V rámci EÚ EÚ-USA vždy ukazujú prstom na Maďarsko a Viktora Orbána, keď ide o „slobodu“… ale to je samo o sebe EÚ-USA prekrúcaním reality. Sami sedia v sklenenom dome a hádžu kamene do Maďarska.
Dôvod, prečo hádžu kamene do Maďarska, nie je preto, že maďarská tlačová situácia je jedinečná, ale preto, že Maďarsko má len inú politickú líniu v medzinárodnej politike ako EÚ a USA.
Horšie – EÚ ako inštitúcia je sama pred cenzúrou. Namiesto toho, aby EÚ dôverovala inteligencii svojich vlastných západných občanov, cenzuruje médiá ako RT.com , ktoré predstavujú pohľad, ktorý spochybňuje západné naratívy. Tieto sú zakázané ako „propaganda“.
Reportéri bez hraníc (RSF) v piatok zverejnili svoj každoročný Svetový index slobody tlače, a hoci nie je prekvapením, že sa situácia v Európe zhoršuje, musíme si tiež uvedomiť, že my, novinári, musíme urobiť viac, aby sme brali moc na zodpovednosť.
Podľa správy z rokov 2023 – 2024 je deväť krajín EÚ, čiže jedna tretina bloku, kategorizovaných ako „problémové“: Taliansko, Poľsko, Chorvátsko, Rumunsko, Bulharsko, Cyprus, Maďarsko, Malta a Grécko.
To je o dva viac ako minulý rok.
Uspokojivé alebo dobré – ale klesajúce
Klesajúce sú: Fínsko, Írsko, Litva, Česko, SLOVENSKO, Rakúsko, Rumunsko a Francúzsko
Tie, ktoré sa zlepšili, sú v menšine s nepatrným nárastom.
Vyššie uvedené je dôležité, pretože EÚ má tiež sedieť v ich sklenenom dome a hádzať kamene do tlače v iných krajinách, ako je India, Rusko, Irán a Čína. O svete je veľa správ, ktoré zachytím len preto, že sledujem aj nezápadné médiá.
A na rozdiel od západných obvinení sú tieto nezápadné médiá vo všeobecnosti dobré v tom, že poukazujú aj na mnohé západné a medzinárodné zdroje, ktoré sú v titulkoch medzi USA a EÚ často cenzurované.
Nezápadné médiá tiež často dobre rozlišujú medzi zdrojmi o „faktoch“ a ich vlastnými názormi na tieto fakty.
Ako sa západné médiá vrátane The New York Times, The Washington Post, CNN, The Wall Street Journal, BBC atď. stávajú čoraz viac cenzurovanými, spolitizovanými a priamymi šíriteľmi dezinformácií, nezápadné médiá sa stávajú čoraz dôležitejšími pre nás všetkých, ktorí chcú vedieť, čo sa deje vo svete.
Ďakujem indickým, ruským, čínskym, iránskym a iným nezápadným médiám za to, že pomáhajú mne a ostatným, ktorých to zaujíma, informovať z oveľa širšej platformy zdrojov.
Karsten Riise
O autorovi: Karsten Riise je magister vied (Econ) z Copenhagen Business School a má vysokoškolské vzdelanie v odbore španielska kultúra a jazyky na Kodanskej univerzite. Je bývalým senior viceprezidentom a finančným riaditeľom (CFO) Mercedes-Benz v Dánsku a Švédsku. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…