„4:3 (po I. tretine),“ komentoval rozhodnutie Mestského súdu Bratislava IV ich advokát Kubina. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu.
Policajt Milan Sabota, ktorého minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) postavil mimo služby, sa môže vrátiť do práce. Vyplýva to z neodkladného opatrenia Mestského súdu Bratislava IV, ktoré zverejnil právny zástupca Peter Kubina. Ten zastupuje aj ďalších policajtov postavených mimo služby.
Kubina pripomína, že pri troch policajtoch rozhodol súd v ich prospech a v troch prípadoch skonštatoval, že nemá právomoc a k súladu konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov sa nevyjadril.
„Vykryštalizovali sa tu dva protichodné názory na otázku právomoci, a preto je namieste, aby sa k veci vyjadril odvolací súd a tieto názory ‚zrovnal‘, či už jedným alebo druhým smerom,“ skonštatoval.
Dodal, že v prípade ďalších 3 policajtov (Ján Čurilla, Pavol Ďurka a Róbert Magula) súd rozhodol, že nemá právomoc a k meritu veci sa nevyjadril. V týchto prípadoch boli podané odvolania.
„V prípade 3 policajtov (Branko Kišš, Štefan Mašin, Milan Sabota) súd rozhodol, že v antidiskriminačnom spore má právomoc rozhodnúť a nariadil navrhované neodkladné opatrenia, pričom ako predbežnú otázku posudzoval súlad konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov, konkrétne nezískanie predchádzajúceho súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov,“ napísal Kubina na sociálnej sieti.
Návrhy boli podľa Kubinu všetky odôvodnené rovnako, pričom o každom z nich rozhodoval iný sudca.
Aj operatívec NAKA Dunčko sa môže vrátiť do práce
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislav Dunčko, ktorého minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) postavil mimo služby, sa môže vrátiť do práce. Vyplýva to z neodkladného opatrenia Mestského súdu Bratislava IV, ktoré zverejnil právny zástupca Peter Kubina. Ten zastupuje aj ďalších policajtov postavených mimo služby.
„4:3 (po I. tretine),“ komentoval advokát Peter Kubina na sociálnej sieti rozhodnutie súdu. „Od zajtra sa vracia do práce aj Branislav Dunčko, zástupca riaditeľa odboru Bratislava NAKA PPZ,“ informoval.
Policajt NAKA na úteku prehovoril o zločineckých praktikách svojich kolegov, vrátane operatívca Dunčka
Bývalý šéf operatívcov v NAKA Ján Kaľavský poskytol vlani zo svojho azylu v Bosne a Hercegovine rozhovor pre redaktorku Plus 7 dní, v ktorom obavy o svoj život zdôvodnil záhadnou smrťou aktérou káuz vyšetrovaných NAKA: „Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastrelil. Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju… Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život. Nechcem byť utýraný a náhodne mi oko vypadne pri kľukoch. To nechcem zažiť. Viem, čoho sme boli schopní.“
Na otázku redaktorky čoho boli schopndí odpovedal: „Psychicky ľudí týrať, mučiť, vydierať, vymýšľať si dôkazy. To vám rozprávam s úplnou vážnosťou. Generálovi Lučanskému zavretému vo väzbe „naši chlapci“ účelovo cez Vianoce zdržiavali poštu od rodiny. Od advokáta vedel, že dcéra mu písala, ale nič nedostal. V Trenčíne vo väzenskej nemocnici sa domáhal svojich hodiniek a listu od dcéry. Kolegovia mu povedali, nech sa vráti do Prešova do svojej cely, tam ho čakajú aj hodinky, aj list. Kvôli tomu sa on rýchlo pechoril z nemocnice po zranení! Ale nedostal ani hodinky, ani listy. Lučanského predchodca Gašpar na tlačovkách hovorí pravdu. Účelovo sme mu zamieňali listy. Kolega Dunčko povedal – ko.otovi vymeníme list. Nejaký neprajník mu písal, vulgárne nadávky tam boli, že skape v tej base. Neposlali sme mu listy od rodiny, od ženy. Načo? Však nech si ešte mesiac, dva počká. Ale tieto vulgárne sme mu posielali. To sa dialo. Keby som vám rozprával o všetkých situáciach, ktoré som zažil, tak jedno číslo PLUS 7 DNÍ je málo.“
Na doplňujúcu otázku, kto je to „my“ uviedol: „Ja, Branislav Dunčko, Robo Magula, Roman Stáš, Ján Čurilla, Pavol Ďurka a zopár jeho spriaznených vyšetrovateľov, ktorí sa chodili radiť hromadne do kancelárie.“
