Na prahu chladnejšej zimy ako v posledných rokoch rastú ceny elektriny a pesimisti predpovedajú úplné vyprázdnenie zásobníkov plynu.
Na začiatku zimného obdobia energetická kríza v Európe podľa predpovedí neoslabuje, ale naberá na obrátkach. Pritom, varuje portál „Oil Price“ (OR), objavujú sa dosť pesimistické predpovede o vyčerpaní zásob plynu v zásobníkoch a vlne reálnych výpadkov elektriny na celom kontinente.
S príchodom zimných teplôt sa začína skutočná skúška energetického systému Európy. Súčasne s poklesom teplôt rastú ceny elektriny. Ak sa splnia predpovede prognostikov, situácia so zemným plynom môže byť podľa OR oveľa horšia ako teraz. Analytici nevidia, prinajmenšom v najbližších týždňoch, iný spôsob, ako zmierniť energetickú krízu, ako prirodzenú reguláciu dopytu po plyne: ten by mal klesať úmerne s rastom cien plynu. Ruský dodávateľ plynu „Gazprom“, mimochodom, vykázal rekordné zisky.
Niektorí analytici dokonca predpovedajú, že zásoby plynu v európskych zásobníkoch môžu úplne vyschnúť v polovici alebo koncom zimy, ak nastúpi veľká a dlhá zima.
Treba spomenúť nemeckého regulátora plynu, ktorý nedávno oznámil odloženie certifikácie plynovodu „Nord Stream 2“, čo by mohlo výrazne zmierniť energetickú krízu na kontinente, no nerobí tak z byrokratických a geopolitických dôvodov. Na pozadí pandémie považujú lekárske regulačné orgány za rozumné urýchliť postup certifikácie vakcín proti koronavírusu, no energetický regulátor — Nemecká spolková sieťová agentúra (Bundesnetzagentur), tvrdo trvá na dodržiavaní zásad, ktoré majú byť plne dodržané a prísne vyžaduje splnenie všetkých požiadaviek. Niekoľkotýždňové oneskorenie pri preregistrácii prevádzkovateľa plynovodu je v tomto konkrétnom prípade kritické, pretože ide zima, pričom energetická kríza by mala začať ustupovať až na jar. Je zrejmé, že na to, aby regulačné orgány a politici oddelili ekonomiku od politiky, je nevyhnutné, aby radiátory vychladli nielen v domácnostiach bežných Európanov, ale aj v ich vlastných a v ich kanceláriách.
„Nevylučoval by som návrat cien (plynu) k októbrovým rekordom, ak by sme analyzovali situáciu na trhu a obmedzenie dodávok (ruského plynu),“ citovala agentúra „Reuters“ analytika spoločnosti „Refinitiv“ Wayne Briana.
„Ak sa Európa (naozaj) ochladí, nebude existovať ľahké riešenie problémov s dodávkami plynu,“ vyhlásil partner agentúry „Hartree Partners“ Adam Lewis v rozhovore pre Bloomberg. „Budeme musieť niečo urobiť s dopytom.“
Ide o energeticky náročné odvetvia, ako sú hnojivá a hutníctvo, ktoré už v posledných týždňoch začali postupne rušiť svoju činnosť v Európe, keďže ich produkty sú čoraz nerentabilnejšie v dôsledku rastúcich cien elektriny. Ak sa k nim v blízkej budúcnosti pridajú aj podniky z iných odvetví hospodárstva, dopyt po energii a následne aj plyne sa zníži.
Plynová kríza znamená pre spotrebiteľov okrem raketovo stúpajúcich účtov za plyn a elektrinu podľa šéfa „Trafigury“ Jeremyho Weira aj vlnu výpadkov elektriny v prípade studenej a dlhej zimy.
„Úprimne povedané, momentálne nemáme dostatok plynu,“ povedal na summite o surovinách v Ázii v polovici novembra.
Plynová kríza tlačí ceny elektriny v Európe nahor. Veľmi studená a slabá veterná zima ešte viac skomplikuje situáciu najmä na severe kontinentu, kde je podiel veternej energie na energetickej bilancii vyšší ako európsky priemer.
Napríklad pokles veternej energie vo Francúzsku spolu s poklesom výroby energie v jadrových elektrárňach a príchodom mrazivých teplôt viedli minulý týždeň k nárastu cien elektriny na maximum za takmer desaťročie.
Denné ceny elektriny v severnej Európe z vyššie uvedených dôvodov prekonali rekord v pondelok 29. novembra na Severnej burze elektriny Nord Pool, ktorá obsluhuje severné kontinentálne a pobaltské krajiny.
Na záver „Oil Price“ uzatvára, že táto zima sa na pozadí znížených dodávok plynu a neistoty ohľadom zvýšenia dodávok plynu z Ruska stane možno najvážnejšou skúškou energetického systému kontinentu v modernej európskej histórii.
Sergej Manukov, EXPERT/news-front
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Čo sa stane, ak Európe dôjde plyn?
Čo sa stane, ak Európe dôjde plyn?
Čo sa stane, ak Európe dôjde plyn?