K porozumeniu Čelovekom

Politická a spoločenská kríza zmietajúca sa v Srbsku sa prehĺbila odvtedy, čo sme sa naposledy zmienili o tejto téme (a tu ). Občianske nepokoje vedené študentmi univerzít a stredných škôl naberajú na obrátkach a v súčasnosti sú každodennou realitou v mestách a obciach po celom Srbsku .

V piatok 24. januára študenti vyzvali na generálny štrajk, ktorý zastavil veľké časti krajiny a zároveň preukázal pôsobivú úroveň podpory ich veci.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Požiadavky demonštrantov sa spočiatku zameriavali na zodpovednosť za straty na životoch, ku ktorým došlo 1. novembra 2024 na železničnej stanici v Novom Sade, keď sa na sedemnásť osôb zrútil novo zrekonštruovaný, ale nedostatočne zabezpečený 23-tonový betónový prístrešok, pričom zahynulo pätnásť okamžite. Zlovestne pre režim sa odvtedy zoznam sťažností rozširuje, aby zahŕňal aj ďalšie činy notoricky známeho pochybenia.

Ústrednou požiadavkou študentov a množstva občanov, ktorí sa k nim pripojili, zostáva, aby srbská vláda zverejnila všetky technické a finančné údaje týkajúce sa tragédie na železničnej stanici, aby zdokumentovala podrobnosti o podozrení zo špinavého spracovania a skorumpovaných peňažných tokov, aby mohli byť vinníci stíhaný.

Túto kľúčovú požiadavku, zarážajúcu tak svojou rozumnosťou, ako aj jednoduchosťou, režim rázne zamietol, pričom neustále vydáva meniace sa príbehy charakterizujúce tragédiu ako nepredvídateľnú nehodu a popierajúce previnenie zo strany ktoréhokoľvek zo svojich skorumpovaných partnerov a dodávateľov.

Stále rastúca časť srbskej verejnosti si ho však nekupuje, čo vedie k stretom s policajnými zložkami vyslanými na rozohnanie ich protestov.

Práve zverejnená odborná štúdia Stavebnej fakulty Univerzity v Belehrade [v srbčine] robí mleté ​​​​mäso z oficiálnych dôvodov a uvádza kľúčové dokumenty, ktoré zostávajú nedostupné alebo ktoré boli zredigované, aby boli zverejnené v neúplnej forme.

Opakuje obvinenie, že úrady zadržiavajú dôležité technické údaje, čím vyšetrovateľov nechávajú v nevedomosti. Podľa týchto nezávislých stavebných inžinierov na základe informácií o zrútení prístrešku neochotne poskytnutých oficiálnymi zdrojmi nie je možný ani sled udalostí, ktoré viedli k tragédii, ani riadne vyvodenie právnej a profesionálnej zodpovednosti za straty na nevinných ľudských životoch.

Stále rastúci počet rozhorčených Srbov má podozrenie, že skutočný dôvod, prečo srbské úrady odmietajú splniť požiadavky študentov, je ten, že akékoľvek priznanie zodpovednosti by bolo politicky samovražedné.

Odhalilo by to otrasnú všadeprítomnosť a smrteľné následky korupcie v Srbsku. Potvrdilo by to aj zahanbujúci fakt, že korupcia úradníkov je systémová a siaha až do najvyšších poschodí. Prinieslo by to nezvratný dôkaz, že korupcia vychádza zo samotnej najvyššej štátnej správy a týka sa jednotlivca, ktorého sme v našich predchádzajúcich úvahách na túto tému obrazne nazvali „Batista“.

Otázkou, ktorá je teraz v popredí každého, je, či občianske nepokoje v Srbsku predstavujú prebiehajúcu „farebnú revolúciu“, ako cnostne tvrdí režim, alebo autochtónny fenomén, poháňaný domácimi nepokojmi a nezávislý od vonkajších vplyvov.

Existujú dôkazy, ktoré by mohli podporiť obe strany tohto tvrdenia.

Farebné revolúcie – prevraty pod falošnými zámienkami

Sťažnosti, ktoré nepochybne motivujú protesty, sú skutočné a legitímne, ale to je prípad prakticky každej farebnej revolúcie.

