Centrálne banky štátov, ktoré majú schopnosť ovládať svet financií, sú hlavným zdrojom nestability na svetových trhoch. Tvrdí to finančný expert Charles Hugh Smith z Berkeley univerzity v Kalifornii, ktorý píše na svojom blogu „Of Two Minds“.
Smith poznamenal, že svet musí prísť na to, ako obmedziť schopnosť centrálnych bánk voľne poskytovať peniaze „finančníkom a kamarátom“.
Napísal, že toto je prvý krok k zosadeniu bankových financií z pozície dominantnej sily na globálnych trhoch. (Súvisiace: Centrálne banky pokračujú v pridávaní zlata do svojich rezerv, pretože sa zvyšujú obavy z kolapsu globálnych mien.)
„Buď sa centrálnym bankám odoberie moc, alebo obrovská majetková nerovnosť, ktorá je výsledkom ich dominancie, rozloží celý systém,“ napísal.
Ako dôkaz uviedol, že nerovnosť rastie nielen v Spojených štátoch, ale aj na celom svete.
V USA vlastní vrchných 10% ľudí takmer 71% všetkého bohatstva v krajine. V celosvetovom meradle vlastní 10% najbohatších ľudí na svete bohatstvo vo výške 85,6 bilióna dolárov, ďalších 40% vlastní menej ako polovicu z toho – 34,8 bilióna dolárov, no a spodných 50% obyvateľov sveta vlastní len zlomok – 2,5 bilióna dolárov.
„Veľká nerovnosť je všade normou, pretože systém centrálnych bánk je všade,“ napísal Smith.
Niektoré z najväčších svetových centrálnych bánk už vykazujú známky kolapsu.
V septembri bolo oznámené, že Austrálska rezervná banka odpísala značný majetok kvôli stratám, ktoré utrpela v dôsledku nákupu dlhopisov.
Od novembra 2020 do februára 2022 banka nazhromaždila dlhopisy v hodnote 44,9 miliardy austrálskych dolárov (29,02 miliardy amerických dolárov). Hodnota týchto dlhopisov bola takmer celá vymazaná.
Straty zatienili základný zisk banky v hodnote 8,2 miliardy AUD (5,3 miliardy USD). Banka tak utrpela účtovnú stratu 36,7 miliardy AUD (23,72 miliardy USD).
Jediný dôvod, prečo sa banka ešte nedostala do platobnej neschopnosti, uviedli vládny predstavitelia, je jej schopnosť tlačiť nové peniaze. Túto schopnosť však majú len centrálne banky, u každého iného sa to nazýva falšovanie peňazí.
Vo Veľkej Británii musela Bank of England nedávno zasiahnuť, aby zachránila dôchodkové systémy v hodnote miliárd libier. Vyplácanie dôchodkov totiž záviselo od toho, či si britský trh s dlhopismi udrží dostatočnú hodnotu.
Zatiaľ nie je jasné, koľko peňazí Bank of England naliala do systému pre to, aby si tieto dlhopisy udržali hodnotu, ale investičný trh krajiny, do ktorého vkladá svoje peniaze väčšina dôchodkových systémov, má hodnotu približne 1,6 bilióna libier (1,82 bilióna dolárov).
Tuomas Malinen, generálny riaditeľ a hlavný ekonóm fínskej makroekonomickej poradenskej spoločnosti GnS Economics, poznamenal, že penzijné fondy sú často považované za veľmi nudné investície kvôli ich profilu averzie voči riziku.
Ak sú ohrozené tieto relatívne bezpečné investície, môže sa to stať aj ktorejkoľvek inej finančnej inštitúcii.
Ako poznamenal Smith, mnohé problémy, ktoré centrálne banky po celom svete zažívajú, sú dôkazom toho, že zlyhávajú a čoskoro budú nahradené.
„Éra všemocných centrálnych bánk sa skončila z jednoduchého dôvodu: zlyhali,“ napísal.
„Sklamali svojich občanov, svoje národy a sklamali svet. Ich politika posunula nerovnosť bohatstva a príjmov do extrémov, ktoré destabilizovali sociálnu, politickú, ekonomickú a environmentálnu sféru planéty.“
Viac informácií o blížiacej sa finančnej katastrofe nájdete na stránke MarketCrash.news.
Tiež si pozrite túto nedávnu epizódu relácie „Health Ranger Report“, kde Mike Adams zo stránky Natural News, hovorí o tom, ako sa americký Federálny rezervný systém aktívne pokúša zrútiť Európsku centrálnu banku:
https://www.brighteon.com/embed/9351005e-a9a5-4052-8d2d-667af4e3ac3b
AUTOR: Arsenio Toledo
Překlad: badatel
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…