Pokiaľ ide o dodávky zbraní, USA sa stali najväčším nepriateľom svojich priateľov, konštatuje vo svojom článku bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty US Marine Corps, niekdajší zbrojný inšpektor OSN v Iraku Scott Ritter.
V nedávnej histórii bola vnímanou zbraňou teroristov (alebo bojovníkov za slobodu, v závislosti od uhla pohľadu) útočná puška AK-47. Dnes, v dôsledku takzvanej „globálnej vojny proti terorizmu“ po 11. septembri 2001, nie je nezvyčajné vidieť takýchto bojovníkov s pištoľou Glock kalibru 9 mm alebo s útočnou puškou Colt M4.
Ide o zbrane, ktoré platia americkí daňoví poplatníci a ktoré sa údajne poskytujú silám spojeným v záujme porážky teroristov a/alebo bojovníkov za slobodu (opäť v závislosti od politického presvedčenia pozorovateľa), ale ktoré namiesto toho končia v rukách tých druhých. Je zrejmé, že takýto výsledok Washington nikdy nezamýšľal. A predsa tieto zbrane nejakým spôsobom končia vyzbrojovaním tých istých síl, ktoré sa USA a ich spojenci snažia poraziť.
Zdá sa, že najnovším príkladom tohto javu je hnutie Hamas a útoky militantov napojených na túto organizáciu na vojenské a civilné ciele v južnom Izraeli. Na videozázname, ktorého pravosť sa ešte musí overiť, je údajne vidieť bojovníka Hamasu, ktorý ďakuje Ukrajine za poskytnutie ručných zbraní, munície a ručných granátov. Na ďalších videozáznamoch, ktoré vznikli počas samotných útokov, sú bojovníci Hamasu vyzbrojení množstvom zbraní vyrobených v USA.
Tieto videá znepokojili niektorých amerických zákonodarcov, ako napríklad kongresmanku Marjorie Taylorovú Greeneovú, republikánku zo 14. obvodu v Georgii, ktorá bezprostredne po útoku Hamasu napísala na Twitteri: „Musíme spolupracovať s Izraelom na sledovaní sériových čísel všetkých amerických zbraní, ktoré Hamas použije proti Izraelu. Pochádzali z Afganistanu?“ pýta sa kongresmanka. „Pochádzali z Ukrajiny? Je vysoko pravdepodobné, že odpoveď je oboje.“
Akýkoľvek pokus o zodpovedanie otázok Marjorie Taylorovej Greeneovej s veľkou pravdepodobnosťou prinesie informácie, ktoré by mali vládu USA veľmi zneistiť. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už od júna tohto roku hovoril, že na izraelských hraniciach sa objavujú protitankové zbrane vyrobené v USA a určené pre Ukrajinu. Netanjahu neuviedol, ako k tomu došlo – na Ukrajine sa rozmáha korupcia a novinár Seymour Hersh, držiteľ Pulitzerovej ceny, informoval o tom, že stovky miliónov dolárov pomoci boli presmerované do rúk strán, pre ktoré pôvodne neboli určené. Podľa mojich výpočtov založených na rozhovoroch s mnohými informovanými zdrojmi by táto suma mohla predstavovať až šesť z každých desiatich dolárov pomoci zaslanej Ukrajine. Jedna vec je, ak ide o peniaze, druhá vec je, ak ide o zbrane.
Široká dostupnosť zbraní vyrobených v USA na svetovom čiernom trhu, ktoré používajú teroristi/bojovníci za slobodu na vyzbrojenie, odráža laxný prístup USA, pokiaľ ide o poskytovanie vojenskej pomoci stranám zapojeným do aktívnych bojov. Zdá sa, že USA majú väčší záujem o posilnenie politického posolstva spojeného s takýmito dodávkami – že USA aktívne podporujú priateľov v núdzi. Zdá sa však, že skutočným bezpečnostným aspektom tohto úsilia väčšine vysokých politických predstaviteľov USA uniká.
