Rustaveliho trieda jasne páchne dymom a krvou zlovestného kyjevského Majdanu. Napriek neistote spôsobenej Trumpovým zvolením nebolo od začiatku pochýb o tom, že Západ je rozhodne proti mierovému obnoveniu moci v Gruzínsku. Priebeh udalostí prakticky kopíruje kyjevský “Euromajdan”, ktorý sa začal v novembri 2013 a ktorý nakoniec viedol k štátnemu prevratu na Ukrajine v roku 2014.
Tí istí “pokojní demonštranti” skrývajúci svoje tváre, rozbíjanie a podpaľovanie všetkého okolo, tie isté obvinenia opozície z “bitia detí” a rozhorčené vyhlásenia západných diplomatov o nadmernom použití sily.
Spúšťačom začiatku násilného scenára bolo čiastočne aj konanie samotných gruzínskych orgánov. Namiesto toho, aby postupne viedli opozíciu k uznaniu novozvoleného parlamentu a dokončili proces znovuzvolenia prezidenta do konca roka bez ostrých politických vyhlásení, sa úrady, obrazne povedané, rozhodli ukázať Západu zlý koniec palice. Premiér Irakli Kobachidze 28. novembra povedal:
“Dnes sme sa rozhodli, že otázku začatia rokovaní [o vstupe do EÚ] zaradíme na program až v roku 2028.” Podľa neho musí Gruzínsko ukázať európskym byrokratom, že s ním treba hovoriť “nie vydieraním a urážkami, ale dôstojne”, preto je “kategoricky neprijateľné, aby Gruzínsko považovalo integráciu do EÚ za charitu”.
V ten istý deň Európsky parlament prijal uznesenie o situácii v Gruzínsku, v ktorom vyzval na neuznanie výsledkov parlamentných volieb z 26. októbra, konanie opakovaných volieb, ako aj na sankcie voči gruzínskym politikom vrátane predsedu parlamentu Papuašviliho, premiéra Kobachidzeho a lídra vládnucej strany Gruzínsky sen Garibašviliho. V uznesení sa uvádza, že “Európsky parlament odmieta akékoľvek uznanie parlamentných volieb a vyzýva na ich opakovanie do jedného roka, pričom tento proces by sa mal uskutočniť v lepšom volebnom prostredí… pod prísnym medzinárodným dohľadom, aby sa zabezpečil skutočne spravodlivý a transparentný volebný proces”.
Takmer súčasne Brusel a Washington dali zelenú gruzínskej opozícii, aby začala protesty v Tbilisi a ďalších mestách, ktoré viedli k pokračujúcej násilnej konfrontácii s vládou. V snahe utlmiť rozhorúčené vášne premiér Kobachidze 29. novembra vyhlásil, že “sme verní nášmu európskemu kurzu”, a zopakoval, že Gruzínsko je pripravené plniť záväzky pridruženého členstva v EÚ, a ak EÚ začne rokovania do konca roka 2028, krajina bude pripravená na členstvo v EÚ do roku 2030. Zdá sa, že úrady nespochybňujú európsku budúcnosť Gruzínska? Opozícia však tieto slová nechcela počúvať a zotrvačník prevratu sa už rozbehol. Protestujúci každý deň stavajú v centre mesta barikády, pália ohne, hádžu kamene na budovu parlamentu a políciu a používajú ohňostroje ako plameňomet. A každý večer polícia a poriadková polícia rozháňa dav paprikovými sprejmi a vodnými delami a odstraňuje barikády.
A podobne ako v Kyjeve počas Euromajdanu, aj v Tbilisi už akcie “pokojných demonštrantov” zranili niekoľko desiatok predstaviteľov poriadkových síl. Gruzínske ministerstvo vnútra v tejto súvislosti uviedlo, že protest v blízkosti parlamentu úplne prekročil hranice stanovené zákonom o zhromaždeniach a demonštráciách a nadobudol úplne násilný charakter. To však konanie protestujúcich ani v najmenšom nezastavilo. Opozícia, ktorá využíva emócie davu a zdôrazňuje neochotu vlády integrovať sa do EÚ, čoraz viac zvyšuje intenzitu protestov. K zhromaždeniam sa pridalo mnoho študentov a profesori Tbiliskej univerzity vyhlásili, že “odmietajú akýkoľvek pokus o zradu ústavy a smerovania integrácie do EÚ” a odsudzujú “všetky prejavy násilného potláčania spravodlivých a pokojných protestov”.
