domovina

DOKUMENT: Dá sa vyhnúť odvodu v rámci brannej povinnosti?

Nech sa na súčasnú svetovú politickú situáciu pozeráme z akéhokoľvek uhlu pohľadu, dnes existuje najväčšia hrozba vypuknutia vojenského konfliktu na našom území za posledných 25 rokov.

Položili sme si preto otázku, či je možné vyhnúť sa odvodu, ak by bola vyhlásená vojna a úrady by začali vydávať povolávacie rozkazy. Odpoveď je taká, že vyhnúť sa odvodu bez porušenia zákona nie je možné, avšak existuje právna možnosť, vďaka ktorej nebudete musieť “bojovať v prvej línii”. Tá možnosť sa volá odopretie výkonu mimoriadnej služby.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vznik brannej povinnosti

Na úvod si ale povedzme, čo branná povinnosť znamená a koho sa týka. Obsahom brannej povinnosti je povinnosť podrobiť sa odvodu (ten sa vykonáva iba v čase vojny alebo vojnového stavu) a následne vykonať mimoriadnu službu alebo alternatívnu službu. Pod mimoriadnou službou sa rozumie výkon štandardnej vojenskej služby. V čase vojny je to najmä výkon boja na mieste konfliktu. V rámci alternatívnej služby sa muž (odvedenec) napríklad podieľa na poskytovaní sociálnej pomoci, zdravotnej starostlivosti, podieľa sa na zabezpečovaní obrany štátu a poskytuje služby zabezpečujúce činnosť ozbrojených síl.

Branná povinnosť sa povinne týka osôb, ktoré sú štátnymi občanmi Slovenskej republiky, majú mužské pohlavie a trvalý pobyt na našom území. Ostatní, ktorí tieto podmienky nespĺňajú (napríklad cudzinci), môžu brannú povinnosť dobrovoľne prevziať na základe svojej žiadosti. Ďalšou podmienkou, ktorá musí byť splnená, je vek. Branná povinnosť vznikne prvým dňom kalendárneho roku, v ktorom muž dovŕši 19. rok života.

Zdravotný stav neovplyvňuje vznik brannej povinnosti. To znamená, že zdravotne nespôsobilému mužovi vznikne branná povinnosť, avšak v prípade vojny sa v rámci odvodu podrobí zdravotnej prehliadke. Na základe nej sa zistí, či je zdravotne spôsobilý na boj alebo nie.

Odopretie výkonu mimoriadnej služby

Ak ste muž, ktorému vznikla branná povinnosť (čo je takmer každý), a nechceli by ste v prípade vojny vykonávať mimoriadnu službu, musíte jej výkon odoprieť. Mimoriadnu službu môžete odoprieť len z dôvodu, že jej výkon je v rozpore s Vašim svedomím alebo náboženským vyznaním. Ak takýto rozpor na Vašej strane existuje, odopretie zrealizujete tak, že doručíte písomné vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby na príslušný okresný úrad v sídle kraja podľa miesta Vášho trvalého pobytu. Obsah tohto písomného vyhlásenia tvorí Vaše meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, rodné číslo, adresa trvalého a prechodného pobytu, povolanie a dôvod odopretia výkonu mimoriadnej služby. Vzor písomného vyhlásenia o odopretí výkonu mimoriadnej služby si môžete stiahnuť priamo z našej webovej stránky.

súbor na stiahnutie:

Zatiaľ sa Vám zdá odopretie výkonu mimoriadnej služby jednoduché? Zložité skutočne nie je, ale sú tu dva háčiky. Jeden spočíva v tom, že odoprieť výkon mimoriadnej služby už nie je možné po tom, čo bude vyhlásená krízová situácia (vojna, vojnový stav, výnimočný stav alebo núdzový stav). Vaše vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby sa teda nebude vzťahovať na obdobie krízovej situácie, ak ho urobíte až po jej vyhlásení. Odopretie je možné urobiť len v čase mieru (bezpečnosti). To znamená, že ak stihnete Vaše vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby urobiť v čase mieru a následne bude vyhlásená krízová situácia, Vaše vyhlásenie bude v zmysle aktuálnej legislatívy platné a štátne orgány naň budú musieť prihliadať.

Druhý háčik spočíva v tom, že aj v čase mieru (bezpečnosti) nemôžete urobiť písomné vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby kedykoľvek. Platne ho môžete urobiť len v mesiaci január v príslušnom kalendárnom roku, pričom v tomto termíne musí byť písomné vyhlásenie úradu doručené. Výnimka platí pre rok, kedy Vám branná povinnosť vznikla. Bežne to teda bude kalendárny rok, v ktorom dosiahnete 19. rok života. Počas všetkých ostatných rokov života môžete odoprieť výkon mimoriadnej služby iba v januári.

Ak raz písomné vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby platne urobíte a niekedy v budúcnosti bude vyhlásená vojna, môžete svoje vyhlásenie vziať späť a ísť vykonávať mimoriadnu službu, ak sa tak dobrovoľne rozhodnete. Je potrebné si však dať pozor na to, že ak raz svoje písomné vyhlásenie vezmete späť, znovu ho podať už nemôžete.

PRAKTICKÁ PRÁVNA RADA:

Písomné vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby Vám odporúčame zasielať príslušnému okresnému úradu doporučene s doručenkou, aby ste mali dôkaz (doručenku) o tom, že vyhlásenie bolo riadne a včas doručené. Doručenku si vo vlastnom záujme starostlivo uchovajte.

Novela zákona č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe účinná od 01.01.2016:

V zmysle tejto novely je potrebné podpis osoby, ktorá podáva vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby, úradne osvedčiť. Ak teda budete podávať takéto vyhlásenie na príslušný úrad, nezabudnite si pred tým dať svoj podpis úradne osvedčiť u notára alebo na matrike.

Zdroj: Mgr. Ján Škrobák, PhD.:projustice.sk

NA SLOVENSKU SA MÁ KONAŤ “KOMPLEXNÉ CVIČENIE” OHĽADNE MOBILIZÁCIE

Dostala sa k nám informácia, že Okresný úrad v Banskej Bystrici (a pravdepodobne aj ostatné okresné úrady) dostal za úlohu vykonať “Komplexné cvičenie k plneniu úloh po vyhlásení vojnového stavu a nariadení mobilizácie ozbrojených síl SR”.

Okrem tejto úlohy dostali ďalších 25 úloh týkajúcich zoznamov mužov podliehajúcich výkonu mimoriadnej a alternatívnej služby, zoznamov ľudí podliehajúcich pracovnej povinnosti, zoznamov subjektov hospodárskej mobilizácie poskytujúcich vecné prostriedky a ubytovanie, zoznamov doručovateľov úradných oznámení a iné podobné úlohy.

2262652

https://www.minv.sk/?okresne-urady-klientske-centra&urad=39&odbor=5&subor=465463

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

12 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

14 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

14 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

14 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

14 hodín ago