Podnecovatelia vždy hľadajú skutočné dôvody na nespokojnosť, ktoré môžu byť prehnané a použité na manipuláciu nespokojných más, aby sa pustili do programu zmeny režimu, ktorý diskrétne riadia vyškolení profesionáli.

Konečný výsledok je zvyčajne úplne odlišný od toho, čo si pouliční demonštranti, mobilizovaní pod falošnými heslami, predstavovali, že výsledkom ich úsilia bude. Starú posádku jednoducho nahradí nová zostava vopred pripravených bábok, aby vernejšie ako ich predchodcovia plnili pokyny skrytých autorov puču.

Presne to sa stalo pri operácii na Majdane, ktorá bola zostavená podľa štandardného plánu pre všetky takéto prevraty, všetky vždy skonštruované pod falošnými zámienkami.

To je mimochodom zhruba proces, ktorým sa vytvoril súčasný režim v samotnom Srbsku. Jeho začiatky siahajú do hotela Ritz v Paríži v roku 2008, kde sa súčasný vodca Srbska (alebo Batista, ako sme ho familiárne prezývali) predstavil na stretnutí s Arnaudom Danjeanom, skúseným agentom a balkánskym špecialistom francúzskej tajnej služby DGSE , ktorý koná v mene konzorcia západných spravodajských agentúr.

Stretnutie bolo zvolané, aby sa prediskutovalo Batistovo pomazanie za budúceho vazalského vládcu Srbska a aby sa vysvetlili úlohy, ktoré mu za túto priazeň zamýšľal prideliť Kolektívny Západ.

Z tohto dôvodu je tvrdenie režimu, že demonštrantov najali zahraničné spravodajské služby a mimovládne organizácie, mimoriadne prázdne. Slávne príslovie, že ľudia žijúci v sklenených domoch by sa mali zdržať hádzania kameňov, nikdy nebolo pravdivejšie.

Falošnou zámienkou dohodnutou v hoteli Ritz bolo, že kolektívny západne orientovaný srbský vazalský režim bude maskovaný ako nacionalistický a priateľský k Rusku s cieľom uviesť do omylu Moskvu, aj srbských voličov

a zároveň dodržiavať agendu stanovenú Washingtonom, Londýnom a Bruselom. Tento trik fungoval roky. Ale už to tak nie je, zdá sa.

Režim správne tvrdí, že je pod útokom síl spojených s jeho kurátormi.

Ale aký naliehavý motív by mohol mať kolektívny Západ, aby rozkolísal loď v Srbsku a podkopal svojich spolupracujúcich srbských partnerov v tomto konkrétnom čase?

Dve hypotézy „prečo“

Odpoveď na túto záhadnú otázku môže byť len špekulatívna. Je možné uviesť aspoň dve hypotézy.

Jedným z nich je, že v centrách, kde sa prijímajú takéto rozhodnutia, sa zhodnotilo, že srbský režim je vyčerpaná sila a že zachovanie neokoloniálneho systému, ktorý presadzuje záujmy kolektívneho Západu v geopolitickom srdci Balkánu, by bolo lepšie, keby bol nahradený novým a pomerne bezchybným tímom rovnako horlivých quislingov.

Takýto ľudský materiál sa dá ľahko nájsť a existujú dôkazy, že niektorí kandidáti sa už pripravujú na túto prácu. Ak sa uvažuje o rozsiahlom konflikte s Ruskom, inštalácia vnútorne stabilnejšieho variantu súčasného režimu by dávala eminentný zmysel.

Alternatívne (ale do istej miery aj analogické) vysvetlenie je zakorenené v zámernom šírení chaosu s cieľom podkopať globálnu pozíciu BRICS a krajín sympatizujúcich s BRICS , čo je proces, ktorý v nedávnom rozhovore Pepe Escobar veľmi bystro rozpracoval.

Slovensko a Maďarsko sa už v tejto súvislosti aktívne zamerali. Je možné, že zacielenie na Srbsko sleduje podobnú logiku, aj keď skôr kvôli silným sympatiám obyvateľstva ako kvôli námietkam voči špecifickým politickým vektorom, ktoré režim sleduje.

