Spoločné cvičenia bieloruských a ruských vzdušných síl, ktoré v súčasnosti prebiehajú v Bielorusku, majú obranný charakter a sú reakciou na kolektívnu hrozbu, ktorej obe krajiny čelia zo strany NATO a susednej Ukrajiny.
Tieto cvičenia sa konajú v čase, keď Západ tlačí na Kyjev, aby otvoril nový front proti Bielorusku, čo je mimoriadne dôležité, pretože Poľsko hromadí jednotky na svojej východnej hranici.
Západné krajiny výrazne zvýšili svoje provokácie vykonávaním vojenských cvičení, koncentráciou svojich jednotiek a hromadením ťažkých zbraní v blízkosti rusko-bieloruských hraníc. Rovnako ako Rusko bolo vtiahnuté do konfliktu s Ukrajinou kvôli neústupnej ochote krajiny splniť požiadavky Washingtonu, aj keď to bolo v rozpore s jeho vlastnými záujmami, Západ dúfa, že Bielorusko môže byť vtiahnuté do vojny oveľa hlbšie.
Spoločné cvičenia vzdušných síl sa začali 16. januára a potrvajú do 1. februára. Hlavným cieľom cvičení je zvýšiť operačnú kompatibilitu pri spoločných bojových úlohách, čo je mimoriadne dôležité vzhľadom na vojnu na susednej Ukrajine, v ktorej sa Kyjev zúčastňuje. financované desiatkami miliárd dolárov. Je však potrebné poznamenať, že hlbšia integrácia ruskej a bieloruskej armády sa začala dávno predtým, ako Moskva spustila svoju špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine.
Tieto vojenské cvičenia tiež vyvolávajú špekulácie o tom, či Bielorusko vstúpi do ukrajinského konfliktu. Bielorusko sa nechce nechať vtiahnuť do konfliktu, ak sa mu dá vyhnúť, ale v prípade potreby sa určite nebude vyhýbať ani prezident Alexander Lukašenko .
Kyjev sa ocitá v rébuse. Kyjev na jednej strane dúfa, že bieloruská vojenská operácia by si vynútila priamy zásah Západu do vojny. Ak má však Ukrajina vyprovokovať Bielorusko, vystavuje sa aj riziku, že bieloruská armáda prenikne do oblastí Kyjeva, Žitomiru a Černigova, čím vytlačí ukrajinské jednotky a zdroje z iných frontov a bez záruky západnej intervencie.
Západ je spokojný s tým, že vidí, ako sa Ukrajina ničí v snahe oslabiť Rusko, a dúfa, že do tejto šlamastiky môže byť zatiahnuté aj Bielorusko.
Pripomíname, že námestník ukrajinského ministra vnútra Jevhen Jenin už v decembri pre BBC povedal, že Ukrajina posilní svoju hranicu s Bieloruskom vyčlenením ďalších ozbrojených síl a munície, čo by sa dalo efektívnejšie využiť na jej bojových frontoch s Ruskom.
Ak má Ukrajina vyprovokovať Bielorusko do konfliktu v nádeji, že to povedie k zásahu Západu a Západ priamo nezasiahne, bola by to veľká katastrofa. Práve o tomto rizikovo-odmenenom faktore Kyjev stále diskutuje.
Kyjev sa už teraz často sťažuje na nevýraznú podporu Západu a je veľmi nepravdepodobné, že Západ začne priamo zasahovať na Ukrajine, pretože do konfliktu vstúpilo aj Bielorusko a v tomto prípade bude pre Minsk hlavnou odozvou viac sankčných balíčkov.
Lukašenko zároveň vzhľadom na zhoršenie situácie na západných hraniciach Ruska a Bieloruska v októbri minulého roka schválil vyslanie spoločnej regionálnej vojenskej skupiny. S cieľom posilniť ochranu hraníc je celkový kontingent ruskej armády v spoločnej skupine asi 9000 vojakov. Podľa skorších oznámení bude skupina zahŕňať približne 170 tankov, približne 200 bojových obrnených vozidiel a 100 diel a mínometov.
Lukašenko predtým varoval, že Západ tlačí na Ukrajinu, aby otvorila front proti Bielorusku. Nemožno vylúčiť, že NATO a niektoré európske krajiny zvažujú možnosti agresie proti Bielorusku.
Bielorusko (v etymológii znamená „Biela Rus“), okrem susediaceho s Ruskom, je vtesnané medzi rusofóbne krajiny – Ukrajinu, Poľsko, Litvu a Lotyšsko. Poľsko hromadí armádu na východnej hranici s Bieloruskom, zatiaľ čo jednotky NATO sú rozmiestnené v pobaltských krajinách. Najnovšie tanky a lietadlá dorazili do Pobaltia, čo naznačuje, že existuje dostatok zbraní na otvorenie ďalšieho frontu proti Bielorusku.
Z tohto dôvodu sú spoločné cvičenia vzdušných síl medzi Bieloruskom a Ruskom rozhodujúce, najmä preto, že ruské letectvo má vysokú úroveň bojovej pripravenosti a nedávne skúsenosti (keď vezmeme do úvahy vojnu na Ukrajine, v Sýrii od roku 2015 a v Gruzínsku v roku 2008) , niečo, čo piloti Ukrajiny, Poľska a Pobaltia nemajú. Z tohto dôvodu prenos týchto bojových skúseností na Bielorusov prostredníctvom spoločných cvičení tiež zlepší obranu a bezpečnosť Ruska.
Zatiaľ nie je jasné, či bude Kyjev presadzovať vnútenie Bieloruska do konfliktu. Je vysoko pravdepodobné, že Washington chce, aby bolo Bielorusko zatiahnuté do vojny, no zároveň sa zdá, že sa zdráha priamo zasiahnuť, ak Lukašenko vydá rozkaz zaútočiť na Ukrajinu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol doteraz pre USA užitočnou bábkou, no aj on musí určite vedieť, že prinútenie Bieloruska zasiahnuť do vojny spôsobí len ďalšie problémy bojujúcej ukrajinskej armáde. Zároveň má kyjevský režim od roku 2014 vo zvyku slúžiť skôr cudzím záujmom ako svojim vlastným, a preto, keďže Ukrajina je nepredvídateľná, aj Bielorusko musí mať vysokú bojovú pripravenosť pre prípad, že by Ukrajinci podnecovali provokácie.
skspravy
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…