V treťom svete rastú požiadavky na vrátenie niektorých korunovačných klenotov kráľovnej do Indie a Afriky.
Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra na zámku Balmoral v Škótsku. Mala 96 rokov.
Zatiaľ čo mnohí vyšli do ulíc Londýna v blízkosti Buckinghamského paláca, okolia hradu Windsor, ako aj sociálnych sietí, aby vzdali úctu, iní hovorili o koloniálnej histórii krajiny, ktorej kráľovná slúžila 70 rokov.
Ľudia volali najmä po návrate diamantu Koh-i-Noor, ktorý je v súčasnosti vsadený do koruny kráľovnej matky a je súčasťou korunovačných klenotov vystavených v Tower of London a súboru Veľkej hviezdy Afriky v Panovníkovom žezle, ktorý je tiež súčasťou korunovačných klenotov.
Koh-i-Noor je jedným z najväčších brúsených diamantov na svete s hmotnosťou niečo vyše 105 karátov. Hovorí sa, že má hodnotu medzi 140 až 400 miliónmi dolárov , ale je tiež oslavovaný ako neoceniteľný. Je tiež známy ako jeden z najkontroverznejších diamantov na svete.
Aj keď sa predpokladá, že bol prvýkrát spomenutý pred viac ako 5000 rokmi v sanskrte, diamant bol označovaný ako Syamantaka a následne, kto ho skutočne vlastnil, boli len špekulácie. Potom ďalších 300 rokov od roku 1339 zostal v meste Samarkand.
Koh-i-Noor zostal v Indii až do roku 1849, kedy britské sily dobyli Pandžáb a stal sa súčasťou Britskej východoindickej spoločnosti.
Potom bol odoslaný späť do Británie a v júli 1850 odovzdaný kráľovnej Viktórii. Diamant sa stal súčasťou korunovačných klenotov po smrti kráľovnej Viktórie.
„Namiesto toho, aby Briti vrátili ulúpené dedičstvo jeho právoplatným majiteľom, držia sa ukradnutých artefaktov, ako je diamant Koh-i-noor, ktorý vložili do diadémy kráľovnej matky a nehanebne sa chvália v Tower of London,“ povedal Tharoor .
Vzrástli aj výzvy na vrátenie Veľkej hviezdy Afriky – známej aj ako Cullinan I a Prvá hviezda Afriky.
Africa Archives tweetovali:
Kráľovná Alžbeta II. vlastní najväčší čistý diamant na svete známy ako Veľká hviezda Afriky. 530-karátový drahokam bol vyťažený v Južnej Afrike už v roku 1905. Ukradli ho z Južnej Afriky. Jeho hodnota sa odhaduje na 400 miliónov dolárov.
„Briti tvrdia, že im to bolo dané ako symbol priateľstva a mieru, ale bolo to počas kolonializmu. Briti potom nahradili názov „Veľká hviezda Afriky“ menom predsedu baníctva „Thomas Cullinan“.
Poppy Bilderbeck
skspravy
Hosťami relácie spravodajskej televízie TA3 „V politike“ boli dňa 24. novembra 2024 podpredseda NR SR…
Operácia ruskej armády na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl na území ruskej Kurskej oblasti pokračuje.…
Najväčie slovenské siete kníhkupectiev Panta Rhei a Martinus, ktoré majú s 95-percentným podielom na trhu…
Calin Georgescu prekvapivo zvíťazil v 1. kole prezidentských volieb v Rumunsku. V prvom kole prezidentských…
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…