Doplnil tiež, že: „To bola skupina policajtov plus niekoľkí prokurátori ako Repa, Šurek a zopár sudcov. Viete, kedy sme museli robiť akciu? To neboli náhody. Zatýkanie sa plánovalo vtedy, keď mal službu správny sudca. Niektorí strčili do väzby každého, na koho sme ukázali. Inak sme sudcov museli klamať, napríklad v príkazoch o nasadení informačno-technických prostriedkov. Ak sa nájde prokurátor, ktorý vás nemá rád, a sudca, ktorý nestíha všetko preštudovať a nadôvažok dôveruje prokurátorovi, je s vami koniec.“
„Ale takto to fungovalo dlhé roky. Ja vám rozprávam, do čoho som nabehol. A to nie že ja som teraz otočil kvôli nejakému Tigrovi (prezývka podnikateľa Petra Petrova stíhaného v kauze manipulovania vyšetrovaní – pozn. red.) a obvineniu z korupcie. Nebláznite. Ja som nebol odkázaný na Tigrov mobil, plastové okná a iné hlúposti, ako to proti mne vypovedá. Prečítajte si uznesenie generálnej prokuratúry. Tam sú citované legálne odposluchy „našich chlapcov“ čurillovcov. Debatovali, že na Kaľavského treba našiť „bársčo“. Bársčo! Kolega Dunčko vymýšľal, čo by mohli uviesť, že mi bolo korupčne sľúbené – či dáke peniaze, funkcionárske miesto. Hlavne aby mohli založiť podstatu trestného činu korupcie. Pán Lipšic to nazval neformálnymi debatami policajtov. Lenže to, o čom „neformálne debatujú“, aj dokonali. Za to „bársčo“ ma obvinili, lebo zo mňa musia spraviť nedôveryhodného svedka vo vlastných prípadoch.“
Uznesenie o obvinení operatívcov NAKA
Policajná inšpekcia obvinila operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Branislava Dunčka a Róberta Magulu 15. júna 2022 zo zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s vymysleným obvinením. V prípade uznania viny im za to hrozí trest na štyri roky až desať rokov. V uznesení o obvinení operatívcov NAKA opisuje, ako Čurillovci konali s nenávistným zanietením voči vyšetrovateľke policajnej inšpekcie Santusovej.
Týmto preventívnym obvinením chceli príslušníci NAKA zabrániť vlastnému trestnému stíhaniu. Ešte predtým ale potrebovali realizačný návrh, ktorý im umožnil vykonávať dokazovanie. Ten pripravila práve dvojica z 2. operatívneho oddelenia NAKA, ktorá mala falošne deklarovať neexistujúce operatívne informácie o vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej a jej kolegoch.
Ako šéfka inšpekčného tímu Oblúk totiž vyšetrovala príslušníkov NAKA pre podozrenie z manipulovania svedeckých výpovedí v politicky citlivých kauzách. Vážnosť situácia ale príslušníci NAKA pochopili, až keď si Santusová prišla 10. júna po ich vyšetrovacie spisy, ktoré mali obsahovať dôkazy o manipulovaní svedkov.
Dunčka a Magula od 16. júla 2021 „bez existencie reálnych podkladov vytvorili realizačný návrh na vymyslenom skutkovom základe o údajnej korupčnej a inej trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru pôsobiacich v špecializovanom tíme Úradu inšpekčnej služby tak, aby bola účelovo založená príslušnosť Úradu špeciálnej prokuratúry,“ píše sa v uznesení o vznesení obvinenia.
Operatívci NAKA pritom súbežne vyhotovovali uznesenie, ktorým bolo začaté trestné stíhanie proti policajtom z inšpekcie. Tí mali byť na základe údajne operatívnych informácií stíhaní pre zločin prijímania úplatku, prečin podplácania, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, prečin prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody a zločin krivého obvinenia v súbehu so zločinom krivej výpovede a krivej prísahy.
„A to s cieľom umožniť vykonávanie dokazovania a dokumentovania vymyslenej trestnej činnosti, a tak im zabrániť vyšetrovanie trestnej činnosti príslušníkov NAKA,“ píše vyšetrovateľ inšpekcie Michal Kulich.
Chceli rozvrátiť štát
Bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, ktorý v súčasnosi šéfuje policajnej inšpekcii podal v roku 2021 na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie. Popisuje v ňom, ako za stieračom auta zaparkovaným pred jeho domom našiel výhražný list s odkazom na policajného exprezidenta Lučanského s textom: „Milan ťa už čaká. Teší sa na teba.“
V rovnakom období si Zurian všimol, že je sledovaný neznámou osobou a nadobudol pocit, že mu ide o život. Generálnej prokuratúre písal, že sa kvôli tomu nachádza „mimo územia Slovenskej republiky“. Neskôr vyšlo najavo, že sa krátko ukrýval v Bielorusku.