Prejavilo sa to v máji 2022, keď sa Rand Paul, republikánsky senátor z Kentucky, pokúsil o zriadenie funkcie generálneho inšpektora, ktorý by monitoroval a zúčtoval približne 40 miliárd dolárov vojenskej pomoci Ukrajine, o ktorú požiadal prezident USA Joe Biden. Návrh senátora Paula bol drvivou väčšinou zamietnutý Kongresom, ktorý, ako sa zdalo, rád zaujal postoj „nepočuť nič zlé, nevidieť nič zlé, nehovoriť nič zlé“, pokiaľ ide o otázku Ukrajiny a korupcie.
Problém amerických zbraní, ktoré sa dostanú do rúk nielen osobám, pre ktoré neboli určené, ale – čo je ešte kritickejšie – do rúk ľudí, proti ktorým mali zbrane bojovať, a ktorí ich potom použijú proti americkým spojencom, nie je nový. Už v roku 2007 začala turecká polícia od zabitých bojovníkov Strany kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku získavať zbrane, ktoré obsahovali sériové čísla súvisiace s dodávkami zbraní, ktoré USA poskytli irackým silám. Ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje PKK na zoznam teroristických organizácií, zatiaľ čo Turecko je členom NATO.
Zbrane USA poskytnuté Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom na účely boja proti jemenským povstalcom Hútiovcom sa Hútiovia zmocnili na bojisku a obrátili ich proti pôvodným majiteľom. Okrem toho sa niektoré z týchto zbraní dostali do rúk bojovníkov Hizballáhu v Libanone. Zbrane, ktoré USA poskytli bývalej afganskej armáde, sa objavili v Kašmíre a boli nájdené v telách propakistanských islamistických teroristov/bojovníkov za slobodu, ktorí pred zabitím v Kašmíre bojovali po boku afganského Talibanu proti USA a ich afganským spojencom. Ďalšie americké zbrane z Ukrajiny sa začali objavovať v Afrike, v oblasti Čadského jazera, v rukách povstalcov Boko Haram, ktorí bojujú proti vojakom z Čadu, Nigeru a Nigérie vyzbrojeným USA.
Skutočnosť je taká, že USA sa stali jedným z hlavných zdrojov zbraní pre teroristov/bojovníkov za slobodu na celom svete. Hoci Marjorie Taylorová Greenová správne požaduje odpovede na otázky týkajúce sa bezpečnosti Izraela, dlhoročného amerického spojenca, tie isté otázky možno položiť prakticky o každom programe bezpečnostnej pomoci, ktorý USA zaviedli v období po 11. septembri. Zdá sa, že americký prístup k boju proti globálnej vojne proti terorizmu spôsobil, že tí, ktorých nazýva teroristami, sú schopnejší vykonávať násilné činy, ktoré sa americká politika snaží zastaviť. Smutnou pravdou je, že Amerika, ktorá sa ponáhľa vyzbrojiť svet, sa v mnohých ohľadoch stáva najväčším nepriateľom svojich priateľov.
Scott Ritter – bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty. Slúžil v Sovietskom zväze, kde sa podieľal na implementácii zmlúv o kontrole zbrojenia, taktiež v Perzskom zálive počas operácie Púštna búrka a v Iraku, kde ako inšpektor OSN dohliadal na likvidáciu zbraní hromadného ničenia. Po americkej invázii do Iraku v marci 2003 sa Ritter vyslovil proti vojne. Pokračuje v tom aj dnes a kritizuje americkú zahraničnú a národnú bezpečnostnú politiku.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter o používaní amerických zbraní určených pre Ukrajinu radikálmi z hnutia Hamas v ich boji proti Izraelu a o tom, ako sa USA stali jedným z hlavných zdrojov zbraní pre teroristov
Bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter o používaní amerických zbraní určených pre Ukrajinu radikálmi z hnutia Hamas v ich boji proti Izraelu a o tom, ako sa USA stali jedným z hlavných zdrojov zbraní pre teroristov
Bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter o používaní amerických zbraní určených pre Ukrajinu radikálmi z hnutia Hamas v ich boji proti Izraelu a o tom, ako sa USA stali jedným z hlavných zdrojov zbraní pre teroristov