Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Europoslanci chcú zabrániť online manipulácii. Európsky parlament vo štvrtok odhlasoval obmedzenie toho, ako môžu politické reklamy cieliť na voličov v EÚ, v snahe zabrániť manipulácii pred európskymi voľbami v roku 2024, informuje portál POLITICO.

Európski zákonodarcovia schválili stanovisko inštitúcie k návrhu súboru pravidiel EÚ, ktorý má stanoviť pravidlá transparentnosti a ochrany súkromia pre politickú reklamu na platformách ako Facebook a Google. Hlasovanie bolo 433:61 a 110 sa zdržalo hlasovania.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zatiaľ čo zákon predložený Európskou komisiou v novembri 2021 musí byť ešte prerokovaný s krajinami EÚ, politici by sa mohli obmedziť na doručovanie platených politických správ používateľom na online platformách len na základe troch informácií vrátane jazyka, ktorým hovoria, či už „prvovoličov a ich všeobecnú polohu do 60 dní od volieb alebo referenda.

Mimo týchto období by bolo povolené používanie všetkých údajov okrem citlivých informácií, ako je sexuálna orientácia a politická príslušnosť a kampane založené na online profilovaní voličov.

Strany nebudú mať možnosť poslať jeden odkaz určitej skupine voličov a úplne protichodný odkaz inej, ako to robia teraz

povedala poslankyňa za stranu Zelených Alexandra Geese.

To je v ostrom kontraste so súčasným prostredím politickej reklamy, kde politické strany dokázali malým skupinám voličov zobrazovať rôzne prispôsobené reklamy na základe ich správania online a množstva online osobných informácií, ako je etnický pôvod a náboženské presvedčenie.

Takéto možnosti viedli k niektorým zneužívajúcim praktikám, ako je napríklad škandál Cambridge Analytica, ktorý ovplyvnil voľby v USA v roku 2016 a referendum o brexite. Zahraničné vlády tiež použili mikrotargeting na zasiatie nesúhlasu a nedôvery medzi miestnymi voličmi.

Európsky parlament tiež navrhol zakázať skupinám so sídlom mimo EÚ kupovať politické reklamy zobrazované občanom bloku a požadovať od veľkých sociálnych médií, aby v databázach v reálnom čase zverejňovali informácie o reklamách, ktoré zobrazujú.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Parlamentu však budú čeliť určitému odporu krajín EÚ v Rade, ktorá vo veľkej miere podporovala cielenú reklamu s určitými obmedzeniami na používanie citlivých údajov.

Viac obmedzení pre politicky zacielené reklamy

Väčšina krajne pravicových europoslancov zo skupín ako ID a ECR a menšina liberálnych a stredopravých zákonodarcov ako Svenja Hahn z Renew a Angelika Niebler z EPP nesúhlasili s obmedzeniami a tvrdili, že príliš obmedzia politické kampane online a predražia ich. aby strany oslovili konkrétne skupiny ľudí, ktorých chcú presvedčiť.

Dita Charanzová z Renew uviedla, že obmedzenia sú „príliš ďaleko“, keďže EÚ už má svoje vlastné pravidlá ochrany súkromia, všeobecné nariadenie o ochrane údajov a ustanovenia zákona o digitálnych službách. Obmedzenia zo strany parlamentu sú podľa nej „de facto úplným zákazom“.

Sociálnodemokratická poslankyňa Európskeho parlamentu Marie-Manuel Leitão Marquesová v súlade s názorom väčšiny v parlamente uviedla, že dohoda „rešpektuje schopnosť politikov viesť kampaň, no zaisťuje, že vytvorenie ozveny, bublín a segmentácie voličov bude zložitejšie.

Hlavnou prekážkou bude presvedčenie krajín EÚ v Rade počas rokovaní, ktoré by sa mohli začať už tento mesiac, v snahe dokončiť pravidlá pred aprílom 2024 včas pred európskymi voľbami.

Krajiny EÚ sa v decembri dohodli na miernejších zmenách návrhu Komisie. Chcú, aby online platformy zabezpečili výslovný súhlas ľudí so zacielením prispôsobených politických reklám na základe ich citlivých údajov, ako je náboženstvo a sexuálna orientácia. Podľa pozície Rady by Komisia mohla byť tiež poverená prehodnotením pravidiel o zacielení politickej reklamy do roku 2026.

Niektorí zákonodarcovia sú však optimistickí, pokiaľ ide o ich šance. Anna Donáth z Renew uviedla, že parlamentná dohoda získala „veľmi veľkú väčšinu zahŕňajúcu hlavné politické skupiny“, zatiaľ čo krajiny EÚ boli rozdelené, pokiaľ ide o ich postoj k cielenej reklame.

Nemecko, Španielsko, Chorvátsko a Luxembursko sa pokúsili dosiahnuť dohodu o zákaze používania citlivých údajov na cielenú politickú reklamu, no nepodarilo sa im to. Berlín tiež presadil úplný zákaz personalizovaných reklám pre politikov.

Hlavný zákonodarca, Sandro Gozi z Renew, odmietol komentovať.

CLOTHILDE GOUJARD

politico/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d