Policajný prezident nemá žiadne zákonné právomoci k tomu, aby sa dostal k informáciám o obsahu vyšetrovacieho spisu a priebehu vyšetrovacích úkonov, komentoval dianie v polícii exriaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek.
Bývalý predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) zverejnil na pondelkovej tlačovej konferencii správu, ktorá má dokazovať manipulovanie vyšetrovania v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. SMS spávu mal poslať vyšetrovateľ Ján Čurilla operatívcovi. Z jej obsahu vyplývy, ako ho Čurilla inštruuje, čo má vypovedať kajúcnik.
O správe informoval aj expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorý v tejto súvislosti upozornil, že tu končí hra medzi koalíciou a opozíciou a situácia je tak vážna, že je potrebná diskusia naprieč celým politickým spektrom. Ovplyvňovanie vyšetrovania v krajine podľa jeho slov ohrozuje ústavné zriadenia krajiny.
„Takto dramaticky zložitú situáciu v bezpečnostných zložkách a takéto oslabenie moci vlády som ešte nezažil,“ vyhlásil Pellegrini.
Podľa prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka je zarážajúce, aké hry sa rozohrali prostredníctvom médií a akým zavádzajúcim spôsobom sa niekto snaží o destabilizáciu polície.
„Vyšetrovateľ Ján Čurilla mi vysvetlil, že túto SMS zaslal operatívcovi, ktorý na prípade pracoval. Dôležitý je fakt, že SMS bola zaslaná 22. augusta 2020 o 9.40 h, teda dva dni po výsluchoch, ktoré boli vykonané 19. augusta a 20. augusta 2020. Ide o prípad, v ktorom vypovedali dve osoby C. D. a M. Z. Dôležitým faktom je aj to, že hodnovernosť výpovedí týchto osôb je podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, keď trestná činnosť mala byť spáchaná,“ uviedol Kovařík.
„Informácie, ktoré kolujú mediálnym svetom, ma, samozrejme, nenechávajú pokojným. Nemám žiadne bližšie informácie, len tie, ktoré boli medializované, a znepokojili ma rovnako ako celú verejnosť. Bol som však vyšetrovateľmi NAKA uistený, že všetky procesné úkony sú v súlade s platnými zákonmi, takže vyšetrovatelia majú preto aj naďalej moju podporu. Samozrejme, platí, že povinnosťou Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra je tieto informácie dôsledne preveriť,“ skonštatoval policajný prezident.
„Absolútne vylučujem, že by bola ktorákoľvek osoba obvinená len na základe výpovede ,kajúcnika‘. Sami vieme, že takto postavené obvinenie by nepodporila dozorujúca prokuratúra a neobstálo by na súde. Každé obvinenie je postavené na základe výpovedí viacerých svedkov, listinných dôkazov, aj takých, ktoré pochádzajú z minulosti, čiže z obdobia, kedy bol skutok spáchaný, a taktiež znaleckých posudkov,“ dodal šéf polície.
Iniciatíva advokáti za právny štát (IAPŠ) však tieto vyjadrenia spochybňuje. „Z výsluchu viacerých obvinených vyplýva, že uvedené podozrenia o ,nadpráci‘ a nezákonnom ovplyvňovaní kajúcnikov a obvinených (z ktorých sa majú stať ďalší kajúcnici) zo strany vyšetrovateľov NAKA či operatívnych pracovníkov NAKA sú viac ako dôvodné. Z obsahu predmetnej zápisnice priamo vyplýva dôvodné podozrenie, že zo strany vyšetrovateľov NAKA a operatívnych pracovníkov NAKA malo dôjsť k porušeniu účelu kolúznej väzby, nakoľko vyšetrovatelia NAKA, resp. operatívni pracovníci NAKA umožnili stretnutie spoluobvinených osôb, pričom minimálne jedna z týchto osôb bola v kolúznej väzbe a malo prísť k presviedčaniu už spolupracujúceho obvineného – kajúcnika, ktorý mal nahovárať na spoluprácu iného spoluobvineného, to všetko v prítomnosti a za asistencie vyšetrovateľov NAKA, resp. operatívnych pracovníkov NAKA ,“ cituje iniciatíva zo zápisnice o výsluchu pred Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici ešte zo 6. mája 2020.
Situáciu komentoval na sociálnej sieti bývalý roaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek:
Zdá sa, že policajný prezident Kovařík v mediálnom zápale pozabudol nato, že argumenty, ktoré verejne mediálne použil nemal ako získať z vyšetrovacieho spisu bez porušenia zákona a svojej právomoci.
Nezaoberám sa detailne podstatou obsahu použitých faktov, ale musím vysloviť počudovanie, akým spôsobom sa dostal policajný prezident Kovařík k informáciám, ktorými „vyvracia“ určité mediálne tvrdenia s tým, že sú to mediálne hry a je to snaha o destabilizáciu polície.
Akým spôsobom sa dostal policajný prezident Kovařík k informáciám, že SMS vyšetrovateľ Čurilla poslal operatívcovi až „dva dni po výsluchoch, ktoré mal podľa Pellegriniho ovplyvniť“ a zároveň odkiaľ môže vedieť, že „hodnovernosť výpovedí, ktoré Pellegrini napáda, je podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, keď si úplatok odovzdali“? Je jasné, že bez toho, aby mal konkrétne informácie z vyšetrovacieho spisu alebo od osoby, ktorá je dobre informovaná o jeho obsahu sa k týmto informáciám dostať nemohol.
Policajný prezident nemá žiadne zákonné právomoci k tomu, aby sa dostal k informáciám o obsahu vyšetrovacieho spisu a priebehu vyšetrovacích úkonov. Policajný prezident Kovařík asi zabudol, že už nie je vyšetrovateľom a nemá v kompetencii takéto informácie získavať, disponovať nimi a pravdaže nimi aj mediálne argumentovať.
Z tohto jednoznačne vyplýva, že policajný prezident disponuje informáciami z vyšetrovacích spisov, o ktorých fakticky nemá vôbec nič vedieť a preto vyvstáva otázka, či tak ako sa tajne dostáva k informáciám o obsahu vyšetrovacích spisov, či do týchto vyšetrovacích procesov aj nezasahuje?
Zdroj: InfoVojna / Facebook Jozef Šátek
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…