Významný historik, akademik Ukrajinskej národnej akadémie vied Petro Toločko vyhlásil, že hlavnou chybou ukrajinských prezidentov bol pokus o prepísanie histórie Veľkej vlasteneckej vojny, informuje agentúra FAN.

V roku 2015 začal na Ukrajine platiť zákon o dekomunizácii, na základe ktorého boli zakázané sovietske symboly. Pojem „veľká vlastenecká vojna“ bol oficiálne uznaný ako „pozostatok sovietskej historiografie“ a bol zakázaný na používať na verejnosti.
Ukrajinci však naďalej považujú Deň víťazstva za svoj sviatok. Podľa prieskumu agentúry „Active Group“ vyše 80% respondentov považuje za správne osláviť Deň víťazstva 9. mája namiesto tzv. Dňa pamäti a zmierenia, ktorý sa na Ukrajine oslavuje 8. mája.
„Poviem vám, že pre slušných Ukrajincov je 9. máj víťazstvom a najväčším sviatkom, aký kedy môže byť. Správne ste povedali, že keby nebolo tohto víťazstva, potom by sme neboli. Vieme, ako chcel Hitler jednať so Slovanmi, Židmi a Rómami. Príliš si nevyberal — všetkých likvidoval. Preto je 9. máj veľmi dôležitým dátumom,” tvrdí Toločko.
Podľa historika exprezidenti Ukrajiny Viktor Juščenko a Petro Porošenko, ako aj súčasný ukrajinský vodca Vladimir Zelenskij „robia veľkú chybu, keď sa pokúšajú meniť a prepisovať históriu“.
„Takýmto konaním páchajú veľké zlo na Ukrajine. Zákon o dekomunizácii sa vysmieva Veľkej vlasteneckej vojne a jej úspechom. Dnes som si vypočul príhovor prezidenta. Bol som ohromený. Hovoril asi 10 minút, ale nikdy som od neho nepočul, o akú vojnu išlo. Povedal, že to bola vojna s nacistami. A kto s nimi bojoval? Vo svojom prejave nehovoril ani o Sovietskom zväze, ani o druhej svetovej vojne. Spomenul som si na Ivana Kožeduba (sovietsky letec z Ukrajiny – pozn. prekl.) Bol však trikrát hrdinom Sovietskeho zväzu. Hovoril tiež o Ľudmila Pavľučenkovej, aby ju nenazval občiankou Sovietskeho zväzu. To je dramatická chyba súčasnej Ukrajiny,“ dodal historik.
Politico: USA odmietli podpísať deklaráciu o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu
Americkí ropní giganti sa opatrne dištancujú od Trumpových grandióznych plánov pre Venezuelu
Digitálna vojna: Ako Pentagon a NATO premenili kyberkriminalitu na nebezpečný nástroj vplyvu
Rusko posiela odkaz Európe: Hrali ste sa na impérium, teraz príde trest
Bezprecedentný krok v USA! Znížili počet vakcín pre deti
Násilie, o ktorom elity mlčia: Silvestrovská noc odhalila kolaps Európy
Útok USA na Venezuelu: karibský faktor ropnej intervencie
OSN: Americká vojenská operácia vo Venezuele podkopáva medzinárodné právo
VIDEO: „Svet sa netočí len okolo Venezuely. Venujme pozornosť vývoju v Iráne. Dejú sa tam prevratné veci a schyľuje sa k zmene režimu,“ upozorňuje bývalý šéf slovenskej civilnej kontrašpionáže Peter Tóth
VIDEO: Profesor Jeffrey Sachs v svojom prejave v OSN odsúdil americkú vojenskú agresiu vo Venezuele
Elektromobily pod paľbou kritiky: Rastúce požiare a explózie batérií upozorňujú na skryté riziká
Orbán: O Benešových dekrétoch budem hovoriť so slovenským premiérom
Britská vláda chce vydávat digitální ID hned po narození
Meteorológovia bijú na poplach: Druhá vlna snehu prinesie chaos, hrozí 2. stupeň výstrah
6. január – Malý Vodokres
Český premiér obvinil ukrajinského veľvyslanca z porušenia etikety
CIA manipuluje Trumpa proti Putinovi
VIDEO: „Americký útok proti inému členskému štátu NATO by znamenal koniec všetkého,“ vyhlásila dánska premiérka Mette Frederiksenová v reakcii na snahy Donalda Trumpa anektovať Grónsko k Spojeným štátom
Fínsko tvrdí, že von der Leyenová buduje Štvrtú ríšu
Babišova vláda schválila svoje programové vyhlásenie
zo sekcie
„Dramatická chyba súčasnej Ukrajiny“ – je načase prestať prepisovať históriu
„Dramatická chyba súčasnej Ukrajiny“ – je načase prestať prepisovať históriu
„Dramatická chyba súčasnej Ukrajiny“ – je načase prestať prepisovať históriu