Chybovosť policajného systému je obrovská
Digitálne identity nie sú fyzické identifikačné karty. Biometrické údaje – rozpoznávanie tváre, odtlačkov prstov, dokonca aj rozpoznávanie chôdze na identifikáciu tých, ktorí nosia masky – robia ID karty zastaranými, informuje expose-news.com.
Keď Harvey Eugene Murphy Jr. navštívil svoj domovský štát Texas, aby si obnovil vodičský preukaz, nikdy si nepredstavoval, že cesta povedie k tomu, že bude neprávom zatknutý a napadnutý vo väzení.
Presne to sa však stalo 61-ročnému starému otcovi vďaka tomu, že sa Houstonská polícia spoliehala na technológiu rozpoznávania tváre.
Murphy bol zatknutý v súvislosti s ozbrojenou lúpežou v obchode Sunglass Hut v Houstone. Ale zatiaľ čo skutoční zlodeji narábali s tisíckami dolárov v hotovosti a tovarom, Murphy sa dostal do väzenia. Keď na to kancelária okresného prokurátora okresu Harris v Texase prišla, bolo už neskoro – traja muži sexuálne napadli Murphyho v kúpeľni vo väzení a zanechali mu trvalé zranenia.
„Príbeh pána Murphyho znepokojuje každého občana v tejto krajine,“ povedal Daniel Dutko, právnik zastupujúci Murphyho. “Ktorákoľvek osoba môže byť nesprávne obvinená zo zločinu na základe softvéru na rozpoznávanie tváre náchylného na chyby, rovnako ako v jeho prípade.”
Aj niektoré britské policajné sily už používajú technológiu rozpoznávania tváre. Londýnska mestská polícia ho bežne používa na uliciach.
Podľa skupiny pre občianske slobody Big Brother Watch, odkedy Met Police začala používať technológiu rozpoznávania tváre, 85 % všetkých zhôd identifikovaných systémom bolo nesprávnych. Údaje o polícii v južnom Walese sú ešte horšie: 90 % zhôd bolo nesprávnych. „Boli sme [osobne] svedkami, ako ľudí neprávom zastavuje polícia, pretože ich rozpoznávanie tváre nesprávne identifikovalo,“ uviedla skupina v správe.
Napriek týmto katastrofálnym číslam policajný minister Chris Phelps vlani v októbri napísal policajným šéfom a vyzval ich, aby „zdvojnásobili počet vyhľadávaní [rozpoznávanie tváre] do mája 2024, takže v Anglicku a Walese presiahnu 200 000“.
Táto nebezpečne autoritárska technológia má potenciál premeniť obyvateľstvo na chodiace identifikačné karty v konštantnej policajnej zostave
povedala Silkie Carlo, riaditeľka Big Brother Watch.
Jej komentár poukazuje na skutočný problém. Keď ľudia myslia na „digitálny preukaz“, myslia na kartu alebo pas, niečo s referenčným číslom. Ale biometrické údaje – rozpoznávanie tváre, odtlačkov prstov, dokonca aj rozpoznávanie chôdze na identifikáciu tých, ktorí nosia masky – spôsobujú, že ID karty sú zastarané.
V dôsledku toho, keď Tony Blair a William Hague vo februári minulého roku spoločne zverejnili správu, v ktorej žiadali „bezpečný, súkromný, decentralizovaný systém digitálnej identifikácie“, hovorca premiéra mohol s kamennou tvárou povedať: „Neplánujeme zaviesť digitálny identifikátor. Náš postoj k fyzickým občianskym preukazom zostáva nezmenený. Už teraz pracujeme na zlepšení digitalizácie verejných služieb.“
Vlády však nemusia dať občanom vedieť, že sú v systéme dohľadu, tým, že vydajú niečo také zrejmé, ako je fyzická karta. Namiesto toho sú občania nútení odovzdať svoje biometrické údaje nevedomky; pomocou softvéru na rozpoznávanie tváre na odomknutie telefónu alebo na check-in v hoteli, alebo na otvorenie bankového účtu, alebo dokonca jednoduchým vstupom do miestneho Tesca.
Od Donny Rachel/skspravy.sk
Dag Daniš ukázal pseudomorálku Denníka N v plnej nahote. Tí, ktorí "vyziapujú" o tom, ako…
Podľa ukrajinského vodcu sa však telefonátom Scholza s Putinom otvorila Pandorina skrinka. Novozvolený americký prezident…
Pochybenia, ktoré zistil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pri príprave a výstavbe priemyselných parkov Valiliky…
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny…
Prezident SR Peter Pellegrini dnes prijal predstaviteľov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku…
Europoslanec Milan Mazurek na sociálnej sieti informoval o liste desiatok europoslancov najmä z frakcie Európa suverénnych národov…