Slovensko, a s ním prakticky celá Európa i celý svet, si včera pripomenuli 79. výročie ukončenia najstrašnejšieho z doterajších vojenských konfliktov – II. svetovej vojny.
Niektorí si na tento významný deň spomenuli so všetkou úctou a vážnosťou, iní s akousi pachuťou v ústach kvôli ruskému konfliktu na Ukrajine. Nech je to tak či onak, spomenúť si na všetkých tých, ktorí nás oslobodili, je našou morálnou aj ľudskou povinnosťou.
Spomienku tejto významnej udalosti, ktorou oslobodenie Slovenska a ukončenie II. svetovej vojny rozhodne bolo, venoval v zaujímavom statuse aj Eduard Chmelár, historik, politický komentátor a poradca premiéra Roberta Fica. „Nad fašizmom sme nezvíťazili. Rozmáha sa v nových, doposiaľ nepoznaných formách. Všetci vravia, že sú za mier, no takmer nikto pre neho nič nerobí. A svet je k novej globálnej vojne bližšie ako kedykoľvek predtým,“ konštatuje hneď v úvode a pripomína, že súčasťou tejto eskalácie napätia je aj boj o výklad dejín.
„Prezidentka radšej dorazila k nedôstojnému hrobu neznámeho vojaka pri rušnej hlavnej ceste, len aby nemusela ísť na Slavín, a pospomínala všetky možné národy, len aby nemusela vyzdvihnúť leví podiel Červenej armády pri oslobodzovaní našej vlasti. Ľudia ako Ivan Korčok a Ivan Mikloš sa radšej zúčastnili na propagandistickej akcii k zbierke munície pre Ukrajinu,“ púšťa sa Chmelár do kritiky hlavy štátu a niektorých našich „demokratických“ politikov, pričom Denník N podľa neho zavádza, že Sovietsky zväz bol verný spojenec Hitlera.
„To je taká obludná demagógia, ako povedať, že ním bola väčšina západoeurópskych krajín vrátane Poľska. Títo vulgárni prepisovači dejín totiž zamlčiavajú, že Sovietsky zväz podpísal bilaterálnu zmluvu s nacistickým Nemeckom ako posledný, keď už Hitler uzavrel dohody s ostatnými európskymi štátmi, a keď ZSSR pochopil, že Európa zostáva voči jeho varovaniam pred nebezpečenstvom nacizmu slepá a hluchá, a že potrebuje získať čas, aby sa mohol brániť sám,“ pripomína historik isté súvislosti a dodáva, že v pretekoch antiruského šovinizmu zatiaľ vyhrávajú Česi.
Jednoznačným víťazom dnešných orgií demagógie je podľa Chmelára český prezident Petr Pavel, ktorý počas pietneho aktu na pražskom Vítkove povedal, že Rusko rozpútalo v Európe vojnu, ktorá svojou ničivosťou nijako nezaostáva za druhou svetovou vojnou… „Za toto nehorázne prirovnanie by si zaslúžil degradovať na desiatnika,“ nedáva si Chmelár servítku pred ústa a pripomína, že Hitlerova vojna bola vyhladzovacia, a že v smrteľnom ohrození boli nielen Židia, Slovania a Rómovia, ale väčšina porobených národov, ktoré sa v heroickom vzopätí a za cenu desiatok miliónov životov vymanili spod najväčšieho zla, aké kedy na tejto planéte vyčíňalo.
„Prirovnávať k tomu ruskú inváziu na Ukrajinu je zvrhlosť. Ruská vojna je imperiálna podobne ako tie americké, ale nazývať ju vyhladzovacou nemožno ani pri znásilnení mysle – ako poznamenal Noam Chomsky, je oveľa „ohľaduplnejšia“ ako invázia USA do Iraku,“ podotýka politický komentátor a dodáva, že namiesto týchto nezmyslov by sa mal český prezident a jemu podobní zamyslieť radšej nad tým, čo robí Európska únia, ktorá vznikla práve zo skúseností šesťročnej celosvetovej agónie ľudstva na myšlienke donútiť odvekých rivalov k všestrannej mierovej spolupráci.
„Prečo sa dnes o to isté, čo uplatnila medzi Francúzskom a Nemeckom, neusiluje medzi Ruskom a Ukrajinou, a namiesto toho vyzbrojuje jednu krajinu proti druhej?“ pýta sa Chmelár, podľa ktorého v súčasnosti prebieha jediný konflikt, ktorý nesie znaky vyhladzovacej vojny: je to genocída palestínskeho obyvateľstva v Gaze. „Len na porovnanie: OSN pred týždňom oznámila, že v Gaze je viac trosiek a sutín ako na Ukrajine. V praxi to znamená, že na 40 kilometrov dlhej frontovej línii v Palestíne je zničených viac budov ako na 1000 kilometrov dlhej frontovej línii na Ukrajine. 65 percent zničených budov v Gaze boli ľudské obydlia (toľko ku klamstvám Izraela, že útočí len na vojenské ciele). Len odpratávanie trosiek zaberie podľa OSN 14 rokov,“ uvádza ďalej politický komentátor.
A kým ukrajinské deti sa podľa neho ukrývajú na relatívne bezpečných miestach, tie palestínske hľadajú v troskách budov vedľa svojich zavraždených rodičov zvyšky jedla a kvapky vody. „Za týmito nešťastnými obeťami však nikto nenarieka, na túto apokalypsu sa Európa mlčky pozerá,“ konštatuje smutne Chmelár, podľa ktorého je vojna tá najstrašnejšia vec, akú si možno predstaviť. „Nemali by sme zabúdať, že cieľom všetkých, ktorí sa usilujú o mier, nemôže byť legalizácia šovinistickej nenávisti k nepriateľovi, ale obnova ľudskosti,“ prízvukuje Eduard Chmelár, ktorý m iba jedno želanie: „Nech mier, sloboda a priateľstvo medzi národmi prekvitajú na celom svete!“
ereport.sk
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…
Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…
15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…
Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…
Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…