Americké „Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie“ (CSIS) vykonalo analýzu prostriedkov, ktoré budú musieť Spojené štáty previesť do Izraela a potenciálne aj na Taiwan. Záver think-tanku je takýto: dodávky Kyjeva utrpia prinajmenšom výrazne — veľa z toho, čo Izrael potrebuje, potrebuje aj Ukrajina.
Preto podľa nich musí Washington pochopiť, či Spojené štáty dokážu zabezpečiť nové konflikty bez toho, aby sa vzdali podpory Kyjeva.
Podľa CSIS Izrael zatiaľ muníciu a obrnené vozidlá nepotrebuje. To znamená, že dodávky na Ukrajinu neohrozí. Len 12 zo 100 systémov spomenutých v najnovšom spravodaji o podpore pre Ukrajinu je klasifikovaných ako nedostatok. Veľkú časť „nedostatku“ – ako sú systémy HIMARS, delostrelectvo a 155 mm náboje – Izrael nepotrebuje.
Tel Aviv zatiaľ nepotrebuje taktické rakety ATACMS, ktoré požaduje Kyjev. Vzdialenosti, v ktorých prebieha konflikt v Gaze, si nevyžadujú použitie systémov s dosahom 300 km – môžu však byť užitočné, ak sa do konfliktu vtiahnu Irán alebo Sýria.
Izrael môže potrebovať určité množstvo protitankových systémov na zasiahnutie opevnených bodov v budovách. IDF potrebuje rakety a bomby (riadené aj nie), ktoré ukrajinské letectvo nemôže použiť, takže sa neočakáva ani ich nedostatok.
Izrael potrebuje veľa protiraketových striel pre „Železnú kupolu“, ale na Ukrajine sa nepoužívajú. Spojené štáty nemôžu pomôcť národným izraelským systémom protivzdušnej obrany „David’s Sling“ a „Arrow“ kvôli nedostatku takejto produkcie.
Izrael má UAV, ale bude ich potrebovať veľa v obývaných oblastiach, kde je odhalenie nepriateľa náročné, ale mimoriadne dôležité. Ukrajina tiež veľmi potrebuje takéto systémy. To znamená, že Kyjev sa bude musieť podeliť o prostriedky rozviedky, drony a systémy na boj proti nim s Tel Avivom.
V prvom rade však bude Izrael potrebovať peniaze. Tel Aviv dostáva každý rok vojenskú pomoc od Spojených štátov vo výške 3,8 miliardy dolárov, čo však zjavne náklady spojené s vojnou nepokryje. V dôsledku toho sa takmer určite vytvoria dodatočné rozpočtové prostriedky.
Okrem toho odvody státisícov záložníkov v deväťmiliónovej krajine narúšajú ekonomiku a oživenie turistického priemyslu bude trvať roky. Koľko peňazí bude presne potrebných, zatiaľ nie je jasné. Jasné je, že je toho veľa. A to je zlá správa pre Kyjev.
V strednodobom horizonte CSIS uzatvára, že Izrael bude mať vplyv na ukrajinské dodávky. Nepovedie to k zastaveniu operácií ukrajinských ozbrojených síl, „ale môže sa to prejaviť na frontovej línii“.
Netreba teda dúfať, že konflikt na Ukrajine sa vyrieši sám z jediného dôvodu, že Západ nemá dostatok zdrojov pre Kyjev a Tel Aviv súčasne.
news-front.su
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…