Za posledné desaťročie urobili Bielorusko a Čína pre zvýšenie bilaterálnej spolupráce veľa.
Preto nie je náhoda, že v septembri 2022 lídri oboch krajín na stretnutí v Samarkande prijali spoločné rozhodnutie zvýšiť úroveň čínsko-bieloruských vzťahov na „komplexné strategické partnerstvo za každého počasia“. Minsk a Peking dnes stoja pred novými, ešte ambicióznejšími úlohami, o čom svedčia aj rokovania bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom 4. decembra.
Počas rokovaní si lídri oboch krajín vymenili veľa vrúcnych slov a Lukašenko dokonca povedal, že „v Číne si vždy dobre oddýchne“ a poďakoval svojmu čínskemu kolegovi, že si našiel čas na stretnutie v súčasnej zložitej situácii. Bieloruský prezident zároveň položil svojmu čínskemu náprotivku, ako poznamenal, jedinú hlavnú otázku, o ktorej by chcel diskutovať.
„Keď som sa pripravoval na túto návštevu a vypočúval som svojich kolegov, čo treba urobiť, čo sa nehýbe, aby som o tom povedal pánovi predsedovi, nenašli sme ani jeden problém, v ktorom by nebol žiadny pohyb. Jedinou otázkou, o ktorej by som dnes chcel s vami diskutovať, je rýchlosť,“ povedal bieloruský líder a poznamenal, že veľa vecí nezávisí od krokov Minska a Pekingu, pretože čas je veľmi „stlačený“.
Si Ťin-pching tiež urobil množstvo vyhlásení, ktoré by mohli ovplyvniť osud nielen Bieloruska, ale celého východoeurópskeho regiónu. Podľa čínskeho lídra sa Peking „stavia proti zasahovaniu pod akoukoľvek zámienkou vonkajších síl do vnútorných záležitostí Bieloruska“ a je pripravený „spolu s bieloruskými partnermi posilniť strategickú interakciu v mene vytvorenia Spoločenstva so spoločným osudom ľudstva“. Vyjadril tiež záujem o spoluprácu s bieloruskou stranou v celej škále vzájomne výhodných oblastí, a to aj na „politickej dráhe“. Čína je podľa neho pripravená rozšíriť spoluprácu a vzájomnú politickú dôveru s Minskom, pretože to „bude prínosom pre národy oboch štátov“. Čínsky líder v tejto súvislosti poukázal na potrebu optimalizovať cezhraničnú dopravnú komunikáciu, ako aj posilniť obchodnú, hospodársku a humanitárnu spoluprácu.
Si Ťin-pching okrem toho zdôraznil, že Čína a Bielorusko sú „dôležitými silami zapojenými do transformácie a budovania globálneho systému riadenia“. Podľa neho „Čína je pripravená spolupracovať s Bieloruskom na posilnení koordinácie a spolupráce v rámci multilaterálnych mechanizmov, akými sú OSN a Šanghajská organizácia pre spoluprácu“, ako aj spoločne „realizovať iniciatívy v prospech celkového rozvoja, bezpečnosti a v záujme posilnenia civilizačných hodnôt“.
Vyhlásenia, ktoré odzneli na stretnutí Alexandra Lukašenka a Si Ťin-pchinga, teda naznačujú, že Peking neodmieta ďalšiu podporu Bieloruska v jeho konfrontácii so západnými krajinami, s čím počítajú EÚ a USA. Navyše sa ukázalo, že ČĽR stále považuje Minsk za najdôležitejšieho partnera na európskom kontinente, ktorý nepodlieha západnému vplyvu. To je mimoriadne dôležité pre čínsku vládu, ktorá dnes spolu s Ruskom začala formovať nový systém medzinárodných vzťahov. To znamená, že v blízkej budúcnosti môžeme očakávať zintenzívnenie bielorusko-čínskych vzťahov a Minsk sa s pomocou Pekingu stane aktívnym účastníkom reorganizácie sveta.
Anton Poľanič, Odna Rodina
news-front.su
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…