Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko premenilo Bachmut na cintorín ukrajinskej vojenskej moci. Čo bude nasledovať?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kým sa boje nezačnú, národná vojenská stratégia vyvinutá v čase mieru formuje myslenie na vojnu a jej ciele. Potom boj vytvára novú vlastnú logiku. Stratégia je upravená. Ciele sa menia. Bitka o Bachmut to veľmi dobre ilustruje.

Keď generál Sergej Vladimirovič Surovikin , veliteľ ruských leteckých a kozmických síl, minulý rok prevzal velenie ruskej armády v ukrajinskom divadle, prezident Vladimir Putin a jeho starší vojenskí poradcovia dospeli k záveru, že ich pôvodné predpoklady o vojne boli nesprávne. Washington sa ukázal ako nevyliečiteľne nepriateľský voči ponukám Moskvy na rokovanie a pozemné sily, ktoré sa Moskva zaviazala prinútiť Kyjev vyjednávať, sa ukázali ako príliš malé.

Surovikin dostal široký priestor na zefektívnenie vzťahov velenia a reorganizáciu divadla. Najdôležitejšie je, že Surovikin dostal aj slobodu akcie na implementáciu obrannej stratégie, ktorá maximalizovala využitie systémov útokov alebo úderov, zatiaľ čo ruské pozemné sily expandovali čo do veľkosti a údernej sily. Výsledkom bol Bachmut „Mlynček na mäso“ .

Keď vyšlo najavo, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij a jeho vláda považujú Bakhmut za symbol ukrajinského odporu voči ruskej vojenskej moci, Surovikin premenil Bachmut na cintorín ukrajinskej vojenskej moci.

Od jesene 2022 Surovikin využíval Zalenského posadnutosť Bachmutom, aby sa zapojil do krvavých ťahaníc o kontrolu nad mestom. V dôsledku toho zahynuli v Bachmute tisíce ukrajinských vojakov a mnohí ďalší boli zranení.

Surovkinov výkon pripomína iného ruského vojenského dôstojníka: generála Alexeja Antonova . Ako prvý zástupca náčelníka sovietskeho generálneho štábu bol Surovikin v západnom jazyku riaditeľom strategického plánovania.

Keď Stalin na stretnutí v máji 1943 požadoval novú letnú ofenzívu, Antonov, syn a vnuk dôstojníkov cisárskej ruskej armády, argumentoval obrannou stratégiou. Antonov trval na tom, že Hitler, ak mu to dovolí, nevyhnutne zaútočí na sovietsku obranu v Kurskom výbežku a plytvá tým nemeckými zdrojmi.

Stalin, podobne ako Hitler, veril, že vojny sa vyhrávajú útočnými akciami, nie obrannými operáciami.

Stalina sovietske straty nepohli. Antonov prezentoval svoje argumenty pre obrannú stratégiu v atmosfére strachu, vediac, že ​​odporovanie Stalinovi ho môže stáť život. Na prekvapenie maršalov Aleksandra Vasilevského a Georgija Žukova, ktorí boli na stretnutí prítomní, Stalin ustúpil a schválil Antonovovu operačnú koncepciu. Zvyšok, ako hovoria historici, je história.

Ak prezident Putin a jeho vysokí vojenskí vodcovia chceli vonkajší dôkaz o strategickom úspechu Surovikina v Bachmute, zdá sa, že západné priznanie to poskytuje: Washington a jeho európski spojenci si myslia, že zamrznutý konflikt – v ktorom sa boje prerušia, ale ani jedna strana nezvíťazí, resp. súhlasí niektorá zo strán s tým, že vojna sa oficiálne skončila – môže to byť politicky najprijateľnejší dlhodobý výsledok pre NATO. Inými slovami, Zelenského priaznivci už neveria v mýtus o ukrajinskom víťazstve.

Otázkou každému je, čo ďalej?

Vo Washingtone konvenčná múdrosť diktuje, aby ukrajinské sily spustili protiofenzívu s cieľom znovu dobyť južnú Ukrajinu. Samozrejme, konvenčná múdrosť je často vysoko na konvencii a nízka na múdrosti.

Za predpokladu, že ukrajinská čierna zem vyschne dostatočne na to, aby podporila pozemné manévrové sily do polovice júna, ukrajinské sily zaútočia na ruskú obranu na viacerých osiach a koncom mája alebo júna získajú späť kontrolu nad južnou Ukrajinou. Očakáva sa, že približne 30 000 ukrajinských vojakov cvičiacich vo Veľkej Británii, Nemecku a ďalších členských štátoch NATO sa vráti na Ukrajinu a poskytne základ ukrajinským protiútočným silám.

Generál Valerij Gerasimov, ktorý teraz velí ruským silám v ukrajinskom divadle, vie, čo môže očakávať, a nepochybne sa pripravuje na ukrajinskú ofenzívu. Čiastočná mobilizácia ruských síl znamená, že ruské pozemné sily sú teraz oveľa väčšie, ako boli od polovice 80. rokov.

Vzhľadom na nedostatok munície dostupnej na adekvátne zásobovanie jednej operačnej osi sa zdá nepravdepodobné, že by ukrajinská ofenzíva zahŕňajúca dve alebo viac osí mohla úspešne preniknúť do ruskej obrany. Trvalé sledovanie zhora takmer znemožňuje ukrajinským silám prejsť cez dvadsať až dvadsaťpäť kilometrovú bezpečnostnú zónu a uzavrieť sa s ruskými silami skôr, ako ukrajinské formácie utrpia značné straty.

Keď sa vyčerpajú ukrajinské útočné zdroje, Rusko pravdepodobne podnikne útok.

Neexistuje žiadny stimul na zdržiavanie ruských útočných operácií. Ako ukrajinské sily opakovane demonštrujú , paralýza je vždy dočasná. Infraštruktúra a vybavenie sú opravené. Pracovná sila je povolaná na obnovu zničených formácií. Ak má Rusko dosiahnuť svoj cieľ demilitarizácie Ukrajiny, Gerasimov určite vie, že musí ešte uzavrieť a dokončiť zničenie zostávajúcich ukrajinských pozemných síl.

Prečo neušetriť ukrajinský ľud ďalšieho krviprelievania a nerokovať s Moskvou o mieri, kým Ukrajina stále vlastní armádu?

Nanešťastie, aby bola diplomacia efektívna, vyžaduje vzájomný rešpekt a prekypujúca nenávisť Washingtonu k Rusku diplomaciu znemožňuje. Tejto nenávisti konkuruje iba arogancia veľkej časti vládnucej triedy, ktorá očierňuje ruskú vojenskú moc najmä preto, že americké sily mali to šťastie, že sa od kórejskej vojny vyhli konfliktu s veľkou mocnosťou. Rozvážnejší vodcovia vo Washingtone, Paríži, Berlíne a ďalších hlavných mestách NATO by mali naliehať na iný postup.

Douglas Macgregor

O autorovi: Douglas Macgregor , Col. (v. v.) je vedúcim pracovníkom The American Conservative, bývalým poradcom ministra obrany v Trumpovej administratíve, vyznamenaným bojovým veteránom a autorom piatich kníh.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

možno ste nepostrehli