Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Britská tajná služba GCHQ masovým sledovaním ľudí porušila zákon aj právo na súkromie, rozhodli sudcovia Európskeho súdu pre ľudské práva

Podnetom na žalobu boli odhalenia whistleblowera Edwarda Snowdena týkajúce sa odpočúvania, spracovávania a ukladania údajov o súkromnej komunikácií miliónov ľudí touto spravodajskou službou.

Britská spravodajská službu GCHQ (Vládne komunikačné ústredie) svojím hromadným sledovaním porušila právo verejnosti na súkromie a jej metóda zberu údajov bola nezákonná, rozhodol v utorok Európsky súd pre ľudské práva.

Ako píše britský denník The Guardian, ide o konečný verdikt v prípade žaloby proti GCHQ podanej v roku 2013 neziskovou organizáciou Big Brother Watch a inými subjektami. Podnetom na žalobu boli odhalenia whistleblowera Edwarda Snowdena týkajúce sa odpočúvania, spracovávania a ukladania údajov o súkromnej komunikácií miliónov ľudí touto spravodajskou službou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Súdny proces sa týkal špecificky programu zberu údajov, ktorý GCHQ zastavila v roku 2016, keď ho nahradil nový zákon o vyšetrovacích právomociach.

Sudcovia podľa vlastných slov identifikovali tri zásadné nedostatky programu. Sú nimi skutočnosť, že hromadné sledovanie schvaľovalo britské ministerstvo zahraničných vecí, a nie orgán nezávislý od exekutívy Spojeného kráľovstva; že kategórie kľúčových slov, podľa ktorých sa spravodajská služba rozhodovala, či komunikáciu sledovať, neboli zahrnuté v žiadosti na odpočúvanie; a že vyhľadávanie údajov na základe osobných informácií (napríklad e-mailovej adresy) nemuselo byť najprv schválené nadriadeným.

„V záujme minimalizovania rizika zneužitia hromadného sledovania musí tento proces podľa súdu podliehať od začiatku do konca bezpečnostným opatreniam. To znamená, že na vnútroštátnej úrovni by mala byť pri každom kroku tohto procesu prehodnotená nevyhnutnosť a proporcionalita prijatých opatrení; že hromadnému sledovaniu musí predchádzať nezávislé schválenie, a to už v čase keď sa definuje cieľ a rozsah operácie; a že samotná operácia musí po svojom ukončení podliehať dohľadu a nezávislému preskúmaniu,“ píše sa v rozhodnutí súdu.

Verdikt privítala organizácia Amnesty International (AI), ktorá bola jedným zo žalobcov.

„Ničím neohraničený zber a spracovávanie súkromnej komunikácie miliónov ľudí sa musí skončiť. Dnešné rozhodnutie predstavuje významný krok vpred v odsúdení sledovania na základe rozmaru vlády,“ povedala právna zástupkyňa AI Kate Loganová.

„Významné je, že súd objasnil, že štáty nemôžu delegovať na výkonnú moc právo schváliť sledovanie, ani zaobchádzať s súkromnou komunikáciou miliónov ľudí ako s tovarom,“ dodala.

Niektorí zo 17 sudcov, ktorí sa vyslovili proti verdiktu, uviedli, že rozhodnutie bolo príliš mierne. Sudca Paulo Pinto de Albuquerque, ktorý nesúhlasil s časťami verdiktu, povedal, že rozhodnutie otvára dvere pre digitálneho „veľkého brata“. Ďalší štyria sudcovia zase protestovali proti záveru, že zdieľanie citlivých informácií s inými vládami nebolo protizákonné. Traja sudcovia citovali z románu 1984 od Georga Orwella: „Človek si, samozrejme, nemohol byť nikdy istý, či ho v danom okamihu sledujú.“

Snowden odhalil v roku 2013 okrem iného aj podrobnosti o programe s kódovým označením Tempora, v rámci ktorého britské tajné služby odoberali obrovské objemy dát z optických káblov, pripomína The Guardian. Od roku 2013 žije Snowden v exile v Rusku.

Zdroj: trend.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.