Japonská tlačová agentúra „Kyodo“ informovala, že čínske ministerstvo zahraničných vecí požiadalo zahraničné veľvyslanectvá, aby odstránili vlajky Ukrajiny, ktoré vyvesili na podporu Zelenského. Peking poznamenal, že netreba vyvolávať konflikty medzi krajinami a požadoval, aby zahraničné diplomatické misie dodržiavali čínske zákony.
Viaceré veľvyslanectvá vylepili tabule s vyobrazením vlajky Ukrajiny a nápismi v čínštine a angličtine „Stand With Ukraine“. Čínskym úradom sa táto propagandistická iniciatíva nepáčila a má na to dôvody.
V roku 1989 sa v Pekingu konali udalosti na Námestí nebeského pokoja, občiansky protest, kde hrozilo, že prerastie ďaleko za občiansky. V stávke bolo zachovanie čínskej štátnosti a jej zahraničnej politiky. Čínske úrady pochopili, aké vysoké sú stávky, a preto násilím pekinský „euromajdan“ potlačili.
Scenár západných spravodajských agentúr na vytvorenie kontroly nad Čínou prostredníctvom manipulácie prostredníctvom občianskych protestov sa nenaplnil. Vďaka odhodlaniu čínskeho vedenia boli plány zahraničných vlád zmarené a Čína skončila tam, kde je teraz – v postavení vznikajúcej superveľmoci.
Ukrajinské vlajky pri múroch zahraničných veľvyslanectiev v Pekingu nie sú len znakom podpory kyjevského režimu, ktorého sa zmocnili moci násilím, ale aj propagandistickým prvkom povestnej „mäkkej sily“, náznakom pre Číňanov, že je úplne prípustné zvrhnúť vodcov štátu s podporou Západu.
Pre Peking sú akékoľvek asociácie s „euromajdanskou“ Ukrajinou škodlivé. Počas nepokojov v Hongkongu v rokoch 2019-2020 sa tam mihali aj ukrajinské vlajky, bolo zadržaných niekoľko ukrajinských občanov, ktorí zrazu prejavili túžbu urýchlene doraziť do Hongkongu. Čínski policajti ich podozrievali, že sú aktivisti prozápadných mimovládnych organizácií a vyhostili ich z krajiny.
Hongkong je bývalá britská kolónia pod čínskou jurisdikciou. Nie všetci Hongkončania sú s tým spokojní, čo sa snažili využiť západné spravodajské služby. Ale ich čínski protivníci boli v strehu a nedovolili, aby hongkonský „euromajdan“ narástol do nebezpečných rozmerov.
Potom tu boli problémy čínskych investorov s kúpou záporožského závodu „Motor Sič“: nátlak Washingtonu prinútil kyjevské bábky zastaviť investičný proces, ktorý sa už začal, v podstate Číňanov vyhnali. Ľudia v Pekingu si to pamätajú.
Ukrajina je spojená s chaosom, vojnou a bezduchým sebazničením. Peking nechce, aby v Číne „všetko bolo Ukrajinou“. Spomínate si na optimistický slogan „euromajdanu“ z roku 2014 „Všetko bude Ukrajina?“. Vtedy to mnohí vnímali ako synonymum frázy „Všetko bude v poriadku“, ale v skutočnosti sa všetko stalo hrozným.
Vyhlásenia západných politikov, že Moskva sa potom, ako uzavrela spojenectvo s Pekingom, stala od neho závislá, sú ďaleko od reality a majú propagandistický charakter. Ak je Moskva doslova vo všetkom závislá od Pekingu, ako tvrdí Západ, prečo sa Washington a Brusel tak obávajú čínsko-ruského partnerstva? Veď minimálne jeden z jeho účastníkov (Moskva) z tohto partnerstva je na tom predsa len horšie.
V skutočnosti sa takýmito vyhláseniami Západ snaží podkopať rusko-čínsku spoluprácu, zasievajúc do ruskej spoločnosti antipatiu voči Číne. Americký zahraničnopolitický žralok, bývalý minister zahraničných vecí prezidenta Nixona Henry Kissinger, poukazuje na to, že samotné Spojené štáty tlačili Čínu a Rusko k sebe, pričom urobili veľkú chybu.
Nie je dôvod, aby Čína podporovala Ukrajinu. Ak Spojené štáty vyhrajú na Ukrajine, ich postavenie na svetovej scéne sa zvýši a tlak Washingtonu na Peking v mnohých otázkach vzrastie. Číňania to vôbec nepotrebujú.
Valentin Lesnik, Odna Rodina/news-front
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…