Marián Ďuriš (hnutie Republika) poukazuje na informáciu, že Brusel zablokoval stomiliónový balík kompenzácii pre poľnohospodárov, ktorým spôsobilo škody ukrajinské obilie. Podľa Ďuriša EÚ viní aj Slovensko – bránime vraj vývozu ukrajinského obilia.
Ďuriš aj vysvetlil, aká je to suma a upozorňuje, že slovenskej zahraničnej politike aj v tejto oblasti chýba suverénny, vlastenecký prístup. EÚ pritom v máji predĺzila opatrenia, v rámci ktorých sa najbližší rok z Ukrajiny môžu dovážať mnohé poľnohospodárske produkty bez cla. Poľnohospodári z niekoľkých krajín východnej Európy sa ozvali priamo v Bruseli. Koridory solidarity podľa nich nefungujú a nekvalitné produkty ostávajú v EÚ.
„Európska Komisia trvá na tom, že pred uvoľnením finančných prostriedkov „stále treba vyriešiť problémy“ a tvrdí, že na vine sú Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré bránia vývozu. Zvláštne. Pri posielaní prostriedkov do Kyjeva sa na prekážky nehľadí,“ konštatuje Ďuriš. Ten tvrdí, že proti presunu 330 miliónov na podporu je aj Ursula von der Leyenová.
„To je suma, ktorá bola ponúknutá s cieľom zabezpečiť, aby veľké štáty ako Španielsko, Taliansko a Francúzsko neblokovali kompenzačný balík pre päť stredoeurópskych štátov,“ vysvetlil Ďuriš, ktorému sa nepáči prístup veľkých štátov k potravinárom v zmieňovaných krajinách. Pripomína, že keď sa hovorilo o holandskom vyvlastňovaní pôdy, z Bruselu znelo ticho.
Chýba efektivita
Podľa Ďuriša je to dôkaz potreby vlasteneckých zástupcov Slovenska v zahraničí. Ľudia podľa neho potrebujú vedieť, kam idú peniaze.
„Aby sme dostali a efektívne využili čo najviac fondov na zveľaďovanie vlastných kapacít. To dokážu presadiť iba vlastenci, ktorí vedia odkiaľ pochádzajú a kde sa vrátia,“ uzatvára Ďuriš.
Poslanci začiatkom mája predĺžili opatrenia na podporu obchodu s Ukrajinou a ďalšie pozastavenie ciel schválili veľkou prevahou. Na rozdiel od doterajších opatrení, predĺženie sa bude týkať potravín, vrátanie ovocia a zeleniny. Niektorí europoslanci aj z V4-ky sa pripojili k hlasovaniu za predĺženie, kým slovenská europoslankyňa už dávnejšie avizovala, že bude hlasovať proti. Najbližšie budú poslanci EP rokovať o tom, aby sa ukrajinské produkty dostali skôr do krajín tretieho sveta a nie aby ostávali v EÚ.
Slovenskí pôdohospodári koncom mája spoločne s kolegami z iných krajín protestovali priamo v Bruseli.
„Koridory solidarity, ktoré vznikli, aby mohla Ukrajina vyvážať obilie do tretích krajín, nefungujú. Navyše kompenzácie, ktoré sľúbila Európska komisia poľnohospodárom z najviac zasiahnutých krajín, sú nedostatočné,“ píše sa v tlačovej správe SPPK.
Poľnohospodári z niekoľkých krajín v Bruseli chceli dosiahnuť aj zavedenie ciel minimálne na problematické potraviny a potravinárske výrobky.
„Dovozné clá na ukrajinské komodity môžu byť následne zrušené až po vstupe Ukrajiny do EÚ a splnení všetkých prísnych noriem a požiadaviek, ktoré prináša Spoločná poľnohospodárska politika, na základe ktorej sa dnes riadia aj slovenskí poľnohospodári,“ povedal výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš – vedúci slovenskej delegácie na proteste v Bruseli.
hlavnydennik.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…