O krátky čas našiel Zurianov syn vo dverách zastrčený list. Podľa obsahu ho písal niekto z jeho bývalých kolegov v NAKA. Uvádza sa v ňom: „Nechcem sa už pozerať na to, čo sa u nás deje… Chcem, aby si vedel, že nie všetci v tíme sme stotožnení s tým, čo sa úmyselne vytvára aj okolo tvojej osoby. Dosť niektorí písali informácie o tebe, že si skorumpovaný a že robíš pre politikov, oligarchov a že z peňazí, ktoré ti dávajú, platíš Santusovú, aby išla proti nám. Narovinu – Braňo Dunčko ťa nenávidí, stále vykrikuje, že ti neodpustí, ako si ho vtedy pred nami ponížil kvôli tým záznamom. Práve Braňo Dunčko písal o tebe veľa záznamov a smial sa, že on ťa pôjde zobrať do basy.“
Branislav Dunčko pracuje ako operatívec protizločineckej jednotky na NAKA. Známy je hlavne v spojitosti s obsahom správy, ktorú komusi odoslal cez mobilnú aplikáciu. Dunčko v nej píše: „Beňa sa priznal, Gašparovič trepal, ko… tento ešte väčšie. Všetci pôjdu dovnútra, mám taký ciťák. Ešte pár mesiacov a rozvrátime štát.“
Šutaj Eštok začal robiť poriadky v polícii
Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.
Opozícia to označila za čistky v polícii a chcela ministra za to odvolať. Tvrdila, že minister porušil zákon, keď nekomunikoval s úradom na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti pri rozhodnutí o postavení vyšetrovateľov mimo služby, pričom títo mali status chráneného oznamovateľa. Kritizovala tiež opatrenia na slovensko-maďarských hraniciach, ktoré považuje za divadlo.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) deklaroval, že minister má jeho dôveru a vláda s návrhom na odvolanie nesúhlasí. Šutaj Eštok trval na tom, že pri postavení vyšetrovateľov mimo služby konal zákonne. Podčiarkol, že spomínaní vyšetrovatelia sú naďalej obvinení, preto sú postavení mimo služby. Návrh na jeho odvolanie označil za neopodstatnený a argumenty opozície za frašku.
Poslanci opozície ho napokon nedokázali v parlamente odvolať. Za vyslovenie nedôvery ministrovi hlasovalo v stredu )29. 11.) 61 poslancov Národnej rady SR zo 136 prítomných. Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov.
Vyšetrovatelia Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašin, ako aj ďalší dvaja operatívci NAKA boli obvinení z toho, že zneužili svoje právomoci a účelovo vyšetrovali ľudí z policajnej inšpekcie a Slovenskej informačnej služby. Prípad sa ťahá približne dva roky. V septembri 2021 skončili obvinení policajti NAKA aj vo väzbe, no krajský súd ich neskôr prepustil.
Opozičný cirkus sa skončil s očakávaným výsledkom, skonštatoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po stredajšom hlasovaní o návrhu na jeho odvolanie v Národnej rade SR. Parlament podporil jeho zotrvanie vo funkcii.
„Idem ďalej pracovať na bezpečnom Slovensku, kde zákon platí rovnako pre každého,“ vyhlásil na sociálnej sieti.
Šutaj Eštok začal robiť poriadky v polícii
Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.
Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.
Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.
Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla, že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.
Členka Súdnej rady SR a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelinková Dudzíková sa vo svojom nedávnom článku pod názvom „Mystifikácia súvisiaca s Úradom na ochranu oznamovateľov“ venovala postaveniu a právomoci Úradu na ochranu oznamovateľov, ako aj vplyvu jeho právomocí na rozhodovanie v administratívnom konaní v personálnych otázkach príslušníkov Policajného zboru.
Okrem už medializovaných šiestich policajtov rozhodol Šutaj Eštok v stredu (22. 11.) o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby ďalších 20 policajtov, ktorým bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin. Vo štvrtok (23. 11.) vydal personálne rozkazy ďalším šiestim policajtom, pričom účinnosť opatrenia sa skončí právoplatným skončením trestného konania.
Mestský súd Bratislava IV medzitým zamietol návrh na nariadenie neodkladného opatrenia vo veci Jána Čurillu. Uviedol to minulý týždeň na svojej sociálnej sieti advokát Peter Kubina s tým, že aj napriek tomu nad ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) stále vyhrávajú 2:1.
Šutaj Eštok v pondelok 27. novembra 2023 oznámil, že podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / pravda.sk / InfoVojna
Aspoň ich budú môcť potom ich kolegovia vyzdvihnúť priamo na pracovisku a zobrať do väzby!!! Nebudú ich musieť naháňať a zhľadávať. Zoberú si ich priamo z pracoviska. To by šlo!!!