Sloboda a Solidarita si držia dobrú tradíciu. V čele strany sa ocitol ďalší dobrý kamarát Mariána Kočnera. Ten bol tiež jedným z „podržbalónikov“ a Dubajských barových burcovačov. Hedonista v najlepšom slove zmysle, tak ako sa to dá od zelených liberálov čakať.
„Tak… Richard Sulík odovzdal kreslo šéfa SaS-ky Branislavovi Gröhlingovi,“ konštatuje Mariány Kéry (SMER – SSD).
„Patrilo by sa teda dodať, že nebudeme komentovať ich vnútorné záležitosti,“ pripúšťa Kéry, ale neodpustí si pár slov na adresu zelených liberálov. „Podľa SME to bol doteraz politik, ktorý sa správal racionálne aj nepochopiteľne. No, príliš lichotivé,“ krotí SME-čkárov Kéry, pretože Sulík sa správal skôr ako bezzásadový človek, ktorý Machiavelliho „účel svätí prostriedky“ použil na nástroj, v ktorom prostriedky, žiaľ, môžu ísť ďaleko nad rámec povoleného a akceptovateľného.
„Keď sa v roku 2010 tešila počas volebnej noci pravica z výhry, Iveta Radičová oslovila nadšením žiariaceho Sulíka legendárnou vetou: ,,Riško, drž balónik a čakaj.” Neskôr sa však ukázalo, že Riško nebol až taká naivka a nečakal. Vlastne, on už pred voľbami ukázal, že sociálna empatia a cit, koho vytiahne na svojej kandidátke, sú mu dosť vzdialené. Práve SaS totiž bola strana, na ktorej sa dotiahli Matovič a jeho traja ďalší spolupútnici do partlamentu. Tam je zárodok z reťaze utrhnutého Igora Matoviča. Tam sú korene agresívneho politického diskurzu, večného osočovania a nadávok, ktoré sa neskôr preliali aj do spoločnosti. Richard Sulík je Igorov krstný otec, pokiaľ ide o politiku,“ ozrejmuje Kéry politickú históriu Slovenska.
„Ďalšou škvrnou na Sulíkovi, ktorá by sa inému politikovi len tak neprepiekla, je jeho vzťah s Mariánom Kočnerom. Ich sms-ky v čase voľby generálneho prokurátora v roku 2010, v čase, keď bol Sulík predsedom parlamentu. Vraj sa chcel zorientovať Riško v politike. A nezostalo len pri sms-kách. Podľa uniknutých videí, boli aj nahrávky z Kočnerovho domu, pri raňajkách. Ranné vtáčatá sa nestretli len raz, podľa všetkého viackrát. Komu druhému by sa toto prepieklo?“ pýta sa Kéry.
Dalo by sa pokračovať ďalej. Na maškarnom plese v maske Supermana (čo bolo skôr detinské a smiešne, ale v poriadku). Arogantná komunikácia smerom k partnerom, aj protivníkom v politike. Výzvy na vypitie baru na výstave Expo v Dubaji (bol ministrom hospodárstva a zodpovedal za slovenskú prezentáciu v Dubaji). Čo je ešte horšie, podľa všetkého (vychádzajúc zo zistení Najvyššieho kontrolného úradu) v Dubaji nehospodárne použitých 634 000 eur zo štátneho rozpočtu, pričom vyše 400 000 eur súvisiacich s reštauráciou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je predmetom súdnych sporov. Ako minister hospodárstva mal v jednom okamihu ako najdôležitejšiu úlohu sprevádzať po Slovensku extravagantnú nemeckú rodinu Geissenovcov.
„Niečo z uvedeného je smiešne,“ pripúšťa ešte Kéry. „Väčšina je vážna. To, či je práve on zodpovedný za pád troch pravicových vlád od roku 2010, hodnotiť nechcem a nebudem. Ale zodpovednosti za to, že od roku 2020 bol spolu s Matovičom v spoločnej vláde práve on, aj so svojou Saskou, eskalátorom neslušného, chaotického a amatérskeho Slovenska, zodpovednosti za to sa nezbaví. Aj keď sa odchodom z vlády po nejakej dobe o takéto pilátovské umytie si rúk pokúsil,“ dodáva Kéry.
Richard Sulík skončil, vystriedal ho Branislav Gröhling. Bývalý minister školstva v Matovičovej vláde, známy skôr ako plagiátor. Jeho diplomovka minimálne také znaky niesla. Ale to už je iný príbeh. Sulík odchádza, asi do Bruselu do Európskeho parlamentu (ak bude zvolený, za Sasku kandiduje v júnových eurovoľbách z prvého miesta). Veľkej časti Slovákov za ním istotne smutno nebude. Hoc, aby sa netešili predčasne. Richard bude v tom Bruseli ,,držať balónik” a vyhlásil, že chce kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Ak dovtedy Saska prežije, jeho návrat ju môže definitívne pochovať. Taký Matovič by určite ani slzu nevyronil.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…