Z pôvodného článku prekladám len časť, nakoľko je to politický pohľad a pri takých sa veci dosť omieľajú dookola. Ale chcem tým aj ukázať, že nie všade sa všetka pozornosť sústreďuje hystericky na COVID a vakcíny, ale na rozvoj obrovského regiónu, ktorý by mohol mať veľký význam aj pre nás. Ale to by sme nesmeli byť prišliapnutí oligarchami, Big Pharma, a ich domácimi prisluhovačmi. Autorom článku je M. K. BHADRAKUMAR, Indian Punchline.
Desať mesiacov po prvom stretnutí Číny a piatich štátov centrálnej Ázie, Peking nadviazal druhým zasadnutím stretnutím v Xi’an, Čína, 11. mája, na zhromaždení ktorého hostiteľom bol minister zahraničia Wang Yi.
Miesto je symbolické. Starobylé mesto Xi’an bývalo ‘terminus a quo’ – koniec a začiatok – Hodvábnej Cesty. A, snáď, aj časovanie, keďže to je 25. výročie procesu ‘Shanghai Five – Šangajská päťka’, v ktorom Čína, potichu ale stabilne, začala budovať svoje ekonomické, vojenské, a diplomatické vzťahy s Centrálnou Áziou a predstavila sa ako použiteľný – viable – partner.
Stretnutie v Xi’an je prelomová udalosť, nakoľko vytvára ‘inštitucionálnu garanciu’ pre rodiaci sa ‘C+C5’ rámec. Účastníci sa zhodli na Memorande o porozumení – memorandum of understanding – s cieľom vytvoriť mechanizmus regionálnej kooperácie, podporiť konštrukciu vysoko kvalitnej Belt and Road a založiť tri výskumné centrá, ktoré budú kooperáciu vykonávať.
Staré Čínske príslovie hovorí, že „cesta dlhá tisíc Čínskych míľ začína pod našími nohami“. Zvlášť po tom, ako proces Šanghajskej Päťky vyrástol do Šnaghajskej Organizácie pre Spoluprácu – Shanghai Cooperation Organization -, aj C+C5 vyzerá že je „určené pre dobývanie výšin“.
Šanghajská päťka pozostávala z Číny, Kazachstanu, Kirgizska, Ruska a Tadžikistanu, a tiež mala skromný začiatok v roku 1996, keď sa vynorila ako séria demarkačných rozhovorov o hraniciach a o demilitarizácii, ktorú viedli štyri bývalé Sovietske republiky s Čínou. Inštitucionalizácia C+C5 tiež predstavuje bod zlomu v regionálnej bezpečnosti — keďže sťahovanie vojsk USA z Afganistanu sa rozbieha a vznikajú špekulácie že Pentagon hľadá miesta pre základne v krajinách Strednej Ázie.
Pozoruhodne, aj tu sa objavili „tiene veľkej hry“. Stretnutie v Xi’an prišlo o osemnásť dní po podobnom mítingu vo formáte ‘C5+1’ s účasťou ministra zahraničia USA Antony Blinkena (samozrejme vo virtuálnom móde). Vnútorná Ázia – Inner Asia – je slávna cez svojich šamanických duchov a Budhistických Bohov. Nie je jasné, či Blinken niekoho predskočil, alebo naopak.
Vydavateľov stĺpec v China Daily, vládne noviny, vo štvrtok zvýraznil vysokú dôležitosť ktorú Peking pripisuje diplomatickej iniciatíve C+C5. Poznamenal, že mechanizmus C+C5 “načrtáva akčný plán, ktorý poskytuje silnejšiu inštitucionálnu záruku pre ich spoluprácu”.
Editoriál pokračuje, že “Pre transformovanie ich zdieľanej vôle na sledovanie spoločného rozvoja do konkrétnych projektov a činov, dohodli sa že založia regionálny kooperačný mechanizmus C+C5, podporia vysokokvalitnú výstavbu Belt and Road, a vytvoria tri výskumné strediská ktoré zrealizujú kooperáciu v modernom poľnohospodárstve, archeologickom a kultúrnom dedičstve a tradičnej medecíne”.
Ďalej ešte, že sa zasadia za mierové smerovane Afganistanu po odchode USA. Je tam ešte aj poznámka, že sú dokonca ochotní podieľať na na následnom jeho usporiadavaní. Potom ešte jedna, že v skutočnosti vojská USA vyprázdnili obrovskú leteckú základňu v Kandahare pod rúškom tmy v noci z 11. na 12. mája bez toho aby informovali kohokoľvek z Afganskej vlády.
Zdá sa že tá časť sveta sa v rámci Covidu zaoberala jeho liečením, a nie znižovaním počtu obyvateľov, a predpokladajú, že na realizáciu tých plánov ich budú potrebovať. Celé to znie trochu akoby to bol iný svet. Ktorý má úplne inú orientáciu a viac rozumu – a hlavne vlastného, nie vnúteného zvonku cez podplácaných politikov a pochybné inštitúcie.
preklad: Ivan Hečko
Slovanské Noviny
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál
Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať
V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
zo sekcie
Čína plánuje a buduje – aký kontrast oproti EÚ
Čína plánuje a buduje – aký kontrast oproti EÚ
Čína plánuje a buduje – aký kontrast oproti EÚ