V súčasnosti takmer nepoznáme obmedzenia vo výžive, ale ešte pred 3-4 storočiami sa strava roľníkov výrazne líšila od našej každodennej.
Na čele zoznamu produktov je samozrejme chlieb. Navyše to bol kyslý ražný chlieb, ktorý slúžil ako hlavné jedlo roľníka. Chlieb sa piekol často – 1-2 krát týždenne. Zaujímavosťou je, že bol vyrobený bezkvasnicovým spôsobom pod vplyvom hubových kultúr.
Po chlebe prišla kaša: pohánková, ovsená, jačmenná a špaldová. Všetky boli aj z máčaného a kyslého obilia. V zásade boli kaše rozdelené do dvoch typov podľa úrovne hustoty – kaša a hustá kaša. Nechýbali však ani kaše, ktoré sa dajú nazvať núdzovým jedlom – všetko, čo bolo po ruke, sa hádzalo do hrnca. Podľa prastarého príslovia bola kaša veľmi dôležitým až rituálnym jedlom. Kaša sa v Rusku jedla na kniežacom dvore, vo všedné dni a na sviatky.
Gazdinky vtedy varili nielen z raže, ale aj z pšeničnej múky placky, šangu, šišky, točené rožky a pagáče, robili sušiaky, piekli chlieb. Na sviatky boli pripravené koláče so všetkými druhmi náplní.
V rokoch neúrody, hladomoru či vojen bol chlieb často „chudý“, keď gazdinky pridávali do múky, čo bolo po ruke. Veľmi bežné bolo napríklad pridávanie buriny – quinoa. Stalo sa však, že nebola ani quinoa, alebo ju už celú zjedli, potom rozdrvili borovicovú kôru.
V 18. storočí prišli zemiaky do Ruska. Za Petra I. mali roľníci ešte malú dôveru v nové a podozrivé „zemské jablko“, no koncom storočia sa situácia upokojila vďaka úsiliu Kataríny II. Sedliaci zemiaky nielen varili alebo pražili s maslom či masťou, ale pridali ich aj do múky. Predstavte si, uvarené zemiaky sa zmiešali s múkou a z toho vznikol aj chlieb.
Kapustová polievka
Podľa rovnakého príslovia známeho nám všetkým, nemôžeme vynechať polievky. V dávnych dobách, v slovanskom Rusku, sa akákoľvek polievka nazývala rybia polievka.
Shchi
sa zvyčajne pripravoval z nasekanej kyslej kapusty, ktorá sa solila v sudoch a kadiach. Kapusta sa ukladala do vrstiev, prekladaná vrstvou ražnej múky a soli. Ukázali sa veľké kusy slano-kyslej kapusty, ktoré išli do kapustnice. Zvyčajne sa do kapustnice pridávala takzvaná šťava (konopný olej) a kyslá smotana. Plnenie kapustnice záviselo od toho, či bol deň pomalý alebo rýchly. V pôstne dni sa okrem kyslej smotany pridávala aj masť a kyslá smotana. Nechýbala ani kapustnica s rybou, ktorú stihli uloviť, ak ju bolo dovolené jesť počas pôstu. Zvyčajne brali ploticu alebo pleskáč. Ku kaši aj kapustnici sa za dobrý doplnok považoval poriadny kúsok masla.
Pre väčšinu roľníkov bolo mäso luxusom. Používalo sa veľmi zriedkavo – na sviatky, na svadbe či iných oslavách. Je zaujímavé, že aj v prosperujúcich roľníckych farmách, ktoré niekedy neboli horšie ako moderné farmy, bolo jedlo jednoduché a mäso sa jedlo len zriedka. Je jasné, že v bohatej roľníckej rodine, jedli mäso aspoň raz týždenne.
-Na stole boli často uvarené vajíčka.
Zelenina a iné „potraviny“
Tradície uhoriek sú dnes dobre známe. Repka, reďkovka, repa, kapusta. Táto zelenina bola takmer vždy na stoloch a v rôznych formách: dusená, varená, vyprážaná a surová. Najčastejšie, aby sa uchovala dlhšie, bola zelenina solená, a to rovnakým spôsobom ako kapusta, o ktorej sme hovorili vyššie. „Dosť soli“, múky, 7 dní v teplej chatrči – a vaňa s kyslou uhorkou je pripravená.
Najobľúbenejšou zeleninou na stole pred objavením sa uhoriek a paradajok bola dusená repa (a stala sa tiež domácou). Mimochodom, repa dozrela za 2 mesiace, čo umožnilo zbierať častú úrodu, takže sa ňou posiali obrovské plochy. Roľníci ju milovali a často okrem „šči a kaše“ nechýbali ani „kvaky, ryby a huby“. Obľúbená bola aj reďkovka nakrájaná na kolieska s cibuľou a šťavou (konopný olej). A samotná cibuľa a cesnak udržiavali zdravie našich roľníkov a boli takmer vždy prítomné v strave.
Na sviatky ženy varili kašu s mliekom,piekli aj tvarohové koláče, palacinky, pirohy.
Nezanedbateľnú úlohu zohrala aj zelenina pestovaná v záhrade a prípravky z divo rastúcich bylín (kapusta sivá, repík, reďkovka, čerstvé a nakladané bylinky, šťavel, gýč a pod.). Vo všeobecnosti bola strava veľmi jednotvárna, no zároveň prispievala k udržaniu sily a zdravia obyvateľstva. Pomerne malá vrstva prosperujúceho roľníka mala pestrejšiu stravu, no k rafinovanosti mala vždy ďaleko.
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Čo jedli slovanskí roľníci?
Čo jedli slovanskí roľníci?
Čo jedli slovanskí roľníci?