domovina

Generálna prokuratúra žiada prezidenta Policajného zboru Hamrana o zdržanlivosť vo vyjadreniach. Mikulcov nominant kritizoval konanie prokuratúry voči kajúcnikom Makóovi a Beňovi

Generálna prokuratúra SR sa dôrazne ohradila proti výroku, ktorý prezident Policajného zboru predniesol vo štvrtok na brannobezpečnostnom výbore NR SR.

Generálna prokuratúra (GP) SR žiada policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby pri svojich vyjadreniach rešpektoval princíp zdržanlivosti. Ako poznamenala, policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní. TASR o tom informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan v súvislosti s medializovanými výrokmi šéfa polície.

Generálna prokuratúra SR sa dôrazne ohradila proti výroku, ktorý prezident Policajného zboru predniesol vo štvrtok (5. 5.) na Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, že „celý prípad smrdí ako mnohé iné rozhodnutia Krajskej prokuratúry Bratislava, Nitra a ďalšie, ku ktorým sa môžeme dostať“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní a žiadame ho, aby pri svojich vyjadreniach rešpektoval princíp zdržanlivosti, na ktorý sa vo svojich vyjadreniach viackrát odvolával,“ píše sa v stanovisku prokuratúry.

Hamran na výbore vysvetľoval okolnosti zásahu polície na Okresnom súde Bratislava III. Odmietol, že by vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zasiahol do právomocí alebo do nezávislosti súdu. Podľa šéfa polície sa vyšetrovateľ správal zdržanlivo aj napriek tomu, že mu na súde odmietli vydať spis, ktorý žiadal.

Príslušníci NAKA nazákonným, agresívnym a hrubým spôsobom zasahovali na bratislavskom okresnom súde a žiadali vydať utajovanú prílohu spisu týkajúceho sa prípadu kajúcnikov Makóa a Beňu

Bratislavská kriminálna polícia nedávno zadržala a obvinila spolupracujúcich obvinených bývalého šéfa KÚFS Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka SIS Borisa Beňu. Podľa policajtov totiž krivo svedčili v kauze exšéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského.

Krátko po tom, čo bratislavský okresný súd rozhodol, že kajúcnici nepôjdu do väzby, prišli do budovy príslušníci Národnej kriminálnej agentúry z východu a od sudkyne si vyžiadali spis aj s jeho utajovanou prílohou. Utajovaná príloha najčastejšie obsahuje informácie od tajných služieb alebo materiály, s ktorými sa nemôže oboznámiť verejnosť. 
 
Samotný incident opísal predseda Okresného súdu Bratislava III Roman Fitt v správe, ktorú dostala na posúdenie Súdna rada SR. 
 
Sudkyňa Iveta Halvoňová odmietla podľa opisu situácie vydať policajtom spis, vrátili sa však večer, keď mal službu iný sudca. Ani ten spis nevydal a policajti z NAKA sa vrátili opäť ráno, keď si po spis mala prísť zamestnankyňa košickej krajskej prokuratúry. 
 
Policajti prišli veľmi skoro ráno a počkali si až do momentu, keď zamestnankyňa súdu vytiahla spis z trezoru. Priblížili sa a chceli jej ho zobrať. 
 
„Po uzamknutí trezoru ku mne pristúpili príslušníci NAKA Košice a zabránili mi odniesť spis, vyhrážali sa, že buď im dám spis, alebo ma nepustia ďalej. Medzitým prišlasudkyňa Halvoňová, na ktorú taktiež príslušníci NAKA Košice vyvíjali rečový nátlak,“ vypovedala tajomníčka súdu.

Incident sa skončil tak, že spis si odniesli policajti z NAKA a utajovanú prílohu košická krajská prokuratúra. Ide vraj o neštandardný postup, pretože policajti si mohli vypýtať dokumenty priamo od prokuratúry. 
 
Príkaz na prehliadku súdu vydal vyšetrovateľ NAKA východ s predchádzajúcim telefonickým súhlasom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Matúša Harkabusa. Predseda okresného súdu však upozorňuje, že policajti museli vedieť, že utajovanú prílohu nedostanú, pretože to takto definuje Trestný poriadok. Podnet bude posudzovať súdna rada. 

Zdroj: info.sk / refresher.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ruský nočný útok na Odesu: Veliteľstvo ozbrojených síl Ukrajiny v troskách

Ruské ozbrojené sily zasiahli veliteľstvo ozbrojených síl Ukrajiny v centre Odesy, došlo k trom výbuchom, informuje agentúra…

1 hodinu ago

Jadrové chúťky poľského prezidenta

Poľské ministerstvo zahraničných vecí kritizovalo vyhlásenie prezidenta Dudu o jadrových zbraniach. „Ak sa naši spojenci…

1 hodinu ago

VIDEO: Aktivistka- Hamran nás takmer rok klamal, teraz sa chystá do EP

Zhruba takto pred rokom z juhu Slovenska začali prichádzať informácie, že na naše územie v…

1 hodinu ago

V celej Európe ide hon na „ruských špiónov“

Celá Európa je zahalená sieťou ruských špiónov, diverzantov, nájomných vrahov a podpaľačov. A čím bližšie…

2 hodiny ago

Americkí analytici priznali oslabenie vplyvu USA v Afrike

Udalosti v Nigeri a Čade naznačujú slabnúci vplyv USA v Afrike, zatiaľ čo pozícia Ruska…

2 hodiny ago

Chmelárova tvrdá kritika Čaputovej: Čosi také v Prezidentskom paláci už nesmieme nikdy dopustiť!

Slovensko a jeho obyvatelia Slováci si 1. mája pripomenuli 20. výročie vstupu do Európskej únie. Mnohí…

2 hodiny ago