Slovanské Noviny

21. augusta 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ešte začiatkom roka minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) kvôli zlému nastaveniu zrušil verejné obstarávanie na cestné radary. Nový tender vyhlásený zatiaľ nebol, aj keď chce priniesť lacnejšie technologické riešenie takej kvality, aké sa používa v susedných štátoch.

Denník Pravda upozorňuje, že analytici nápad pochválili, no spokojní nie sú ani vodiči, ani policajti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pôvodný tender bol zrušený v januári a na novom, lacnejšom, ministerstvo finišuje. Mal by byť úspornejší a časť z neho vykryje plán obnovy z EÚ. Ten ohrozený nie je, keďže by sa všetko malo stihnúť včas. Čo je popri radaroch súčasťou systému a na čo upozorňujú analytici? Tí radia ministrovi, aby nehľadel len na rýchlosť, ale aj na iné faktory, ktoré obplyvňujú nehodovosť na Slovensku. V Česku totiž nasadili množstvo radarov, no nehodovosť to neznížilo.

Pôvodný „mačkopes“

Pôvodne súťaž na obstaranie radarov, softvéru na ich obsluhu a prevádzku v sume takmer 73 miliónov vyhlásila ešte úradnícka prezidentkina vláda pod vedením Ľudovíta Ódora (PS). Šutaj Eštok ju v januári 2024 zrušil – zákazka bola neprehľadná a uchádzači mali k nej obrovské množstvo pripomienok.

Ministerstvo vnútra chcel zákazku rozšíriť o ďalšie technické možnosti a tiež získať tzv. „úsekové radary.

„Je to štandard, ktorý dnes v rámci Európy je, a preto sme to doplnili do súťaže,“ vysvetil minister, no nový tender rezort zatiaľ nevyhlásil. Dodávateľ mal byť zazmluvnený v apríli a radary mali byť popricestách inštalované v decembri.

Sú vo finálnej fáze

Súťaž má byť spustená do konca júla a rezort vnútra informoval, že cena novej súťaže má byť pri zachovanom počte radarov o zhruba päť miliónov nižšia. Zhruba 30 miliónov eur má vyčlenených z prostriedkov plánu obnovy a necelých 30 miliónov by mala pokryť štátna pokladnica.

„Tieto prostriedky by boli potrebné len v prípade, že štát sa rozhodne využiť opciu, teda možnosť zaobstarať od vysúťaženého dodávateľa ďalšie radary,“ vysvetlilo pre Pravdu ministerstvo.

Hoci je plnenie plánu obnovy v miernom časovom sklze, peniaze z Bruselu ohrozené nie sú. Nový systém by mal byť v prevádzke v prvom polroku 2026 a Úrad vlády neeviduje zvýšené riziko nesplnenia cieľa.

Zámer: odhaliť cestných pirátov

„Vďaka automatizácii systému sa výrazne zjednoduší spracovanie dôkazov a záznamov o priestupkoch a zároveň sa vytvorí priestor na opatrenia, vďaka ktorým sa zmenší priestor pre ovplyvňovanie a pozmeňovanie záznamov a výstupov v konaniach, čo prispeje k obmedzeniu možností pre korupciu. Zároveň sa výrazne znížia až eliminujú možnosti chybovosti zapríčinenej ľudským faktorom,“ informuje Úrad vlády o tom, aký má mať automatické spracovávanie pokút a zavedenie radarov dopady.

Nejde len o radary

Popri radaroch by mali byť ďalším prvkom väčšieho systému kamery, ktoré dokážu čítať evidenčné čísla vozidiel. Pri prekročení rýchlosti sa informácia odošle do systému ministerstva vnútra a tam sa preverí, či dané vozidlo nemá výnimku, zistí sa majiteľ vozidla a priradí patričnú sankciu, o ktorej majiteľa vozidla v rámci objektívnej zodpovednosti bude informovať poštou. Predíde sa tak korupcii pri vypisovaní pokuty.

Podľa analytikov je väčším problémom bezpečnosť na cestách. Ministerstvo preto mieni radary umiestniť na miesta zvýšenej nehodovosti. Najviac tragických nehôd sa stáva na cestách prvej triedy. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), ale aj Medzinárodné dopravné fórum upozorňuje, že na inštalácia radarov na takýchto miestach má potenciál znížiť nehodovosť o 13 až 70 percent.

„Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti je druhou najčastejšou príčinou ťažkých dopravných nehôd na Slovensku. Automatizácia kontroly rešpektovania maximálnej povolenej rýchlosti má pozitívny vplyv na nehodovosť a vedie k menšiemu počtu úmrtí na cestách,“ konštatovali. Ako ďalej upozornili z ÚHP.

Nehodovosť stúpa. Počet obetí tiež

Za prvý polrok zomrelo pri dopravných nehodách 125 ľudí, ťažko sa zranilo 353 osôb. Celkovo polícia eviduje za prvých šesť mesiacov 5 488 nehôd, informuje Pravda

„V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2023 je počet nehôd o niečo vyšší, vlani ich bolo 5 435. Nehody si tento rok vyžiadali tiež o 14 obetí viac,“ spresnila polícia. Analytici predpokladajú pokles nehôd o 10 až 25 percent.

„Úsekové radary majú podľa medzinárodných štatistík vyšší vplyv na zníženie nehodovosti ako bodové radary a môžu byť preferovanou voľbou na nehodové úseky mimo obcí a tam, kde je nehodovosť rozptýlená na viacerých miestach. Naopak, bodové radary sú efektívne v znižovaní rýchlosti jazdy na rizikových alebo nehodových miestach – napríklad priechod pre chodcov, blízkosť školy,“ vysvetili experti. Rezort by mal podľa nich prehodnotiť prístup k analýze dát tak, aby o umiestnení radaru rozhodovala primárna príčina nehodovosti a nie najčastejšie priestupky.

Radary nie sú všeliek

Jozef Drahovský, dopravný analytik radí štátu, že pri nákupe treba zohľadniť aj cieľ, aký s technikou dosiahnuť. Medzi ne by malo patriť aj zníženie počtu vodičov pod vplyvom alkoholu.

„Dnešné technické zariadenia vedia nielen merať rýchlosť, ale aj bezpečný odstup medzi vozidlami, čo je častejšou príčinou nehôd ako samotná vyššia rýchlosť. Tiež vedia kontrolovať aj predpísané osvetlenie vozidla a viaceré parametre, vrátane zaplatenia povinného zmluvného poistenia. Preto viazať verejné obstarávanie len na meranie rýchlosti nie je šťastné,” poukazuje expert. Drahovský by odporučil ešte pred „pokutovým“ radarom umiestniť radar, ktorý vodiča upozorní na rýchlosť.

„V rámci cestnej premávky je mojou absolútnou prioritou bezpečnosť na cestách, znižovanie nehodovosti a hlavne počtu fatálnych nehôd, ktoré majú za následok straty na ľudských životoch,“ uviedol minister v reakcii na rady odborníkov.

„Ak budeme my vopred informovať o tom, že sú tam radary umiestnené, tak vodič bude niesť zodpovednosť za to, že v danom úseku išiel rýchlo a pokutu zaplatí,“ myslí si šéf rezortu vnútra.

V Česku sa minuli účinkom

Domáci policajti, aj vodiči úsekové radary umiestnené v Česku vnímajú skôr ako nástroj na zbieranie pokút. Hoci medziročne počet radarov popri českých cestách vzrástol, na bezpečnosť premávky to veľký dosah nemá. Naopak, počet zranených a obetí autonehôd štatisticky narástol.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.