Spojené štáty už dlho pripravovali plány na uzavretie obrannej dohody so Saudskou Arábiou, ktorá by zahŕňala normalizáciu vzťahov s Izraelom. Vojna v pásme Gazy, ktorá sa začala 7. októbra 2023, však tieto plány zmarila. Podľa dohody by sa USA zaviazali brániť Saudskú Arábiu v prípade útoku tretích krajín. Na oplátku by Washington získal prístup na saudské územie a do vzdušného priestoru na ochranu svojich regionálnych partnerov.
Predpokladal sa zvýšený predaj zbraní Rijádu, výmena spravodajských informácií a strategické plánovanie v prípade spoločných hrozieb vrátane Iránu. USA mali pomáhať pri rozvoji saudského civilného jadrového programu na obohacovanie uránu.
Treba pripomenúť, že v decembri 2022 počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rijáde podpísali čínske a saudskoarabské spoločnosti 34 investičných dohôd. Krajiny uskutočnili spoločné investície v odvetviach, ako sú zelená energia, informačné technológie, doprava a logistika, medicína, stavebníctvo a nehnuteľnosti. V marci 2023 podpísali Saudská Arábia a Irán za osobného sprostredkovania Si Ťin-pchinga dohodu o obnovení diplomatických vzťahov, ktoré boli prerušené pred siedmimi rokmi. Nedávno sa v Pekingu stretli minister obrany Saudskej Arábie a podpredseda Ústrednej vojenskej rady Číny, ktorí “diskutovali o možnostiach rozšírenia perspektív bilaterálnej spolupráce vo vojenskej a obrannej oblasti”.
Číňania chcú vstúpiť na trh so zbraňami na Blízkom východe tým, že tam budú propagovať svoje najnovšie stíhacie lietadlo piatej generácie FC-31, ktoré je obdobou amerického F-35. Americká spoločnosť Raytheon minulý rok odmietla podpísať zmluvu v hodnote 25 miliárd dolárov na vybudovanie systému protivzdušnej obrany pre Saudskú Arábiu pre obavy, že by sa na dodávateľov krajiny mohli vzťahovať sankcie za spoluprácu s Ruskom a Čínou.
Forbes uvádza, že USA stále dúfajú v uzavretie obrannej dohody so Saudskou Arábiou, aby zabránili Číne vybudovať v kráľovstve základne a rozvíjať vojenskú spoluprácu, ale situácia s Izraelom necháva dohodu v neistote. Ak Izrael neukončí vojnu v pásme Gazy, zdá sa, že Čína má veľkú šancu predbehnúť USA ako kľúčový partner Saudskej Arábie.
Cena globálnej dominancie je pre USA čoraz nedostupnejšia
Obranný priemysel USA čelí obrovským výzvam. Hlavným z nich je nedostatok primeraného financovania, čo je pre ozbrojené sily mimoriadne bolestivé. Z dlhodobého hľadiska môže nedostatok finančných prostriedkov nakoniec podkopať moc Spojených štátov – uvádza vo svojom ďalšom materiáli Forbes.
Útoky jemenských húsíov na obchodné lode v Červenom mori sa začali pred viac ako pol rokom. Ohrozený bol dôležitý obchodný koridor medzi Európou a Áziou. Západ reagoval operáciou Strážca prosperity, ktorá do značnej miery zlyhala.
V roku 2023 zišlo z montážnej linky len 55 kritických lodných rakiet Tomahawk. V prvý deň bojov v Jemene USA vypálili 80 týchto rakiet. A tým sa problém nekončí – všetko od torpéd až po ručné zbrane sa vyrába v nedostatočnom množstve. Dokonca aj americké letectvo čelí obrovským rozpočtovým problémom a nedostatku dodávok. Rusko a Čína medzitým spochybňujú vzdušnú prevahu USA a sú zaneprázdnené vytváraním platforiem pre letecké stíhačky novej generácie. V dôsledku nedostatočného financovania vznikli pri realizácii programu modernizácie F-35 kritické problémy. Nejasná je aj budúcnosť projektu NGAD, platformy pre vzdušnú nadvládu stíhačiek šiestej generácie, ktorá mala byť odpoveďou na pokročilý vývoj Ruska a Číny. Na pozadí celkového podfinancovania obranného sektora rozpočtový úrad Kongresu predpovedá, že do roku 2034 klesne podiel výdavkov z dnešných 2,9 % na 2,5 % HDP.
