Slovanské Noviny

16. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európsky bankový dohľad a orgán pre riešenie krízových situácií bánk varujú úverové inštitúcie pred novými rizikami kybernetických útokov a pred geopolitickými nebezpečenstvami.

Európa sa z globálnej finančnej krízy v roku 2008 konečne trochu poučila (ale prečo tak neskoro a prečo preventívne nereagovala už dávno predtým?), že hlavné banky tu musia neustále byť pod centrálnym dohľadom!

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

A v prípade, že budú hazardovať a nezodpovedne riskovať, tak inštitúcie by mali spísať „závet“, v ktorom vysvetlia, ako ich potom majú úrady potichu a bez zaťaženia daňového poplatníka zlikvidovať, inými slovami pochovať do pripraveného „hrobu“.

Predsedníčka bankového dohľadu ECB Claudia Buch a šéf Európskeho úradu pre riešenie krízových situácií bánk SRB (Single Resolution Board) Dominique Laboureix boli v utorok v Bruseli, aby otvorili ďalšiu kapitolu bankovej problematiky.

„Medzinárodný bankový sektor čelí novým rizikám,“

povedal Laboreix a poukázal na kyberzločincov útočiacich na bankové systémy a sociálne médiá, prostredníctvom ktorých sa rýchlo šíria fámy a cielené dezinformácie o stave bánk.

„Banky musia brať tieto reputačné riziká ešte vážnejšie a povedať pravdu v správnom momente,“ podotkol Laboureix, ktorý SRB vedie od minulého roka.

Claudia Buch je od začiatku roka poverená bankovým dohľadom ECB. Svoj prvý veľký prejav predniesla v pondelok večer v Bruseli, po ktorom v utorok nasledovala panelová diskusia.

„Je tam veľa neistoty. Nevieme, ktorá udalosť môže viesť k bankovej kríze a s akou pravdepodobnosťou. Preto pracujeme s viacerými scenármi. Ľahko sa zabúda na to, aké to bolo v roku 2008, keď neexistoval spoločný dohľad, žiadne nástroje na riešenie krízových situácií a keď štát musel zachraňovať banky z peňazí občanov,“ povedala Buch.

Skutočnosť, že daňoví poplatníci museli zachraňovať bankárov, vyvolala v Európe v rokoch 2008/2009 veľký sociálny hnev. Opäť sa ukázalo, že banky si vkladajú nehanebne a bezohľadne svoje obrovské zisky do vrecka a socializujú svoje straty vtedy, keď ich aj vlastným zavinením spôsobili, a tak destabilizujú celý finančný systém.

Preto sa vtedy EÚ rozhodla: Spoločný európsky režim dohľadu a riešenia krízových situácií by mal urobiť finančný systém stabilnejším, a to najmä štandardizáciou pravidiel. Banková únia sa zrodila na základe skúseností z finančnej krízy, ktorú spustili zlé bankové úvery a krach americkej investičnej banky Lehman Brothers. Toto by sa už nemalo opakovať. Kapitálové pravidlá sa za posledných 16 rokov sprísnili. Banky teraz musia vyčleniť podstatne viac peňazí ako rezervu na straty.

„Teraz budeme každý rok prehodnocovať plány riešenia krízových situácií bánk. Aj keď to znie čudne, banky sa musia pripraviť na svoju smrť. A my ako inštitúcia musíme byť tiež pripravení v prípade núdze nejakej banky ju potichu zlikvidovať. Chcem ubezpečiť verejnosť, že robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme udržali finančnú stabilitu bez toho, aby sme zaťažili daňových poplatníkov,“ povedal Laboureix.

Máme tomu naozaj bezpodmienečne veriť? V každom prípade sú pochybnosti oprávnene namieste!

Zpracoval: Roman Bednár

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.