Americké stíhačky F-16 z leteckej základne Spangdahlem v Nemecku sa 4. januára dostali do Poľska, aby spolupracovali s poľskými a belgickými lietadlami F-16 na leteckých policajných misiách, uvádza sa v tlačovej správe NATO
Piloti F-16 z týchto troch krajín si precvičia pokročilé výsadkové manévre v poľskom Lasku, pričom budú úzko spolupracovať s Centrom kombinovaných leteckých operácií v nemeckom Uedeme, aby posilnili postupy velenia a riadenia. Východoeurópske oddelenie, čiastočne zložené z poľských F-16 v Litve, a vylepšených belgických F-16 v Estónsku, bolo špeciálne navrhnuté na zlepšenie interoperability medzi spojeneckými krajinami a nacvičovalo rýchle nasadenie lietadiel na letecké základne v celom regióne.
Podľa aliancie NATO môže úsilie leteckej polície NATO nadobudnúť na význame, keďže napätie medzi Ukrajinou a Ruskom naďalej rastie. Ukrajinskí predstavitelia obrany už skôr vyjadrili svoje rastúce obavy z možnosti invázie, pričom jeden z nich, pod podmienkou anonymity, povedal pre magazín Air Force Magazine, že ich prioritou číslo jedna pri odrazení Ruska bude protivzdušná obrana.
Podľa predstaviteľa obrany ukrajinská protivzdušná obrana nebude schopná zastaviť ruské stíhačky, bombardéry a útočné helikoptéry pred útokmi na východnú Ukrajinu „v priebehu niekoľkých hodín“.
Americký prezident Joe Biden už skôr povedal, že v prípade invázie Ruska nebudú na Ukrajinu nasadené žiadne americké jednotky. Americké vojenské sily by však pravdepodobne posilnili svoju prítomnosť v krajinách NATO v regióne a poskytli ukrajinským vojenským vodcom dodatočné obranné schopnosti. Konkrétne menoval americký prezident pritom aj Slovensko.
Čo sa týka nasadenia F-16 v Poľsku 4. januára, „doplnkové americké stíhačky poskytnú v regióne zlepšené spôsobilosti a ukážu bezproblémovú integráciu do dlhodobých pobaltských a vylepšených misií Air Policing,” povedal zástupca náčelníka štábu NATO pre operácie veliteľstva spojeneckého letectva brig. Generál Joel Carey, uvádza sa v tlačovej správe.
„Tieto rozmiestnenia demonštrujú schopnosť Aliancie rýchlo a efektívne rozmiestniť prostriedky v životne dôležitých regiónoch s cieľom zabezpečiť partnerov a chrániť vzdušný priestor spojencov,” dodal Carey.
Letecká polícia je nástroj v arzenáli NATO, ktorý „demonštruje solidaritu, kolektívne odhodlanie NATO a jeho schopnosť prispôsobiť sa a prispôsobiť svoje obranné misie a odstrašujúci postoj v reakcii na vyvíjajúcu sa bezpečnostnú situáciu,” uvádza sa ďalej v tlačovej správe.
Zúčastnené členské štáty – najnovšie vrátane Čiernej Hory a Republiky Severné Macedónsko – nasadzujú lietadlá s útočnými a obrannými schopnosťami, aby sa zabezpečilo, že do vzdušného priestoru NATO nevstúpia žiadne podozrivé, alebo neohlásené lety.
Kvôli svojej geografickej izolácii USA využívajú svoje vlastné postupy leteckej polície, ako ich implementuje a vykonáva Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany, ale zúčastnení americkí piloti bojových lietadiel absolvujú kvalifikáciu leteckej polície predtým, ako sa zapoja do oficiálnych aktivít NATO v zámorí.
To, že sa pri týchto aktivitách ráta aj so Slovenskom je jasné naposledy odvtedy, čo americký prezident pri rozhovore s Vladimírom Putinom uviedol, že pošle okrem iného amerických vojakov aj na Slovensko. Že pritom naša vlasť ešte žiadnu zmluvu s USA nemá, Bidena asi ani nezaujíma. Dá sa síce spolupracovať aj v rámci NATO, ale takýto proces je nielen spojený s väčšou byrokraciou, ale hlavne zakaždým so súhlasom slovenského parlamentu. A presne to chcú Američania novou zmluvou obísť a prichádzať a odchádzať na Slovensko ako sa im zachce, skladovať tu čo uznajú oni za vhodné, bez toho aby im niekto zo Slovenska do toho mohol hovoriť. A je teraz len na nás či im to podpisom zmluvy umožníme.
Andrea Lopatková
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…