Spojené kráľovstvo bude vykonávať kyberútoky proti nepriateľským štátom, ktoré sa pokúsia Spojenému kráľovstvu ublížiť. Oznámil to britský minister obrany Ben Wallace v rozhovore zverejnenom 2. októbra v denníku „The Sunday Telegraph“.
„Niektoré štáty proti nám vedú kybernetickú vojnu každý deň. V súlade s medzinárodným právom máme právo sa brániť. Budeme sa brániť voči kybernetickým operáciám, ak budú nebezpečné, zlomyseľné alebo škodlivé,“ vyhlásil Wallace a spomenul britské „Národné kybernetické sily“ (National Cyber Force — NCF).
Vytvorenie novej štruktúry, ktorá bude spájať príslušníkov rôznych britských špeciálnych služieb a ministerstva obrany, bolo oznámené v novembri minulého roku. Podľa denníka „The Sunday Telegraph“ bude vybudované centrum NCF v hodnote 5 miliárd libier (6,8 miliardy dolárov), ktoré bude zamestnávať tisíce hackerov a expertov na informačné technológie. Sídlo bude mať v Samsbury (Lancashire) na severozápade Anglicka.
„Jeden zo spôsobov, ako to môžete urobiť, je neutralizovať nástroje, ktoré sú proti vám používané,“ pokračoval minister. „Ak napríklad nepriateľský štát používa server na použitie ransomwaru, spywaru alebo dezinformácií proti vám, môžete na riešenie týchto serverov použiť útočné kybernetické zbrane. Útočné kybernetické zbrane môžu robiť veľa vecí, vrátane zamerania sa na pedofilov a ich siete, zamerania teroristov a ich sietí a samozrejme zamerania nepriateľských štátov, ak sa tak rozhodneme.“
Minister ako príklad uviedol kyberútoky pomocou vírusu „WannaCry“, ktorý v decembri 2017 spôsobil na britskom národnom zdravotnom systéme škodu vo výške 92 miliónov libier (viac ako 125 miliónov dolárov). Spojené kráľovstvo oficiálne obvinilo KĽDR z tohto rozsiahleho kyberútoku.
„Toto je nový front, nové bojisko. Je mojou zodpovednosťou chrániť, a to zahŕňa aj schopnosť prekaziť našim protivníkom možnosť na nás útočiť. Keby sme tieto možnosti nemali, bolo by to zanedbanie povinností. Ktovie, čo s nami bude o 20 rokov, zatiaľ sme neboli vystavení kyberútoku na najvyššej úrovni, katastrofickému kyberútoku,“ dodal šéf rezortu obrany.
V novembri minulého roku britský premiér Boris Johnson oznámil zriadenie „Národných kybernetických síl“, ktorých hlavným cieľom by mal byť boj proti škodlivým aktivitám v kybernetickej sfére tak zo strany druhých štátov ako aj teroristov – počítačových zločincov. Nová štruktúra bude združovať civilných a vojenských špecialistov, príslušníkov zahraničnej spravodajskej služby MI6, obranného vedeckého a technologického laboratória (Defence Science and Technology Laboratory — DSTL), ako aj zástupcov vládneho komunikačného veliteľstva (Government Communications Headquarters — GCHQ), spravodajskej služby, ktorá je v skutočnosti obdobou „Národnej bezpečnostnej agentúry USA“ a je zodpovedná za elektronickú spravodajskú službu a ochranu vládnych a vojenských informácií.
K úlohám, ktoré je možné priradiť novej štruktúre, patrí zasahovanie do mobilných komunikačných systémov s cieľom prekaziť plány teroristov, pomoc iným oddeleniam predchádzať používaniu internetu na kriminálne účely a zaistenie bezpečnosti britských vojenských lietadiel pred nepriateľskými bojovými systémami.
Zdroj EADaily/ news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…