Celkom nečakané prerušenie plánov Drang nach Osten , ktoré vyplynulo z prevratu proti Osi v Belehrade v apríli 1941, je stále v živej pamäti. Jeho ponaučenie, pokiaľ ide o nepredvídateľných Srbov, je, že keď, ako to bolo vtedy a teraz, došlo k radikálnemu nesúladu medzi konaním poddanskej politickej elity a vlasteneckým cítením obyvateľstva, všetky stávky sú neplatné.

Po vyvolanom chaose má nasledovať nastolenie poriadku. Možno sa vymysleli nejaké nové metódy na disciplinovanie Srbov, ktoré čakajú na svoje odhalenie, keď sa zavedie nástupnícky režim.

Akú úlohu v tomto kontexte zohráva študentské hnutie? Žiaľ sekundárna úloha. Neobjavili sa žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že by sa so študentmi manipulovalo zvonku, hoci oko skúseného pozorovateľa zaznamená pokusy obvyklých podozrivých preniknúť do nej a ovplyvniť smer ich aktivít.

Momentálne však možno bezpečne povedať, že hnutie je skutočným a autonómnym vyjadrením morálnych túžob slušnej a vlasteneckej srbskej mládeže.

Niektoré ich taktiky môžu pripomínať predpisy Gene Sharpa z príručky o farebnej revolúcii. Ale šikovné a kreatívne taktické inovácie zavedené týmito šikovnými mladými ľuďmi, ktorí privádzajú srbský režim k šialenstvu, nie sú len obrovským zlepšením toho, čo hlásal Sharp, ale sú v mnohých ohľadoch kvalitatívnym prielomom vo vzťahu k všetkému, čo sme predtým videli.

Význam povrchných podobností by sa preto nemal príliš zdôrazňovať. Veď aj Freud musel uznať, že niekedy je cigara len cigarou a nie znázornením iného podlhovastého predmetu.

Ťažkosti sú inde.

Srbskí študenti sú akokoľvek inteligentní, politicky nenároční a neskúsení ako srbské obyvateľstvo vo všeobecnosti. Nevyrovnajú sa kariérnym manipulátorom s preukázanými úspechmi v praxi masového klamania.

Za predpokladu, že zmena režimu je plánom a existuje na to množstvo dôkazov, a tiež za predpokladu, že študentské hnutie nebolo umelým výtvorom, ale vzniklo spontánne ako reakcia na nespravodlivosť a korupciu, je možné, že v tejto chvíli energia generovaná študentom sa toleruje robiť prácu buldozéra, len aby prevrátili status quo , ale že to nebude mať žiadny vplyv ani hlas pri formovaní toho, čo príde ďalej.

Táto tvrdá realita má dôsledky, väčšinou nepriaznivé, pre Srbsko aj Rusko, prinajmenšom z krátkodobého hľadiska.

Keď eufória opadne, srbský ľud sa s najväčšou pravdepodobnosťou opäť dostane pod kontrolu vopred vybranej kliky neokoloniálnych správcov, trochu iného zloženia, ale s podobnými úlohami, dosadených nie preto, aby sa starali o svoje záujmy, ale o záujmy svojich zahraničných utláčateľov.

Noví vládcovia môžu byť menej alebo možno ešte drsnejší ako súčasná skupina satrapov, to sa ešte len uvidí. Ich úlohou však nebude konať v prospech poddaného obyvateľstva, o nič viac, ako to bolo úlohou ich predchodcov.

Srbský ľud bude musieť opäť zaplatiť cenu za svoju hlúpu naivitu. Nešťastnou skutočnosťou je, že medzi nimi jednoducho nie je žiadna organizovaná politická sila, ktorá by bola schopná účinne oponovať a poraziť machinácie ich nepriateľov.

Pre ruskú politiku na Balkáne bude rozuzlenie súčasného rozruchu tiež znamenať neúspech, dúfajme, že nie dlhodobého. Z geopolitického hľadiska však bude treba zaplatiť cenu za neuvážené politické rozhodnutia.

Viac ako čokoľvek iné za márne stýkanie sa s duplicitnými a neužitočnými miestnymi aktérmi, pričom sa mu v Srbsku na všetkých miestach nepodarilo kultivovať, podporovať a organizovať obrovské zásoby dobrej vôle na základnej úrovni, ktoré Rusko mohlo využiť a urobiť tak. bez námahy.

Stephen Karganovic

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.