27.11.2020
Maďarsko a Poľsko vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte Únie na roky 2021-27 a tiež plán obnovy v hodnote 750 miliárd eur.

Postoj Maďarska a Poľska, ktoré zablokovali schválenie dlhodobého rozpočtu EÚ a s ním spojeného plánu obnovy, môže podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej poškodiť záujmy Slovenska. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.
„Jeho výsledkom je, že štáty Európskej únie vrátane Slovenska nebudú môcť čerpať finančné prostriedky na obnovu ich ekonomík po kríze“, povedala prezidentka v súvislosti s postojom Maďarska a Poľska.
Slovensko podľa Čaputovej nebude zatiaľ môcť využiť prostriedky EÚ na reformu školstva, na zavádzanie moderných technológií ani na zlepšenie ochrany životného prostredia či modernejšiu, zelenšiu ekonomiku, ktorá je šetrnejšia voči životnému prostrediu.
Maďarsko a Poľsko vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte Únie na roky 2021-27 a tiež plán obnovy v hodnote 750 miliárd eur. Dôvodom bolo, že sa EÚ podarilo presadiť nový právny mechanizmus o previazanosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.
„Dodržiavanie princípov právneho štátu je jedným zo základných pilierov hodnôt Európskej únie a bez jeho dodržiavania nemôže byť možné ani čerpať výhody členstva,“ povedala Čaputová.
Česká republika a Slovensko, ktoré spolu s Maďarskom a Poľskom tvoria Vyšehradskú štvorku (V4), budúci rozpočet a plán obnovy podporili.
Krajiny V4 sa podľa Čaputovej snažia koordinovať svoje postoje v oblastiach, kde majú zhodu a samostatne vystupujú tam, kde zhodu nenájdu.
„Spoločný postoj krajín V4 nesmie ísť na úkor záujmov Slovenskej republiky a jej občanov,“ dodala.
Čaputová sa podľa svojich slov stotožňuje s postojom vlády SR a predstaviteľov EÚ.
„Verím, že sa v ďalších rokovaniach podarí dosiahnuť dohoda, ktorá zaistí, že rozpočet EÚ aj plán obnovy EÚ budú schválené a Slovensko bude môcť začať čerpať prostriedky na obnovu našej ekonomiky,“ povedala. Dodala však, „že neurobíme také kompromisy, ktoré by išli na úkor dodržiavania štandardov právneho štátu a ich ochrany“, čo je hodnota, ktorá nepochybne musí platiť na území celej EÚ.
Čaputová má podľa svojich slov o tejto téme v pondelok 30. novembra prostredníctvom telefónu hovoriť s podpredsedníčkou Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou.
Rokovania o rozpočte vedie nemecké predsedníctvo EÚ. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok 19. novembra po videosummite lídrov EÚ uviedla, že rozhovory s Maďarskom a Poľskom by mali pokračovať.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu (25. novembra) uviedla, že Maďarsko a Poľsko majú možnosť obrátiť sa na Súdny dvor EÚ a nechať skontrolovať nové pravidlá súvisiace s čerpaním dlhodobého rozpočtu Únie až do posledného detailu.
Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok vo štvrtok 19. novembra povedal, že čerpanie finančných prostriedkov EÚ by malo byť podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu. Podmienky na čerpanie financií sú totožné s bodmi programového vyhlásenia vlády (PVV) SR.
Zdroj: info.sk
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Členstvo v EÚ je pre väčšinu z 27 štátov tvrdou nevýhodou – bod po bode.
Jakov Kedmi o ruskej špeciálnej armáde pripravenej zničiť Európu
Sloboda prejavu má ešte stále nádej
Rusko je vážne znepokojené nasadením vojakov európskych krajín v Grónsku.
Počas noci sa neuskutočnili žiadne útoky na Irán, čo naznačuje, že Washington na poslednú chvíľu zvolil ústupovú cestu… Zatiaľ.
V. Nikiforova: NATO je připraveno vstoupit do války, ale má to háček
Tichá, ale mimořádně silná odpověď Číny na únos prezidenta Madura – Kurt Grotsch
Kirill Strelnikov: Rusko se odvážilo víc, než se čekalo- Amerika má problém
Bombardéry môžu prísť. Irán uzavrel vzdušný priestor pre všetky lietadlá
Nemecko posiela prvých vojakov do Grónska na ochranu pred Trumpom. Táto vojenská hystéria zničí NATO
Francúzsko vysiela vojakov do Grónska!
Prípad generála Lučanského znovu ožíva! Ombudsman odhalil šokujúce pomery v kolúznej väzbe!
Orbán spúšťa petíciu proti fondom EÚ pre Ukrajinu. Maďarov vyzval, aby odmietli „platiť cenu vojny“
Reakcia na pokračujúce ruské útoky. Ukrajina vyhlási výnimočný stav v energetickom sektore
Keď sa láska zmení na kult a partner na poddaného
Dag Daniš: Paradox roka. Hrozbou pre územie člena NATO sú zrazu Spojené štáty
VIDEO: Žirinovskij předpověděl důsledky amerického úderu na Írán- EU a Čína to nevydrží.
Dánsko chce posilnením vojenskej prítomnosti v Arktíde a Severnom Atlantiku chrániť Grónsko pred snahami Donalda Trumpa ovládnuť tento najväčší ostrov na svete, ktorý sa nachádza na severovýchod od Kanady.
VIDEO: „Zákon o extrémizme je zneužívaný. Všetko sa snažia kriminalizovať a ľudia sú na základe toho obmedzovaní na slobode.
„Žijeme uprostred historického obdobia prevratných zmien. Transatlantické spojenectvo medzi Európou a USA sa rozpadá rýchlejšie, ako sme si mysleli,“ skonštatoval nemecký vicekancelár Lars Klingbeil
zo sekcie
Čaputová rozbíja jednotnosť V4. Kritizovala Maďarsko a Poľsko za ich blokovanie schválenia dlhodobého rozpočtu EÚ
Čaputová rozbíja jednotnosť V4. Kritizovala Maďarsko a Poľsko za ich blokovanie schválenia dlhodobého rozpočtu EÚ
Čaputová rozbíja jednotnosť V4. Kritizovala Maďarsko a Poľsko za ich blokovanie schválenia dlhodobého rozpočtu EÚ