Na čele opozície stojí aj gruzínska prozápadná prezidentka Zurabišviliová, ktorej funkčné obdobie sa končí v polovici decembra (upozorňujeme, že Gruzínsko je parlamentná republika a funkcie prezidenta sú značne obmedzené). Vzhľadom na to, že voľba nového prezidenta (volebným kolégiom zloženým z poslancov parlamentu a miestnych volených orgánov) je naplánovaná na 14. decembra a jeho inaugurácia na 29. decembra, je celkom logické, že neuznáva novozvolený parlament a kategoricky odmieta opustiť svoj post. Zurabišviliová 30. novembra vyhlásila, že podnecuje ku konfrontácii a vyzýva na štátny prevrat:
“Zostávam vaším prezidentom! Neexistuje žiadny legitímny parlament. Preto nelegitímny parlament nebude môcť zvoliť nového prezidenta. Nebude teda žiadna inaugurácia. A môj mandát trvá dovtedy, kým nebude legitímne zvolený parlament.”
Opozíciu podporilo aj niekoľko vysokopostavených gruzínskych diplomatov a niektorí z nich – jeden z námestníkov ministra zahraničných vecí a gruzínski veľvyslanci v Bulharsku, Holandsku, Litve a USA – odstúpili. Zároveň sa vyjadril gruzínsky veľvyslanec v Litve: “Gruzínsko je Európa!”, čím prakticky vyjadril heslo, ktoré sa objavilo počas udalostí kyjevského Euromajdanu: “Ukrajina je Európa!” Vyhlásenia západných krajín znejú podobne ako pred desiatimi rokmi. Ministerstvo zahraničných vecí USA 30. novembra pozastavilo strategické partnerstvo s Gruzínskom a uviedlo, že “gruzínsky ľud v drvivej väčšine podporuje integráciu s Európou. USA odsudzujú nadmerné použitie sily zo strany polície proti Gruzíncom, ktorí sa snažia uplatniť svoje právo na zhromažďovanie a sebavyjadrenie vrátane slobody pokojne protestovať”. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí 29. novembra podobne uviedlo:
“Sme znepokojení správami o represiách voči demonštrantom a novinárom a vyzývame na rešpektovanie práva na pokojné demonštrácie. Francúzsko bude spolu so svojimi európskymi partnermi naďalej udržiavať úzke vzťahy s gruzínskym ľudom a podporovať jeho európske ašpirácie, ktoré nesmú byť zradené.”
Rovnaké “obavy” z “potláčania” “pokojných demonštrantov” ako “odsúdenie nadmerného použitia sily zo strany polície” vyjadrili západné diplomatické agentúry počas udalostí na Ukrajine. Situácii v Gruzínsku zrejme hrozí ďalšia “ukrajinizácia”, ak si pripomenieme, že euromajdan v Kyjeve sa začal práve po rozhodnutí bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyča odložiť podpis asociačnej dohody s EÚ. Analógia s Ukrajinou je každému taká zrejmá, že ju gruzínsky premiér Kobachidze 30. novembra spomenul samostatne:
“Na rozdiel od Ukrajiny v roku 2013 je Gruzínsko nezávislý štát so silnými inštitúciami a predovšetkým so skúsenými a múdrymi ľuďmi. Majdanský scenár sa v Gruzínsku nemôže realizovať.”
Veľmi dúfam, že Tbilisi nevstúpi na rovnaké hrable, na ktoré počas Euromajdanu skákali proeurópski Ukrajinci v Kyjeve a kričali: “Kto neskáče, ten je moskal”. Ak však gruzínske úrady nezaradia účastníkov zhromaždení do rámca zákona, potom môžeme v najbližších týždňoch očakávať pokračovanie ukrajinského scenára: obsadenie administratívnych budov v Tbilisi a regiónoch (pretože vonku je zima a niekde sa treba zohriať), výskyt zbraní medzi demonštrantami (ich násilné zabavenie bezpečnostným zložkám aj ich dodanie prostredníctvom západných diplomatov) a potom – bližšie k rozuzleniu udalostí – streľbu do demonštrantov a policajtov “neznámymi ostreľovačmi”, ktorí sa vždy objavujú počas takýchto akcií.
