Úroveň používania štátneho jazyka v médiách je doslova katastrofa, a to vrátane médií verejnej služby (RTVS).
Slovenský rozhlas napríklad bežne informuje, kde si môžete najlepšie „zabajkovať“… Alebo ako mi dnes trhala uši Gubkovej krkolomná otázka (redundancia) o dosahovaní „najvyššieho píku“ v relácii „Hosť rádia Slovensko“.
Prehrešky voči štátnemu jazyku a jeho spisovnej úrovni má na starosti v prvom rade Ministerstvo kultúry SR a v médiách Rada pre mediálne služby (predtým Rada pre vysielanie a retransmisiu).
Rade bolo podľa ostatnej Šiestej správy o stave používania štátneho jazyka na území Slovenskej republiky doručených 19 sťažností na nespisovné používanie štátneho jazyka v médiách, z toho 18 rada zmietla zo stola a len jeden podnet prijala.
No aj tu je to skôr na smiech, lebo pokuta pre RTVS za program Ahoj Slovensko (za použitie anglicizmov a nespisovných tvarov) bola len 200 eur… Pritom za nesplnenie zákonnej povinnosti hrozí vysielateľovi televíznej programovej služby pokuta v rozsahu od 165 až do výšky 6 638 eur.
A aký je dozor rady v praxi? Rada apeluje na prevažne zahraničných a milionárskych vysielateľov elektronických médií, aby nepodceňovali jazykovú úroveň vo vysielaní!
Čistý alibizmus „jetrebizmu“, aby jej venovali „náležitú pozornosť“. Už vidím ako sa títo prevažne cudzokrajní majitelia trápia nad čistotou spisovnej slovenčiny v ich médiách.
A čo médium verejnej služby – RTVS?
„Dvojbodka“ prijala jazykového pedagóga, hoci vedenie by ho skôr malo využiť pri prijímaní redaktorov a moderátorov, lebo tie sykavky a ďalšie rečové vady sa len ťažko odstraňujú, keď už sedíte pred kameru alebo za mikrofónom. RTVS má pritom zamestnaných aj dvoch jazykových redaktorov, no ale budú dohovárať kolegom a miestnym „hviezdičkám“?
Ak vás zaujíma, aké odporúčania smerovali vo veci správneho používania štátneho jazyka v médiu verejnej služby, tak opäť len všeobecný formalizmus za zahmleným sklom: „pokračovať v realizácii odporúčaní, týkajúcich sa zvyšovania jazykovej úrovne vo vysielaní…“
Ak by ste si dali námahu a pozreli si predchádzajúce správy, ktorá sa na rokovanie vlády prekladajú každé dva roky, tak by ste pochopili, že vám na ich vypracovanie vystačí jednoduchá kompetencia „ctrl C“ a „ctrl V“.
Kedysi bol Slovenský rozhlas výkladnou skriňou spisovnej a ľubozvučnej slovenčiny. Dnes? Kto má uši a počúva hlavný okruh SRo Slovensko 1, tak nepotrebuje už žiadne slová. V tomto prípade platí opak: že stačí raz počuť a ste v obraze ako sto razy čítať o tom ako sa to nedá počúvať…
Sme predsa ešte Slovenská republika, či nie?
Rafael Rafaj
O autorovi: Rafael Rafaj (Mgr.) je novinár, vyštudoval Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vlastenec, autor, publicista, šéfredaktor, analytik, mediálny a komunikačný poradca, lektor. Ako poslanec pôsobil šesť rokov vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá. Zaoberá sa mediálnou a komunikačnou politikou a slobodou slova a prejavu.
Ilustračné foto: SKsprávy
facebook/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…