Sudca krajského súdu v Bratislave JUDr. Peter Šamko o podivných praktikách polície: „Nevraživosť Úradu špeciálnej prokuratúry voči Krajskej prokuratúre Bratsialva (respektíve nevraživosť NAKA voči policajnej inšpekcii) nemôže však byť zákonným dôvodom na vydanie príkazu na prehliadku budovy súdu.“
Krajský sudca Peter Šamko prostredníctvom odborného článku zareagoval na snahy Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) získať spis týkajúci sa kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu priamo v budove okresného súdu Bratislava III. Sudca tvrdí, že zákonná sudkyňa odmietnutím vydať spis postupovala správne, zatiaľ čo príslušníci NAKA mali postupovať nezákonne. Svedkovia navyše tvrdia, že sa príslušníci NAKA na súde sudcom a zamestnancom súdu vyhrážali a ich správanie bolo hrubé a násilné.
„Zákonná sudkyňa polícii správne odmietla spis vydať, nakoľko jej v tom bránilo ustanovenie § 89a ods. 2 Tr. por. a to povinnosť mlčanlivosti a povinnosť zachovávať vec v tajnosti, ktoré sa viažu nielen na utajovanú prílohu, ale aj vyšetrovací spis. Napriek uvedenému, policajti naďalej žiadali spis vydať, k čomu však nedošlo a zákonným spôsobom ani dôjsť nemohlo (vzhľadom na uvedené ustanovenie),“ píše Šamko v blogu pre pravnelisty.sk.
Šamko taktiež upozorňuje, že polícia je s určitosťou oboznámená s príslušnými normami a s najväčšou pravdepodobnosťou vedela, že obchádza zákon: „Hoci polícia musela vedieť o ustanovení § 89a ods. 2 Tr. por. tak nielen, že naliehali na zákonnú sudkyňu, aby spis vydala (čím by celkom zjavne porušila zákon), ale dokonca jej odmietnutie následne chceli obísť tak, že v mimopracovnej dobe sa opätovne dostavili na Okresný súd Bratislavava III a privolali na súd službukonajúceho sudcu pre prípravné konanie (napriek tomu, že nemali žiadne podanie, ktoré by patrilo do jeho služobnej kompetencie), od ktorého taktiež požadovali vydanie spisu aj s utajovanou prílohou.“
Po neúspechu u zákonnej sudkyne sa polícia pokúsila získať v ten istý deň ešte druhýkrát a mimo jej pracovnú dobu. Službukonajúci sudca však podľa Šamka postupoval správne a polícii príslušný spis týkajúci sa elitných kajúcnikov príslušníkom NAKA nevydal.
„Toto konanie polície bolo evidentne v rozpore so zákonom, nakoľko službukonajúci sudca nie je štatutárny orgán súdu a ani zákonný sudca a jeho kompetencie vymedzuje Trestný poriadok. Rovnako, ako predtým konala zákonná sudkyňa, teda k vydaniu spisu v zmysle § 89a ods. 1 Tr. por. nedošlo. Je nutné uviesť a zdôrazniť, že orgány činné v trestnom konaní (teda aj polícia) môžu žiadať súdy o zapožičanie spisu, čo sa robí prípisom a je to v praxi úplne bežné (a tak postupujú aj súdy voči sebe navzájom), avšak žiadosť polície o vydanie veci podľa § 89a ods. 1 Tr. por. nie je žiadne dožiadanie (prípis o zapožičanie spisu), ale ide o zaisťovací úkon. Preto ho nemožno stotožňovať s obyčajnou žiadosťou o zapožičanie spisu (ktorá je na báze dobrovoľnosti),“ dodal Šamko.
Podobné praktiky sú pri tom zjavne prekvapivé a v minulosti sa diať nezvykli: „Orgány činné v trestnom konaní a súdy (či súdy navzájom) si spisy v aplikačnej praxi bežne nevydávajú a ani neodnímajú v rámci zaisťovacích úkonov, ale si spisy požičiavajú a to aj v prípade, ak ich potrebujú vykonať ako dôkaz (§ 3 ods. 3 Tr. por.).“
Šamko upozorňuje, že aj keby bola vôľa sudcu naklonená vydaniu príslušného spisu, nemohol by tak urobiť. „Chcem dať polícii do pozornosti, že v prípade, ak polícia žiada sudcu vydať akýkoľvek spis (a to nehovoriac o utajovanom spise, či utajovanej prílohe) v zmysle § 89a ods. 1 Tr. por. (t. j. v rámci vykonávania zaisťovacieho úkonu), tak jej sudca nemôže vyhovieť (a to aj keby chcel), nakoľko mu v tom bráni ustanovenie § 89a ods. 2 Tr. por. (povinnosť mlčanlivosti a povinnosť zachovávať vec v tajnosti). Ak by to sudca napriek ustanoveniu § 89a ods. 2 Tr. por. urobil, porušil by zákon (a paradoxne by získanie veci zo strany polície bolo nezákonné),“ konštatuje odborník.
Šamko zároveň načrtol jasnú motiváciu, ktorá podľa neho mala viesť k pochybnému a údajne nezákonnému postupu. Je vojna v orgánoch činných v trestnom konaní opäť v pohybe? „Celé konanie polície budí minimálne rozpaky a je z neho zrejmé, že ich úporná snaha o získanie spisu a jeho utajovanej prílohy bola motivovaná tým, aby sa spis nedostal naspäť do rúk Krajskej prokuratúry Bratislava (od ktorej si ho inak mohli vyžiadať). Nevraživosť Úradu špeciálnej prokuratúry voči Krajskej prokuratúre Bratislava (respektíve nevraživosť NAKA voči policajnej inšpekcii) nemôže však byť zákonným dôvodom na vydanie príkazu na prehliadku budovy súdu,“ dodal k téme Šamko.
Celý článok sudcu Šamka si môžete prečíať TU.
Zdroj: ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…