Sankčný fanatizmus poškodzuje najmä Slovensko. Sankcie musia byť podľa jeho slov zavedené, aj keď to bude predstavovať zmeny pre krajiny, ktoré urán z Ruska využívajú.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck žiada sankcie voči krajinám, ktoré získavajú z Ruska urán pre svoje jadrové elektrárne. Takisto chce prísnejšiu kontrolu vyvážaného tovaru. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Sankcie musia byť podľa jeho slov zavedené, aj keď to bude predstavovať „zmeny“ pre krajiny, ktoré urán z Ruska využívajú
čo by sa negatívne dotklo aj Slovenska, ktoré je po Francúzsku druhou najväčšou jadrovou veľmocou v prepočte na obyvateľa a výrobu elektriny z jadra.
Habeck tiež žiada prísnejšie presadzovanie sankcií. „Máme presné údaje, že súčasné sankcie sú obchádzané, obchádzané cez tretie krajiny,“ povedal počas návratu z Ukrajiny. Obchádzanie sankcií označil za neprijateľné a za oslabovanie úsilia o ukončenie vojny.
Pripomenul tiež svoje návrhy z februára tohto roka o sankciách vrátane kontrol v oblasti tovarov, ktoré môžu byť použité vo vojne. Spoločnosti by museli potvrdiť miesto určenia, aby sa cez utajené kanály nedostal na Donbas na východe Ukrajiny. Ak spoločnosti v krajinách mimo EÚ nezákonne dodávali tovar Rusku, musia podľa jeho slov počítať so sankciami.
To všetko by malo byť zahrnuté v ďalšom sankčnom balíku EÚ.
Európska únia od začiatku invázie na Ukrajinu prijala proti Rusku viacero balíkov sankcií. V poradí desiaty z februára obmedzuje vývoz tovarov s tzv. dvojakým využitím. Ide napríklad o približne 50 elektronických súčiastok, ktoré sa môžu použiť aj v zbraňových systémoch, dronoch, raketách či vrtuľníkoch.
Habeck bol na navštíve Ukrajiny od pondelka. Vo videu na Twitteri oznámil, že v spoločnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského navštívil viaceré miesta postihnuté vojnou.
Je veľmi pravdepodobné, že Zelenský tlačil na Habecka, aby EÚ prijala ďalšie kolo sankcií a Habeck zjavne podľahol bez ohľadu na dopady na Slovensko, Českú republiku či Maďarsko a ďalšie krajiny, ktoré prevádzkujú ruské jadrové reaktory na výrobu elektrickej energie.
V apríli 2022 Habeck predstavil balík opatrení na urýchlenie nemeckej expanzie obnoviteľnej energie v dôsledku znižovania závislosti Nemecka od ruských fosílnych palív. On, ekofanatikci, klimatofóbi a rusofóbi sa pri týchto deštrukciách zakrývajú „plánmi zelenej transformácie“.
V Nemecku má napríklad „zelená“ energia do roku 2030 predstavovať 80 % energetického mixu, oproti približne 40 % v roku 2022.
O Habeckovi je známe, že je posadnutý odporca jadrovej energie. V roku 2022 presadzoval snahy v EÚ označiť jadrovú energiu za udržateľný a zelený zdroj energie. Uprostred sporu medzi Ruskom a Európskou úniou o plyne v roku 2022 však oznámil plány ponechať dve z troch zostávajúcich nemeckých jadrových elektrární v pohotovostnom režime aj po koncoročnom termíne na vypustenie paliva, aby sa zabezpečila dostatočná dodávka elektriny cez zimu počas dodávky plynu.
Slovensko na rozdiel od Nemcov nemá 200 miliárd eur na podporu priemyslu a domácnosti pre zmiernenie dopadov nezmyselných a seba zničujúcich sankcií a zeleného enviro fanatizmu.
Žiaľ, pri súčasnej „neslovenskej“ vláde a pre „dočasnom“ premiérovi je málo pravdepodobné, že v Bruseli sa postavia na stranu obhajoby slovenských národno-štátnych záujmov a proti plánom nemeckého ministra Habecka.
Habeck predsa direktívne už rozhodol, že „sankcie musia byť zavedené“, aj keď to bude predstavovať „zmeny“ pre krajiny, ktoré urán z Ruska využívajú. To znamená aj Slovensko a „zmeny“ znamenajú ďalšie znižovanie životnej úrovne, zdražovanie a ohrozenie energetickej suverenity a bezpečnosti Slovenska.
skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…