Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čína napreduje vo výskume vesmíru veľmi rýchlo. Medzi jej najnovší pokrok patrí vytvorenie umelého nízkogravitačného výskumného zariadenia. Gravitáciu v tomto zariadení môžu vedci nastaviť pomocou silných magnetov na takú nízku úroveň, že je schopná úspešne simulovať gravitáciu Mesiaca, uvádza denník South China Morning Post

mesiac

Výskumné zariadenie kontroluje gravitáciu vo vákuovej komore s priemerom 60 centimetrov a spôsobuje, že gravitačná sila Zeme „zmizne”. Mesiac má jednu šestinu zemskej gravitácie a vývin schopnosti ovládať ju napriek všadeprítomnej gravitačnej sile Zeme, je významným úspechom, ktorý môže pomôcť vedcom pri budúcich misiách na Mesiac. Pre malú veľkosť komory zariadenie však nemožno použiť na výcvik astronautov. Vesmírna agentúra NASA v súčasnosti trénuje astronautov na situácie v mikrogravitácii pri parabolických letoch vo veľkých výškach.

Novovybudované výskumné zariadenie v Číne dokáže udržiavať podmienky nízkej gravitácie „tak dlho, ako chcete,” povedal pre South China Morning Post Li Ruilin, geotechnický inžinier pracujúci na Čínskej banskej a technologickej univerzite. Podľa Ruilina bude komora naplnená kameňmi a prachom, aby úplne simulovala mesačný povrch, čo je experiment, o ktorom Ruilin verí, že je „prvý svojho druhu na svete“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa vedcov bude zariadenie, ktoré je postavené na rozšírenie prebiehajúceho čínskeho programu prieskumu Mesiaca, použité na rozsiahle testovanie technológií, ktoré vedci plánujú na Mesiac poslať. Pomôže to vedcom napríklad zistiť technickú zraniteľnosť drahého vybavenia a otestovať odolnosť nástrojov v simulovanom lunárnom prostredí pred nasadením skutočných misií.

Vedci stojaci za výskumom tvrdia, že boli inšpirovaní experimentom z roku 1997, ktorý pomocou magnetov levitoval žabu. Podľa pôvodného výskumu väčšina bežného materiálu vrátane ľudských bytostí vykazuje slabý diamagnetizmus. Diamagnetický objekt je podľa vedcov odpudzovaný magnetickými poľami. Takže, ak je diamagnetický objekt umiestnený pod dostatočne silným magnetickým poľom, jeho odpudzovanie môže dokonca vyvážiť gravitáciu, pričom objekt zostáva levitovať vo vzduchu.

Andrea Lopatková

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.