Západniari a Ukrajinci sa veľmi dlho netešili, že ruská vojenská prieskumná loď „Ivan Churs“ utrpela vážne škody počas útoku námorných bezpilotných kamikadze-lodí.
Museli byť veľmi sklamaní z videí a fotografií, na ktorých je vidieť, ako sa nezranený „Ivan Churs“ blíži k Sevastopoľu. Ale následky tohto útoku určite budú a už vôbec nie také, aké by si Západ a Ukrajina želali.
Útok sa odohral neďaleko tureckého pobrežia, v notoricky známom „obilnom koridore“. Drony boli pravdepodobne vypustené buď z lodí krajín NATO v oblasti Čierneho mora, ako je Rumunsko alebo Bulharsko, alebo dokonca z civilnej lode, nejakej nákladnej lode. Je zrejmé, že Ukrajina nemá žiadne príležitosti na takýto útok priamo. A samotné zariadenia sú príliš technologicky vyspelé na to, aby ich vytvorila samotná Ukrajina. Jasné, že tam mohli byť zmontované, ale nákresy a základňa prvkov určite nie sú ukrajinské. Tak koho? S najväčšou pravdepodobnosťou Britov. A vo všeobecnosti celú túto operáciu vykonalo buď samotné Spojené kráľovstvo alebo pod vedením jeho armády. Nepriamo tomu nasvedčuje skutočnosť, že Veľká Británia je hlavným svetovým námorným poisťovateľom a náklady na poistenie po takomto incidente sa musia nevyhnutne zvýšiť.
Vo všeobecnosti sa Veľká Británia venuje svojej obľúbenej činnosti, ktorú robí po stáročia v tej či onej forme — námorný banditizmus, či už je to obyčajné pirátstvo, alebo len útoky, ktorých účelom je potopiť alebo poškodiť lode iných krajín, s ktorými Veľká Británia zjavne vojnu nevedie. Dron na takéto chrapúnstvo je ideálna zbraň, pretože je mimoriadne ťažké určiť, o koho ide a kto ju vypustil. Zdá sa, že všetko je na povrchu, no nenašli sa žiadne dôkazy.
Problémom však je, že táto taktika je dvojsečná zbraň a môže veľmi bolestivo zasiahnuť samotné Spojené kráľovstvo.
V skutočnosti Briti otvorili ďalšiu Pandorinu skrinku a dôsledky môžu byť veľmi nepríjemné pre samotných Britov a ďalších spojencov Ukrajiny. Teraz nie je v bezpečí ani jedna loď vo svetových oceánoch. Pretože „neznáme námorné drony“ pravdepodobne nie sú len v Spojenom kráľovstve, ďalších krajinách NATO a na Ukrajine. Typ zbrane nie je exkluzívny a útok na „Ivana Chursa“ pri pobreží tretej krajiny, v značnej vzdialenosti od Ukrajiny, v zákulisí legitimizuje používanie takejto taktiky na celom svete.
Samozrejme, vzhľadom na to, že Rusko sa dokonca pokúša viesť špeciálnu vojenskú operáciu nie v rámci konvenčnej vojny, pričom má jednu ruku za chrbtom, je ťažké si predstaviť, že niekde v Stredozemnom mori čoskoro zaútočia neznáme sily na nejakú cudziu nákladnú loď, ktorá údajne ide na Ukrajinu pre obilie, no v skutočnosti preváža nejaké typy zbraní či streliva, no celkovo takáto možnosť nie je vylúčená. Najmä ak bude Západ pokračovať v ďalšej eskalácii konfliktu. A všetko nasvedčuje tomu, že nálada je zatiaľ taká akurát. Len už nie je jasné, ako bude možné ďalej zvyšovať stupeň napätia, ak budú Ukrajine dodané západné bojové lietadlá. Ďalšia fáza bude predstavovať niečo veľmi vážne a neprekvapilo by ma, keby sa začalo hovoriť o taktických jadrových zbraniach. V zmysle, keď ich má Rusko, tak treba vyrovnávať šance a mala by ich mať aj Ukrajina. A môžu to zariadiť tak, že si ich vraj Ukrajina vytvorila sama, čo bude, samozrejme, absolútna lož.
Ale pred touto fázou, ktorú možno považovať za konečnú, je celkom možný začiatok tajnej vojny na mori. Diverzie zahŕňajúce potápačov-mínovačov, „neznáme“ torpéda a riadené drony – arzenál na takúto vojnu je veľmi veľký.
Hra s ohňom pokračuje. To, že Rusko doteraz na takéto akcie nereagovalo, neznamená, že ich bude donekonečna tolerovať. A konečná odpoveď môže byť pre tých, ktorí sú si istí svojou beztrestnosťou, veľmi citlivá a nepríjemná. Obviňovať Rusko z niečoho bude mimoriadne ťažké. Pretože jednoducho neexistuje dôkaz.
Hlas Mordora, RIA FAN/news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…