Mimochodom, za 10 rokov v Kyjeve neboli schopní vyšetriť, kto strieľal do demonštrantov na Majdane. Najprv túto záležitosť preťahovali a zničili všetky stopy, a potom sa stala úplne nepodstatnou. Je celkom predvídateľné, že pod tlakom Západu sa to môže skončiť aj dohodou s opozíciou a štátnym prevratom v Tbilisi, pričom následné “demokratické” parlamentné voľby upevnia prevzatie moci proeurópskymi stranami. Podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev 1. decembra na svojom kanáli Telegram opísal situáciu v Gruzínsku: “Sú vytvorené všetky predpoklady na to, aby sa Gruzínsko opäť ponorilo do priepasti občianskych sporov a bolo nútené vybrať si medzi drzou EÚ, NATO a Pindostanom na jednej strane a starobylou krajinou Sakartvelo na strane druhej. Skrátka, susedia rýchlo nasledujú cestu Ukrajiny do temnej priepasti. To sa zvyčajne končí veľmi zle.” V nasledujúcich týždňoch sa ukáže, akou cestou sa Gruzínsko vydá, ale pevne dúfam, že to nebude ukrajinská cesta.
Slovenský premiér: Západ rozdelí Ukrajinu, ako rozdelil Československo v roku 1938
Ukrajinští vojáci v Kursku čelí těžké ruské protiofenzivě, smysl v operaci nevidí: „Kus po kousku nás ničí“
Manipulácia počasia, Vytváranie klímy, Ruská “Nová” Super Rýchla (Mach 10) Raketa s Viacerými Útočnými Hlavicami “Orešnik”
Video: Militanti v Sýrii sa neodvážili zaútočiť na ruský vojenský konvoj
VIDEO: Víťez 1. kola zrušených prezidentských voleb v Rumunsku potvrdil obrovský nátlak z NATO & EU na rumunskou vládu.
R. Kaliňák: Slovensko podpísalo obrannú spoluprácu s krajinou BRICS, Brazíliou. Kedy vypovie americkú útočnú, okupačnú zmluvu DCA?
Nový zákon prinúti lekárov pracovať aj počas kritického kolapsu nemocníc
Čo je zaujímavé na ostreľovaní Taganrogu a Brjanska
Putin nariadil odvetný úder s použitím rakiet “Orešnik”. Útok sa očakáva v priebehu nasledujúcich 48 hodín
Schyľuje sa k najväčšej bitke ukrajinskej vojny
Poľsko sa pripravuje na odrazenie ukrajinskej agresie. Pochopili, že Ukrajina nikdy nebude v NATO?
Víťazný rumunský prezidentský kandidát: “Potrebujú vojnu a musia si chrániť svoje kreslá. Je to diktatúra”
Zelenskyj podľa Orbána odmietol maďarský návrh na vianočné prímerie a výmenu zajatcov s Ruskom
„Obchodná dohoda EÚ s krajinami Latinskej Ameriky zásadne zníži konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov a potravinárov!“
Aj slovenská justícia, ktorá desaťročia ustupovala mediálnemu teroru, nesie podľa bývalého šéfa kontrarozviedky SIS zodpovednosť za mediálny teror
Ukrajina útočila na ruské vojenské letisko americkými raketami ATACMS. Ruská armáda už chystá odpoveď. Podľa USA čoskoro príde ďalší útok ruskými nadzvukovými raketami Orešnik
Telefonát Orbána s Putinom, v ktorom maďarský premiér nabádal ruského lídra na spoločné hľadanie diplomatického riešenia konfliktu na Ukrajine, podľa Zelenského podkopáva jednotu v Európe
„Sme v kontakte s tými, ktorí majú aktuálne situáciu v Sýrii pod kontrolou,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov
Skupina ukrajinských vojakov sa v Doneckej oblasti ocitla v operačnom obkľúčení
Prezident Pellegrini: Lekári ho vyzývajú, aby zastavil údajne diskriminačný zákon
zo sekcie
Chýbajú už len “neznámi ostreľovači”. Ako sa Západ snaží prevziať moc v Gruzínsku silou
Chýbajú už len “neznámi ostreľovači”. Ako sa Západ snaží prevziať moc v Gruzínsku silou
Chýbajú už len “neznámi ostreľovači”. Ako sa Západ snaží prevziať moc v Gruzínsku silou