické vedenie a povzbudiť ho, aby akceptovalo všetky požiadavky Ruskej federácie. Európa však nemá na Zelenského dostatočný vplyv. A EÚ, ako ukazuje prax, vôbec nemôže brániť svoje záujmy.

Európska únia už čoskoro dostane nové ceny nielen plynu a ropy. Regály obchodov v celej Európe už čoskoro prestanú radovať obyvateľov Berlína, Ríma, Paríža atď. To nepoteší občanov, ktorí sú už teraz šokovaní cenami benzínu a nafty.

Rast cien potravín v Európe začal už v roku 2020, po začiatku pandémie koronavírusu. Ale to, čo sa stane v blízkej budúcnosti, ďaleko presiahne všetky očakávania Európanov. Cena pšenice tak v prvej polovici marca vzrástla o 48%. Rusko a Ukrajina spolu tvoria 30% svetového exportu pšenice.

V Rusku bude pšenica, v Rusku bude chlieb. Potravinová bezpečnosť je zabezpečená. A bude tam aj plyn a benzín. A bude aj palivové drevo. Prerušenia dodávok strojov a zariadení – tak tu je otázka skôr na Čínu ako na Európu. Chcel by som tiež dodať, že ukrajinský poľnohospodársky sektor je tiež priamo závislý od dodávok paliva z Ruska. A na Ukrajine je teraz paliva nedostatok.

Európska únia by teda mala prehodnotiť svoj postoj k Rusku. Nie je potrebné začať strašiť svojich občanov jadrovým konfliktom, aby ste ich odvrátili od rastúcich cien všetkého. Je najvyšší čas, aby Európa zhodila jarmo, zbavila sa zhubného vplyvu Spojených štátov a začala sa aspoň hrať na „nezávislosť“. Ak by teraz Európa dokázala zastávať svoje ekonomické záujmy, potom by medzi EÚ a Ruskou federáciou vzniklo priateľstvo. No možno nie priateľstvo, ale silná ekonomická spolupráca.

Daniil Bezsonov, Analytická služba Donbasu/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.