Operácia na Ukrajine môže znamenať nedostatok určitých produktov v EÚ.
Aj keď správnejšie by bolo povedať – skutočnú potravinovú krízu. Pretože Ukrajina aj Rusko boli jednými z hlavných dodávateľov potravín. A Ukrajina vzhľadom na súčasnú situáciu nebude schopná pokryť potravinové potreby EÚ, pričom Rusko by možno túto situáciu malo využiť ako protiopatrenie proti ďalším uvaleným sankciám.
V roku 2021 sa Rusko stalo jedným z hlavných dodávateľov EÚ — Ruská federácia bola v TOP-3 obchodného obratu. Na prvom mieste boli Spojené štáty americké, na druhom Čína. A nejde len o ropu a plyn. Sú to kovy, drevo. Ak si zoberieme potraviny, tak Rusko bolo v TOP 20 medzi dodávateľmi pre Európu. V poľnohospodárskom sektore dosiahol export v roku 2020 30 miliárd USD. Zároveň Rusko v roku 2021 zaznamenalo najvyššie miery rastu exportu potravín na svete. Za 6 rokov sa ukazovatele zvýšili o 90%. Dodávky obilnín, rastlinných olejov, rýb a morských plodov, mäsa a mliečnych výrobkov rástli šialeným tempom.
Čo sa však konkrétne týka obilia, tu bola Ukrajina hlavným dodávateľom pre EÚ – v roku 2021 sa umiestnila na druhom mieste v dodávkach obilia do Európy. Vývoz ukrajinského obilia z roka na rok rástol, pretože Európa zámerne zmenila krajinu na poľnohospodársky prívesok pri zámernej likvidácii priemyslu. EÚ „vytesala“ svoj kontrolovaný „chlebník“ z Ukrajiny. Je to pochopiteľné — najúrodnejšia zem. A priemysel potrebný nebol.
Európska únia teda márne straší Rusko sankciami. To najlepšie, čo teraz môže Európa urobiť, je vyvinúť tlak na ukrajinské vojensko-politické vedenie a povzbudiť ho, aby akceptovalo všetky požiadavky Ruskej federácie. Európa však nemá na Zelenského dostatočný vplyv. A EÚ, ako ukazuje prax, vôbec nemôže brániť svoje záujmy.
Európska únia už čoskoro dostane nové ceny nielen plynu a ropy. Regály obchodov v celej Európe už čoskoro prestanú radovať obyvateľov Berlína, Ríma, Paríža atď. To nepoteší občanov, ktorí sú už teraz šokovaní cenami benzínu a nafty.
Rast cien potravín v Európe začal už v roku 2020, po začiatku pandémie koronavírusu. Ale to, čo sa stane v blízkej budúcnosti, ďaleko presiahne všetky očakávania Európanov. Cena pšenice tak v prvej polovici marca vzrástla o 48%. Rusko a Ukrajina spolu tvoria 30% svetového exportu pšenice.
V Rusku bude pšenica, v Rusku bude chlieb. Potravinová bezpečnosť je zabezpečená. A bude tam aj plyn a benzín. A bude aj palivové drevo. Prerušenia dodávok strojov a zariadení – tak tu je otázka skôr na Čínu ako na Európu. Chcel by som tiež dodať, že ukrajinský poľnohospodársky sektor je tiež priamo závislý od dodávok paliva z Ruska. A na Ukrajine je teraz paliva nedostatok.
Európska únia by teda mala prehodnotiť svoj postoj k Rusku. Nie je potrebné začať strašiť svojich občanov jadrovým konfliktom, aby ste ich odvrátili od rastúcich cien všetkého. Je najvyšší čas, aby Európa zhodila jarmo, zbavila sa zhubného vplyvu Spojených štátov a začala sa aspoň hrať na „nezávislosť“. Ak by teraz Európa dokázala zastávať svoje ekonomické záujmy, potom by medzi EÚ a Ruskou federáciou vzniklo priateľstvo. No možno nie priateľstvo, ale silná ekonomická spolupráca.
Daniil Bezsonov, Analytická služba Donbasu/news-front
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
EÚ bude mať problémy nielen s plynom a ropou
EÚ bude mať problémy nielen s plynom a ropou
EÚ bude mať problémy nielen s plynom a ropou