Ešte začiatkom roka minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) kvôli zlému nastaveniu zrušil verejné obstarávanie na cestné radary. Nový tender vyhlásený zatiaľ nebol, aj keď chce priniesť lacnejšie technologické riešenie takej kvality, aké sa používa v susedných štátoch.
Denník Pravda upozorňuje, že analytici nápad pochválili, no spokojní nie sú ani vodiči, ani policajti.
Pôvodný tender bol zrušený v januári a na novom, lacnejšom, ministerstvo finišuje. Mal by byť úspornejší a časť z neho vykryje plán obnovy z EÚ. Ten ohrozený nie je, keďže by sa všetko malo stihnúť včas. Čo je popri radaroch súčasťou systému a na čo upozorňujú analytici? Tí radia ministrovi, aby nehľadel len na rýchlosť, ale aj na iné faktory, ktoré obplyvňujú nehodovosť na Slovensku. V Česku totiž nasadili množstvo radarov, no nehodovosť to neznížilo.
Pôvodný „mačkopes“
Pôvodne súťaž na obstaranie radarov, softvéru na ich obsluhu a prevádzku v sume takmer 73 miliónov vyhlásila ešte úradnícka prezidentkina vláda pod vedením Ľudovíta Ódora (PS). Šutaj Eštok ju v januári 2024 zrušil – zákazka bola neprehľadná a uchádzači mali k nej obrovské množstvo pripomienok.
Ministerstvo vnútra chcel zákazku rozšíriť o ďalšie technické možnosti a tiež získať tzv. „úsekové radary.
„Je to štandard, ktorý dnes v rámci Európy je, a preto sme to doplnili do súťaže,“ vysvetil minister, no nový tender rezort zatiaľ nevyhlásil. Dodávateľ mal byť zazmluvnený v apríli a radary mali byť popricestách inštalované v decembri.
Sú vo finálnej fáze
Súťaž má byť spustená do konca júla a rezort vnútra informoval, že cena novej súťaže má byť pri zachovanom počte radarov o zhruba päť miliónov nižšia. Zhruba 30 miliónov eur má vyčlenených z prostriedkov plánu obnovy a necelých 30 miliónov by mala pokryť štátna pokladnica.
„Tieto prostriedky by boli potrebné len v prípade, že štát sa rozhodne využiť opciu, teda možnosť zaobstarať od vysúťaženého dodávateľa ďalšie radary,“ vysvetlilo pre Pravdu ministerstvo.
Hoci je plnenie plánu obnovy v miernom časovom sklze, peniaze z Bruselu ohrozené nie sú. Nový systém by mal byť v prevádzke v prvom polroku 2026 a Úrad vlády neeviduje zvýšené riziko nesplnenia cieľa.
Zámer: odhaliť cestných pirátov
„Vďaka automatizácii systému sa výrazne zjednoduší spracovanie dôkazov a záznamov o priestupkoch a zároveň sa vytvorí priestor na opatrenia, vďaka ktorým sa zmenší priestor pre ovplyvňovanie a pozmeňovanie záznamov a výstupov v konaniach, čo prispeje k obmedzeniu možností pre korupciu. Zároveň sa výrazne znížia až eliminujú možnosti chybovosti zapríčinenej ľudským faktorom,“ informuje Úrad vlády o tom, aký má mať automatické spracovávanie pokút a zavedenie radarov dopady.
Nejde len o radary
Popri radaroch by mali byť ďalším prvkom väčšieho systému kamery, ktoré dokážu čítať evidenčné čísla vozidiel. Pri prekročení rýchlosti sa informácia odošle do systému ministerstva vnútra a tam sa preverí, či dané vozidlo nemá výnimku, zistí sa majiteľ vozidla a priradí patričnú sankciu, o ktorej majiteľa vozidla v rámci objektívnej zodpovednosti bude informovať poštou. Predíde sa tak korupcii pri vypisovaní pokuty.
Podľa analytikov je väčším problémom bezpečnosť na cestách. Ministerstvo preto mieni radary umiestniť na miesta zvýšenej nehodovosti. Najviac tragických nehôd sa stáva na cestách prvej triedy. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), ale aj Medzinárodné dopravné fórum upozorňuje, že na inštalácia radarov na takýchto miestach má potenciál znížiť nehodovosť o 13 až 70 percent.
„Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti je druhou najčastejšou príčinou ťažkých dopravných nehôd na Slovensku. Automatizácia kontroly rešpektovania maximálnej povolenej rýchlosti má pozitívny vplyv na nehodovosť a vedie k menšiemu počtu úmrtí na cestách,“ konštatovali. Ako ďalej upozornili z ÚHP.
Nehodovosť stúpa. Počet obetí tiež
Za prvý polrok zomrelo pri dopravných nehodách 125 ľudí, ťažko sa zranilo 353 osôb. Celkovo polícia eviduje za prvých šesť mesiacov 5 488 nehôd, informuje Pravda
„V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2023 je počet nehôd o niečo vyšší, vlani ich bolo 5 435. Nehody si tento rok vyžiadali tiež o 14 obetí viac,“ spresnila polícia. Analytici predpokladajú pokles nehôd o 10 až 25 percent.
„Úsekové radary majú podľa medzinárodných štatistík vyšší vplyv na zníženie nehodovosti ako bodové radary a môžu byť preferovanou voľbou na nehodové úseky mimo obcí a tam, kde je nehodovosť rozptýlená na viacerých miestach. Naopak, bodové radary sú efektívne v znižovaní rýchlosti jazdy na rizikových alebo nehodových miestach – napríklad priechod pre chodcov, blízkosť školy,“ vysvetili experti. Rezort by mal podľa nich prehodnotiť prístup k analýze dát tak, aby o umiestnení radaru rozhodovala primárna príčina nehodovosti a nie najčastejšie priestupky.
Radary nie sú všeliek
Jozef Drahovský, dopravný analytik radí štátu, že pri nákupe treba zohľadniť aj cieľ, aký s technikou dosiahnuť. Medzi ne by malo patriť aj zníženie počtu vodičov pod vplyvom alkoholu.
„Dnešné technické zariadenia vedia nielen merať rýchlosť, ale aj bezpečný odstup medzi vozidlami, čo je častejšou príčinou nehôd ako samotná vyššia rýchlosť. Tiež vedia kontrolovať aj predpísané osvetlenie vozidla a viaceré parametre, vrátane zaplatenia povinného zmluvného poistenia. Preto viazať verejné obstarávanie len na meranie rýchlosti nie je šťastné,” poukazuje expert. Drahovský by odporučil ešte pred „pokutovým“ radarom umiestniť radar, ktorý vodiča upozorní na rýchlosť.
„V rámci cestnej premávky je mojou absolútnou prioritou bezpečnosť na cestách, znižovanie nehodovosti a hlavne počtu fatálnych nehôd, ktoré majú za následok straty na ľudských životoch,“ uviedol minister v reakcii na rady odborníkov.
„Ak budeme my vopred informovať o tom, že sú tam radary umiestnené, tak vodič bude niesť zodpovednosť za to, že v danom úseku išiel rýchlo a pokutu zaplatí,“ myslí si šéf rezortu vnútra.
V Česku sa minuli účinkom
Domáci policajti, aj vodiči úsekové radary umiestnené v Česku vnímajú skôr ako nástroj na zbieranie pokút. Hoci medziročne počet radarov popri českých cestách vzrástol, na bezpečnosť premávky to veľký dosah nemá. Naopak, počet zranených a obetí autonehôd štatisticky narástol.
/ hlavnydennik.sk /
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj promluvil k vojákům, že válka je den ode dne brutálnější a nedává skoro žádnou šanci na přežití, ale přesto se nesmíte bát smrti
Přerušení datových kabelů v Baltském moři: Dánsko údajně zadržuje podezřelou čínskou loď
Erik Kaliňák vyzval predsedu SaS Gröhlinga vrátiť ukradnutých 300-tisíc eur naspäť slovenským školám
Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite G20 vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého multipolárneho sveta
Prezident Pellegrini vyjadril Ukrajine podporu a hovoril o ruskej agresii. „Vaša nezlomnosť a odvaha, ktorú preukazujete na bojiskách, i osobná statočnosť civilistov v zázemí si zaslúži náš rešpekt a obdiv,“ odkázal Ukrajincom
Priletí ruská raketa RS-26? V Kyjeve začali zatvárať západné veľvyslanectvá
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským vojakom ďalšie obrnené vozidlo dodané z USA. Misiu zakončil kamikadze dron, ktorý v tichosti zasiahol a zneškodnil celú posádku
zo sekcie
Cestné radary áno, ale nie za každú cenu
Cestné radary áno, ale nie za každú cenu
Cestné radary áno, ale nie za každú cenu