Na čele vlády na Slovensku stojí politik Fico, známy svojou proruskou rétorikou.
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu na čele s lídrom Smeru – sociálna demokracia Robertom Ficom, známym proruskou rétorikou. Novým predsedom Národnej rady sa stal líder strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini, informuje denník Kommersant.
V polovici októbra priniesla agentúra RIA novosti článok, v ktorom sa zaoberala možným vývojom na Slovenku. „Fico už varoval, že sa svojich protiukrajinských názorov nevzdá, ani napriek vyhrážkam a vydieraniu zo strany Európskej únie. Takto reagoval na to, že Smer sa chystajú vylúčiť zo Strany európskych socialistov v Európskom parlamente. Fico je presvedčený, že Kyjev nemá v dohľadnej dobe šancu na vstup do EÚ. Tí, ktorí tvrdia opak, podľa neho, dávajú Ukrajincom falošné nádeje.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitro Kuleba sa ponáhľal upokojiť verejnosť: nová Slovenská vláda môže spôsobiť problémy, ale nebudú prekážať vstupu do EÚ a NATO. Je si istý, že na Západe neexistujú žiadne sily, ktoré by mohli zastaviť európsku integráciu Kyjeva.
Ako napísala RIA.Novosti, „takmer vytvorená koalícia sa nedá nazvať silnou. Slabým článkom je „Hlas-SD“. Pred dvoma rokmi sa táto strana odtrhla od Smeru, pretože nechcela byť spájaná s Ficom. A ak Smer počas predvolebnej kampane vyzýval, aby nepodporoval „fašistickú“ Ukrajinu, tak „Hlas“ zopakoval naratív Brusel-Washington.
Docent Ruskej štátnej univerzity humanitných vied, špecialista na Slovensko Vadim Truchačov verí, že Fico nebude môcť robiť politiku, ktorú by chcela Moskva. Veď euroatlantické strany dostali spolu 47 percent, proruské strany – 34, centristi – 17. Smer bude musieť robiť kompromisy. A koalícia sa zrejme do šiestich mesiacov rozpadne. „Fico mal šťastie, že v tejto fáze sa ukázalo, že „Progresívne Slovensko“ nie je schopné sa dohodnúť a Európska únia vyvíjala príliš veľký tlak. Keby „Hlas“ vstúpil do aliancie s liberálmi, voliči by to nepochopili“, argumentuje Truchačov.
Napriek tomu, s prihliadnutím na politické sily, ktoré teraz pôsobia v Bratislave, všetko pre Rusko vychádza optimálne. Minimálne môžeme rátať s tým, že Slovensko nielenže prestane dodávať zbrane kyjevskému režimu (z ktorých už takmer žiadne nezostali), ale preruší aj tranzit z krajín NATO, ako to urobili v Maďarsku. „V tejto situácii sa nedalo vymyslieť nič lepšie. Ale v prezidentských voľbách o šesť mesiacov sa proeurópska opozícia pokúsi pomstiť.
Denis Denisov, analytik Finančnej univerzity, si nemyslí, že sa koalícia rýchlo rozpadne. „Hoci je Slovensko malá krajina, vždy sa snažili brániť suverenitu. Odchádzajúca vláda to neurobila. A preto prehrali voľby. Fico a jeho spojenci nechcú opakovať svoje chyby,“ hovorí Denisov. Slovenská vláda však nemusí mať dostatok politickej vôle a ekonomických zdrojov na konfrontáciu s Európskou úniou, dodáva expert. Bratislava zrejme využije svoj postoj k Ukrajine ako nástroj na vyjednávanie s Bruselom.
hlavnydennik.sk
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…
Ukrajinský prezident uviedol, že Ukrajina pozná presnú polohu všetkých severokórejských jednotiek v Rusku, západní spojenci…
Slovenský premiér zároveň upratal britského veľvyslanca na Slovensku, ktorý kritizoval jeho vystúpenie v ruskej televízii…