Hosťom pravidelnej diskusnej relácii bola tentoraz slovenská právnická kapacita, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Doc. JUDr. Eduard Burda.
V ňom sa vyjadril k viacerým aktuálnym témam. I k tej najhorúcejšej a najpálčivejšej, a to k plánovanému zrušeniu vládou Úrad špeciálnej prokuratúry. Okrem toho Eduard Burda porozprával i bližšie o spolupráci Generálnej prokuratúry a ÚŠP, a prezradil aj to, prečo si myslí, že vzťah medzi GP a ÚŠP je schizofrenický.
Tento vládny zámer dokonca vyvolal v opozičných radoch takú vlnu nevôle, že ani nie dva mesiace po vzniku novej vládnej koalícii, organizujú strany SaS, PS a KDH protivládne demonštrácie.
Vláda prišla s návrhom na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry po tom, čo sa mnohé politicky exponované vyšetrovania, akosi niesli v takom zvláštnom duchu. Vznikli rôzne podozrenia, že bola predošlou vládnou garnitúrou Špeciálna prokuratúra zneužívaná na politické vybavovanie si účtov s vtedajšou opozíciou. Súhlasí s tým právna obec, rôzni politici, ale i značná časť verejnosti. Okrem toho vtedajšia vláda Igora Matoviča dosadila na čelo ÚŠP bývalého politika Daniela Lipšic. Jeho vymenovanie do funkcie bolo za veľmi zvláštnych okolností. Kedy bezpečnostnú previerku si musel „vybaviť“. Lipšic je i dá sa povedať svetovou anomáliou, pretože vykonáva svoje povolanie i napriek tomu, že je právoplatné odsúdený za zabitie chodcu.
„Nie je možné čo tvrdí opozície. Toto absolútne odmietam. Treba si naozaj uvedomiť, že sa to potom dostane na Krajské prokuratúry. Im sa zabezpečí väčšia transparentnosť, pretože na týchto prokuratúrach pracuje o mnoho viac ľudí, ako na jednom ÚŠP. Sú tam argumenty, sú tam dôkazy, s ktorými treba pracovať ďalej. V dnešnej dobe, kedy je všetko na webe, všetko unikne tak jednoducho tu bude i naďalej pokračovať táto verejná kontrola aj vo vzťahu k týmto prokurátorom, či k týmto kauzám,“ hovorí Burda na margo opozičných argumentoch, kedy tvrdia, že sa zahrabú pod koberec korupčné kauzy.
Čo bude so všetkými spismi a so všetkými prípadmi, ktoré mala pod „patronátom“ práve Špeciálna prokuratúra? Generálny prokurátor Maroš Žilinka otvorene povedal, že po prípadnom zrušení špeciálnej časti jeho úradu sa agenda bezproblémovo prenesie na krajské štruktúry prokuratúry.
„Ja verím Marošovi Žilinkovi. Tak to nebude, že by tie spisy niekam zmizli. Jednoducho sa tie spisy dostanú na Krajské prokuratúry. A tam budú s tým pracovať. Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry zostávajú normálne ďalej na Generálnej prokuratúre, lebo ten ÚŠP je vlastne stále súčasťou GP.“ Hovorí Burda.
Dekan Právnickej fakulty ďalej dodáva: „Na jednej strane je to jasne takto napísané, na druhej strane, ako keby sa vyčleňoval tou právnou úpravou, ktorá je dnes platná. Tam je vyslovene schizofrenický vzťah! Rovnako, ako k pozícii Generálneho prokurátora vo vzťahu k Špeciálnemu prokurátorovi sa hovorí, že šéf GP aj riadi ÚŠP, prostredníctvom Špeciálneho prokurátora. Ale o akom riadení sa tu dá dnes hovoriť? Keď Generálny prokurátor rozhodne a následne príde k tlačovým konferenciám pána Špeciálneho prokurátora a jeho blízkym spolupracovníkom, s ktorými tieto rozhodnutia začnú spochybňovať“
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…