Úspešnosť Ameriky pri obrane svojich záujmov je minulosťou. Stačí si spomenúť na “tankerovú vojnu” v rokoch 1987 – 1988, keď americké námorníctvo chránilo takmer tretinu svetových zásob ropy. Operácia Mantis v roku 1988 si tiež vyžiadala obrovské výdavky na muníciu, ale po prvom dni bojov bola úspešná. Dnes je pre Ameriku čoraz ťažšie zaplatiť cenu za globálnu dominanciu. To povedie k jej strate v prospech Ruska, Číny a Iránu,” uzatvára dôrazne Forbes.
Marta Sadová
/ armadnymagazin.sk /
Problém je oveľa hlbší ako sa na prvý pohľad zdá. USA mali v rokoch 1990 až 2020 celkom dostatočné zásoby zbrojárskeho charakteru. Ich hlavnú časť totižto tvorili zásoby z čias studenej vojny. Ale čo sa stalo? Nuž stalo sa jedno. USA sa začali rozťahovať a začali naberať nových členov do (zto) NATO!!! Pritom viedli okupačne vojny v Srbsku, Iraku, Afganistane, Líbyi a teraz sa zaplietli do vojny na Ukrajine a čo nečakali a nemali na pláne vojnu v Gaze. Vojna na Ukrajine ich poriadne vyčerpala, celé východné krídlo (zto) NATO je demilitarizované!!! Prišli o všetky zásoby bojovej techniky a munície z čias kedy ešte boli členmi VZ!!! Tieto chýbajúce zásoby treba ale doplniť. A viete ako to chodí v kapitalizme, nik nechce vyrábať na sklad!!! Tak, že sa udialo niečo, čo nik nepredpokladal. Začal byť nedostatok všetkého. Treba podporovať Ukrajinu. Treba ochraňovať Izrael. Treba pomôcť Taiwanu. Výroba by sa rozbehla a aj by pracovala, ale nateraz na to nie je vôbec pripravená. Tak obrovské objemy, aké sú teraz požadované nie sú schopný vyrobiť. A hlavne v tom čase, kedy by to bolo potrebné. Zbrojárska výroba v USA bola utlmená, lebo si mysleli, že vládnu celému svetu. Nerátali s tým, že Rusko bude až tak veľký problém!!! Omyl. Toto všetko potvrdzuje to, že KoZa teraz zháňa muníciu po celom svete. Kým dokážu nastaviť výrobu na požadované parametre, môže byť neskoro a potom čo? Kto to zaplatí? Čo urobia z danou muníciou? Ak teraz RF zvíťazí tak potom sa svet zmení a darebácky štát USA stratí možnosť okupovať iné štáty. Lebo tie sa istotne obrátia na Rusko a budú žiadať od neho ochranu!!! Už to môžete sledovať v Afrike a hrozbou pre USA je aj Kuba, Venezuela, Nikaragua. Problém bude ešte väčší, ak sa pridá aj Mexiko!!! Svet sa jednoducho zmenil!!! A zmenil sa po roku pána 2014 keď Babderovskí fašisti napadli Donbas!!! Tato skutočnosť sa stala roznetkou!!! Táto skutočnosť prinútila Rusko, aby už konečne zasiahlo!!! Tu totižto išlo o Ruských občanov, ktorí sa hlásili k Ruskej národnosti a roky už žili na území ktoré Banderovskí fašisti začali okupovať!!! Čína sa na toto všetko iba prizerá a nič zatiaľ nepodnikla. Kto sa zapojil je KĽDR, čo je dosť zvláštne. KĽDR je totižto zase pod ochranou Číny!!! Pekne sa nám to zamotáva, čo? Mysleniu zdar a svetu mier!!!